Badania hydrogeologiczne
Pompowanie pomiarowe otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 wykonano w dniach 25-26.10.2018 r. przy średniej wydajności w końcowej fazie trzeciego stopnia pompowania 85 m3/h i końcowym położeniu zwierciadła wody na gł. 186,46 m p.p.t. Temperatura wody termalnej osiągnęła wartość 41,7°C. Czas trwania pompowania pomiarowego wyniósł po 5 godzin na pierwszym i drugim stopniu pompowania pomiarowego oraz na łącznie 20 godzin na 3 stopniu pompowania pomiarowego (10,5 godziny z wydajnością eksploatacyjną 100-90 m3/h i 10 godzin z wydajnością eksploatacyjną 85 m3/h). Pompowanie prowadzone było bez przerw między poszczególnymi stopniami dynamicznymi.
Podczas przemysłowej eksploatacji ujęcia należy liczyć się z możliwością niewielkiej utraty wydajności, wynikającej z czasu eksploatacji, który będzie znacząco dłuższy niż pompowanie badawcze. Dlatego też zasoby eksploatacyjne ustala się ostrożnie w wysokości 80,0 m3/h, zaś depresję przy tej wydajności przyjmuje się w wysokości 190,0 m. Wobec powyższego ustalono zasoby eksploatacyjne wód termalnych z otworu Tomaszów Mazowiecki GT 1 w wysokości 80,0 m3/h, przy położeniu dynamicznego zwierciadła wody w wygrzanym otworze na rzędnej -18,5 m n.p.m. i temperaturze 41,7ºC. Woda posiada samowypływ o wydajności ok. 7-9 m3/h co oznacza, iż mamy do czynienia z wodą artezyjską. Może to zmniejszyć nakłady niezbędne do jej wydobywania bez konieczności pompowania w przypadku eksploatacji z niewielką wydajnością, np. do napełniania basenów w okresie letnim.
Na podstawie wyników oznaczeń z próbki pobranej podczas 3-go stopnia pompowania badawczego można ocenić, że wody termalne ujęte w otworze Tomaszów Mazowiecki GT-1 charakteryzują się mineralizacją ogólną 484 mg/l. oznacz to, iż woda termalna jest woda słodką nie zaś solankową jak prognozowano. W składzie chemicznym dominują sód i chlorki co ilustruje diagram kołowy przedstawiony na rysunku nr 3. Zgodnie z klasyfikacją Szczukariewa Prikłońskiego, opartej na zawartości w wodzie anionów i kationów w ilości co najmniej 20% mvali, są to wody trzyjonowe, chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowe.
Napisz komentarz
Komentarze