O pomyśle przeniesienie Warsztatów Terapii Zajęciowej z ulicy Warszawskiej do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego pisałem już wielokrotnie. Pierwotnie miały one trafić do zmodernizowanych pomieszczeń warsztatowych przy ulicy Nowowiejskiej. Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że nowy Starosta, Mariusz Węgrzynowski, bez konsultacji z radnymi postanowił dla WTZ-ów przeznaczyć pokoje obecnego internatu. Nie wzięto pod uwagę opinii rodziców, oraz warunków technicznych, które uniemożliwiają de facto prowadzenie w nich działalności. W tej sprawie dwukrotnie zbierała się komisja zdrowia, rodziny i spraw społecznych (szczegóły pod poniższym linkiem).
Co na ten temat napisał TIT? Otóż z informacji wynika, że z posiedzenia komisji... nic nie wynikało. Cóż, zawsze można twierdzić, że jest to opinia anonimowego rodzica (albo jak się to zdarzało anonimowego eksperta), ale rzetelność dziennikarska każe taką opinię zweryfikować. Otóż jest ona z gruntu kłamliwa. Wynikiem tego, że Komisja zajęła się problemem były wnioski o zdjęcie tej inwestycji z tegorocznych wydatków budżetowych. 300 tysięcy złotych skierowaliśmy na inwestycję w szpitalu w tym: zakup wyposażenia na oddział położniczo ginekologiczny, projekt budowy oddziału psychiatryczno - odwykowego oraz działania profilaktyczne w domach pomocy społecznej.
Problem, którego nie ma? A może jednak
Rozumiem, że w dobie internetu spada nakład gazet papierowych i trzeba szukac sensacji nawet tam, gdzie ich nie ma, ale naprawdę nie zwalnia to nikogo od podstawowych zasad rzetelności dziennikarskiej. Tym bardziej, że informacje można sprawdzić nie ruszając się zza biurka. Podkreślam, że to nie felieton, prezentujący osobiste opinie autora a materiał, który ma obrazować jakąś konkretną sytuację. Komuś chyba zależy na sianiu fermentu za wszelką cenę i wprowadzenia atmosfery zagrożenia, tym bardziej, że z tego co wiem planowany jest właśnie remont łazienki w bursie.
Nie będę komentował braku odpowiedzi na pisma, kierowane do starosty. Ja nie mam odpowiedzi na moje interpelacje od kilku miesięcy. Zachęcam do wyboru drogi prawnej w tej sprawie.
Przy okazji konfliktu o przenosiny WTZ, zaczęły się też pojawiać informacje o tym, że odpowiedzialnym za te pomysły jest tomaszowski magistrat. Te pogłoski również dementowałem swego czasu.
Przypomnę jeszcze raz. Dzierżawcą terenu przy ulicy Warszawskiej wraz z budynkami jest Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Ojca Pio, z którym związany jest obecny Starosta Mariusz Wegrzynowski. Stowarzysznie wynajmuje obiekt za symboliczną złotówkę. Dlatego też zostało zobowiązana do zawarcia umów najmu z organizacjami pozarządowymi, które dotychczas wynajmowały pomieszczenia w budynkach znajdujących się na nieruchomości objętej umową z zachowaniem warunków najmu. Są to stowarzyszenia Amazonek, WTZ oraz osób niewidzących i niedowidzących. Umowę zawarto na okres 20 lat począwszy od 1 listopada 2017 roku. Zgodnie z nią Stowarzyszenia te są w tym czasie pod względem lokalowym zabezpieczone.
Umowa została zawarta w oparciu o zapisy uchwały Uchwały nr XLII/400/2013Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 30 października 2013 roku w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony. Zgodnie z § 13 ust. 2 pkt. 7 i pkt. 8 w/w uchwały wyraża się zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy jeżeli oddanie następuje w celu prowadzenia działalności charytatywnej lub w celu prowadzenia działalności opiekuńczej, wychowawczej, kulturalnej, leczniczej, oświatowej, sportowej lub naukowej, które nie są związane z działalnością zarobkową.
W przedmiotowej sprawie zostało podjęte Zarządzenie Nr 317/2017 Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 25 września 2017 roku w sprawie oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym nieruchomości położonej w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Warszawskiej 95/97. Czynsz roczny, zgodnie z zarządzeniem, za dzierżawę został ustalony w wysokości 1,00 zł + 23% VAT.
Oczywiście Stowarzyszenia, które podnajmują obiekt płacą czynsze w zupełnie innej wysokości, ale to główny dzierżawca zobowiązany jest do ponoszenia całości kosztów utrzymania i eksploatacji przedmiotu dzierżawy oraz innych ciężarów związanych z nieruchomością zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki i jej przeznaczeniem, w tym między innymi:
- kosztów bieżącego remontu lub naprawy, które służą do prawidłowej eksploatacji budynku i prowadzenia działalności,
- ponoszenia ciężarów wszelkich podatków i opłat, w tym podatku od nieruchomości,
- ubezpieczenia przedmiotu dzierżawy od ognia i innych zdarzeń losowych, od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz nieszczęśliwych wypadków dla wartości min. 4.000.000,00 zł,
- zawarcia umów na dostawę mediów i ponoszenia opłat z tego tytułu,
- wykonania przeglądów budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
- wykonanie przeglądów instalacji odgromowej, instalacji ppoż., oraz wodociągowej - hydranty,
- wykonanie przeglądów kominiarskich oraz kontrola szczelności przewodów gazowych,
- wykonywanie przeglądów sprzętu i instalacji ppoż.,
- wykonywanie co miesiąc konserwacji kotła gazowego, dodatkowo 2 razy w roku kontroli czujnika gazowego oraz obowiązku czyszczenia dwa razy w roku pompy,
- utrzymania czystości i porządku na dzierżawionej nieruchomości, zgodnie z obowiązującym regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki uchwalonym przez Radę Miejską Tomaszowa Mazowieckiego oraz realizacji obowiązków właścicieli nieruchomości wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Jak widać ani miasto ani też rada powiatu na tę chwilę nie mają najmniejszego zamiaru przenosić WTZ na ulicę Majową. Osobnym natomiast problemem jest strategia zarządzania Ośrodkiem, plany inwestycyjne i jego rózwój w perspektywie kilkuletniej, o którą należałoby zapytać naczelnik wydziału Beatę Stańczyk. Do czego dziennikarzy zachęcam
Napisz komentarz
Komentarze