Maj jest sprzyjający siewowi wielu nasion, ale należy pamiętać o tym charakterystycznym przełomie. Ludzie, którzy posiadają mały przydomowy ogródek, czy większy często zastanawiają się, jakie nasiona warzyw zakupić. Każdy chciałby, aby jego praca nie poszła w zapomniane, a zbiory były pokaźne.
Jakie nasiona warzyw siać w maju?
- Komatsuna - znana jest również, jak kapusta japońska, czy szpinak musztardowy. Jest to warzywo liściaste. Kapusta ta jest uniwersalna i idealnie pasuje do wielu dań. Siew komatsuny przypada tylko na pierwsze dni maja.
- Brukiew - roślina należąca do rodziny kapustowatych. Występuje tylko w uprawie. Siew nasion brukwi (karpiele) przypada na pierwszy tydzień maja.
- Rzodkiewka - idealny dodatek do wszelkiego rodzaju sałat i sałatek. Smakuje dobrze też spożywana samodzielnie, czy na kanapkach. Siew nasion rzodkiewki przypada na cały maj.
- Burak ćwikłowy - był już uprawiany w starożytności. Jadalny jest zarówno jego korzeń, jak i liście, jednak te, dopóki są młode i miękkie- botwina. Burak to bardzo smaczne i zdrowe warzywo. Ma właściwości prozdrowotne ze względu na to, że: zawiera witaminę B1, dobrze wpływa na układ krwionośny i mięśniowy, ponadto odpowiednio działa na pamięć. Spożywanie tego warzywa pomaga w regulowaniu gospodarki wodnej organizmu, ale również sprawia, że zęby i kości są mocniejsze. Siew nasion buraka ćwikłowego przypada na cały maj.
- Koper ogrodowy - należy do roślin z rodziny selerowatych. Uprawiany jest, jako warzywo przyprawowe. Jest też uznawana za roślinę leczniczą, ponieważ stymulują wydzielanie żółci, soków trawiennych i pobudzają perystaltykę jelit. Koperek pozytywnie wpływa na łagodzenie wzdęć i niestrawności. Wyciąg z tego warzywa pomaga w stanach reumatoidalnych. Siew nasion kopru przypada na cały maj.
- Marchew - to gatunek rośliny z rodziny selerowatych. W Polsce często spotykana jest również w stanie dzikim. Jadalny jest zarówno korzeń, jak i liście. Marchewka jest idealnym dodatkiem do wielu potraw (zup, jako dodatek do mięs, a nawet ciast). Marchew nie ma specjalnych wymagań glebowych. Siew nasion marchwi przypada na cały maj.
- Cukinia - jest to odmiana dyni zwyczajnej. Nazywana też jest kabaczkiem. To warzywo należy do grupy niskokalorycznych, ale nie ma również zbyt wysokiej wartości odżywczej. Pozytywnie sprzyjają przemianie materii, a ich smak różni się zdecydowanie od innych warzyw. Istnieje wiele dań przygotowywanych właśnie z kabaczków. Siew nasion cukinii przypada na drugą połowę maja.
- Kukurydza - należy do zbóż, ale ugotowane ziarnka smakują świetnie- z dodatkiem soli. Ponadto ma szerokie zastosowanie w przemyśle młynarskim i we wszelkich sałatkach. Siew nasion kukurydzy przypada na drugą połowę maja.
- Ogórek - warzywo uwielbiane przez wiele osób, czy to w formie surowej, czy kiszonej lub konserwowej. Siew nasion ogórka przypada na drugą połowę maja.
- Patison - odmiana dyni. Owocuje, aż do pierwszych przymrozków, a jego uprawa jest bardzo prosta. Siew nasion patisona to druga połowa maja.
- Dynia - warzywo jednoroczne. Sam owoc stosowany jest do przygotowania potraw na słono i słodko. Warto wspomnieć, że pestki dyni należą do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych. Dynia używana jest również, jako ozdoba ogrodowa. Siew nasion dyni przypada na drugą połowę maja.
- Fasola - jest to roślina jednoroczna. To warzywo ma szczególne znaczenie w uprawie, jest uprawiana na wielką skalę. Fasola jest rodzajem warzywa, które stosowane jest, jako zamiennik przez wegan i wegetarian. Siew nasion fasoli przypada na drugą połowę maja.
- Cykoria sałatowa - to warzywo bogate w pierwiastki takie, jak: wapń, fosfor, magnez, potas, mangan, żelazo, miedź, cynk, selen i siarkę. Jeśli cykoria zakwitnie za szybko owoce nie będą zachwycające. Siew nasion tego warzywa przypada na dwa ostatnie da tygodnie maja.
Napisz komentarz
Komentarze