Zanim opiszę w kilku słowach cel naszego projektu, chciałbym przedstawić pewną ilustrację
Tyle muszą płacić tomaszowianie za wynajem mieszkania w mieście, pamiętając, że nigdy nie będzie ono ich własnością, nie mają też nigdy pewności czy z dnia na dzień nie stracą dachu nad głową. Liczba ogłoszeń z mieszkaniami na wynajem jest bardzo mała, przez co ceny są tak wysokie. Po wpisaniu na jednym z popularniejszych portali z tego typu ofertami, lokalizacji Tomaszów Mazowiecki, lokalu 40-50m2, znalazłem tylko 9 ofert, w tym mieszkania po 70m... Młodzi ludzie, którzy chcą się osiedlić w naszym mieście, często po prostu nie mają gdzie. Liczę na to, że w momencie, gdy na rynku pojawią się nowe mieszkania, konkurencja będzie większa i ceny wynajmu czy kupna nieruchomości w Tomaszowie zmaleją.
Kiedy obejmowałem urząd prezydenta, wykonałem analizę i ocenę sytuacji, we wszystkich spółkach, m.in. TTBS. Zastałem zatrważającą sytuację, czyli olbrzymie kolejki po mieszkania komunalne/socjalne. Z moich obserwacji wynikało, że problem nie jest chwilowy, a narasta od lat. Projektem Mieszkanie TM Plus, chcemy dać szanse młodym osobom, które są „za bogate” na mieszkanie komunalne i „za biedne” na kredyt hipoteczny, na posiadanie własnych czterech kątów. Tak jak wspomniałem na wstępie, to pierwszy projekt w Tomaszowie, który zakłada dojście do własności. W interesie miasta jest wiązanie z Tomaszowem mieszkańców nie na kilka miesięcy, jak to jest w przypadku wynajmu, ale na kilkadziesiąt lat, a najlepiej na całe życie.
Na pierwszym spotkaniu prosiliśmy Państwa o wypełnienie ankiet. Większość, czyli 94% ankietowanych (a wpłynęło ponad 300 ankiet), opowiedziała się w nich za formułą najmu lokalu mieszkalnego z opcją wykupu po okresie od 5 do 25 lat i opłatach na poziomie 900-1000 zł. Bez partycypacji taki czynsz nie byłby możliwy w obecnej sytuacji rynkowej. Na warunki tomaszowskie byłby po prostu bardzo wysoki. Do tej pory, w tego typu projektach, partycypacja była o wiele wyższa i to bez możliwości dojścia do własności. Co ważne w przypadku rezygnacji z najmu i wykupu mieszkania, opuszczający mieszkanie otrzyma zwrot wniesionej partycypacji i spłaconego kapitału w czynszu, czyli nie ponosi ryzyka takiego jak przy kredytach hipotecznych. To ryzyko bierze na siebie TTBS. W komentarzach pojawiają się informacje, że osoby posiadające lokal, bo np. zapisała im go babcia, ale nie mogą tam przebywać, nie mogą wnioskować o mieszkanie. Nie jest to prawdą. Można złożyć wniosek. Co prawda będzie za to mniej punktów, ale być może innymi kryteriami nadrobimy. Jak to się ma do mieszkań komunalnych? Jednym z kryteriów przy przydzielaniu mieszkań, jak wspomniałem, jest to czy zwalniamy lokal komunalny. Jeżeli tak jest, dostajemy od razu więcej punktów. Dzięki temu chcemy by zwolniły się dotychczas zajmowane mieszkania komunalne. Rynek nie znosi próżni i stagnacji. Jeżeli ktoś poprawi swoją sytuację mieszkaniową i zwolni mieszkanie, to będzie z niego mogła skorzystać kolejna osoba, również poprawiając swoją sytuację mieszkaniową.
Na koniec tej kadencji czyli w przyszłym roku, przed zasiedleniem mieszkań, przedstawię Państwu szczegółową analizę tego co się wydarzyło na rynku mieszkań komunalnych. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie oczekiwania zostaną spełnione, tak to w życiu jest, że wszystko kosztuje, ale mam nadzieje, że dzięki takim programom sytuacja będzie się poprawiać. Mimo że TM Plus odbiega od programu rządowego, to oparty jest na instytucjach rządowych i najważniejszym partnerem dla nas jest polski Bank Gospodarstwa Krajowego, który jako jedyny ma tak korzystne warunki i działa na rzecz poprawy sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju. Zachęcam do zapoznania się z regulaminem Mieszkania TM Plus, w razie pytań i wątpliwości od 4 do 27 września urzędnicy przyjmujący wnioski będą dostępni w dużej Sali Urzędu (pon.- pt. 10 – 18 i sob. 10 – 12) i z pewnością pomogą.
Napisz komentarz
Komentarze