Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 20:09
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Wielka polityka, która korzystając z zaproszenia wystosowanego nieoczekiwanie przez nieuprawnioną do tego nawałnicę, zawitała do Chojnic i okolicznych wsi. Wielu z zapartym tchem oczekiwało słów wsparcia, które miały spłynąć z ust tych wszystkich ważnych ludzi, których Chojniczanie na co dzień oglądają w TV. No bo i Minister Spraw Wewnętrznych i Minister Obrony Narodowej, no i Szefowa Rządu to w końcu nie byle kto.

4.45 niedziela rano. Budzi mnie dźwięk sms-a. To Basia sprawdza czy już się obudziłam. Niby tak, ale czy ja w ogóle spałam? Ciężka, krótka, nieprzespana noc, w głowie tysiące myśli. Trzeba wstawać, czekają na nas, a my czekałyśmy na ten wyjazd w wielkich emocjach. Mocna kawa na pewno postawi na nogi, dam radę. Basia też. O 5.30 jesteśmy już razem w samochodzie i jedziemy po naszych kolegów do Łodzi. Tam pakujemy w samochody paczki pełne przyborów szkolnych, plecaków, ubrań, zabawek. Cieszymy się bardzo. Czujemy, że mamy do zaoferowania konkretną i niemałą pomoc. Jesteśmy wdzięczni wszystkim ludziom dobrej woli, opowiadamy sobie historie darczyńców i spotkań z nimi. Każda jest wyjątkowa i inna.

 

Pogoda wydaje się przyjemna, wschodzi słońce, otrzymaliśmy w prezencie ładny dzień. Droga dłuży się na autostradzie, ale po 3 godzinach zjeżdżamy z niej, aby wiejskimi drogami dotrzeć do Chojnic, celu naszej wyprawy. Nagle znikąd pojawia się ogromna, czarna chmura i dopada nas ulewa. Jak się później okazuje, nie jedyny raz w tym dniu. Jesteśmy już coraz bliżej Chojnic, wskazują na to powalone gdzieniegdzie drzewa, zerwane zbocza, dużo kamieni i piachu na ulicach. Jednakże żadnej tragedii nie widać, jest właściwie normalnie, pomijając 3 wozy strażackie, które spotykamy gdzieś po drodze. No i te dachy. Na kilkunastu domach zauważamy duże folie okrywające je imitując dach.

 

Chojnice wydają się bardzo uroczym i ciekawym miasteczkiem. Zamieszkuje je czterdzieści tysięcy ludzi, jest to miasto powiatowe powiatu chojnickiego, położone na terenie Pomorza Gdańskiego graniczące z Borami Tucholskimi. Taki mniejszy Tomaszów, jednakże z dużo bogatszą i dłuższą historią, która sięga XIII wieku. Chojnice jako ważne ogniwo w systemie obronnym południowo-zachodniej granicy państwa krzyżackiego, były świadkiem wielkiej bitwy, która miała miejsce w 1657 roku. W celu jej upamiętnienia co roku w pierwszą niedzielę września organizowana jest w Chojnicach inscenizacja tej bitwy. To niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń miasta. Chojnice są słynne również z tego, że stanowią bazę turystyczną do wycieczek na południowe Kaszuby. Osobliwego charakteru nadają miastu liczne budowle pokrzyżackie, a klimatyczny ryneczek z przepięknym budynkiem Urzędu Miasta zachęca do zatrzymania się choć na krótką chwilę na filiżankę kawy. Decydujemy się jednak wypić ją z członkiem sztabu kryzysowego powiatu chojnickiego, który czeka już na nas w Urzędzie Gminy. Na spotkanie z nim umówiła nas posłanka Nowoczesnej z Gdańska, Ewa Lieder. Ewa podjęła się koordynacji ogólnopolskiej akcji Nowoczesnej pod skrzydłami PCK, której celem jest pomoc ofiarom nawałnic. Nowoczesna zdecydowała się wesprzeć dzieci i przygotować je do nowego roku szkolnego poprzez zaopatrzenie w artykuły szkolne, plecaki i inne niezbędne rzeczy.

 

W Tomaszowie zbiórka odbyła się w dniach 21-26 sierpnia. Ogłoszono ją na stronie Facebook Koła Nowoczesna Tomaszów Mazowiecki, przedrukowano w lokalnej gazecie TiT oraz portalach internetowych Nasz Tomaszów oraz Format 3A. Nowocześni są za te gesty naprawdę wdzięczni. Bardzo chcieli, aby informacja o zbiórce dotarła do jak największej grupy osób.

 

Pan Adam jest członkiem sztabu kryzysowego Urzędu Gminy Chojnice, na co dzień inspektorem BHP w tejże instytucji. Opowiada nam nie tylko o rozmiarach tragedii, która jest niewyobrażalna, ale również o historiach zwykłych ludzi. Jest ich wiele, każda zupełnie inna. Niektóre przerażają, niektóre budzą niesmak, czasami też pojawia się śmiech. Jak to w życiu, i podczas nawałnic bywa różnie. Pan Adam chwali postawę PZU, które na rozkaz rządu szybko i bez ceregieli wypłaca pierwsze pieniądze dla ofiar nawałnic. Aby je otrzymać należy wypełnić specjalne wnioski. Wypełniają je urzędniczki, dla każdego kto je o to poprosi. Pracują po godzinach, tyle ile są potrzebne. Aby było sprawniej i szybciej zorganizowane są specjalne busy, tzw. punkty mobilne PZU, które jeżdżą po wsiach i bezpośrednio na miejscu wypłacają potrzebującym pieniądze. W niektórych przypadkach pieniądze te wystarczają, aby uporać się ze skutkami nawałnic, w wielu jednak niestety nie. Potrzebna jest większa pomoc, zarówno finansowa, rzeczowa jak i ludzka. Ma nadejść.

 

 

No i ta polityka. Wielka polityka, która korzystając z zaproszenia wystosowanego nieoczekiwanie przez nieuprawnioną do tego nawałnicę, zawitała do Chojnic i okolicznych wsi. Wielu z zapartym tchem oczekiwało słów wsparcia, które miały spłynąć z ust tych wszystkich ważnych ludzi, których Chojniczanie na co dzień oglądają w TV. No bo i Minister Spraw Wewnętrznych i Minister Obrony Narodowej, no i Szefowa Rządu to w końcu nie byle kto. Rzeczywistość polityczna bywa jednak brutalna, więc Ci wszyscy ważni ludzie okazuje się, nie są do rozmowy dla wszystkich, choć niby dla nas wszystkich wybrani. Na specjalnie zwołaną konferencję prasową nie zaprasza się miejscowych samorządowców, bo podobno są tam „do niczego niepotrzebni”. Starosta mimo wszystko, choć nie zaproszony czuje, że powinien tam być. W końcu sprawy dotyczą terenu, którym bezpośrednio zarządza. Decyduje się iść nieproszony. Ku jego zdziwieniu, nie zostaje wpuszczony na salę, na której odbywa się konferencja. Dojścia do niej dzielnie bronią panowie z BOR.

Wieść gminna niesie, że Chojnice nie cieszą się sympatią władz centralnych. Ponoć uznały one Chojnice za siedlisko platformiarzy, a takim to obecnie panujący rząd panuje, czyt. pomaga, mniej. Pan Adam śmieje się z niemocy samorządowej, która go nagle dopadła i z zażenowaniem tłumaczy: „Ale u nas naprawdę nikt w urzędzie, ani miasta, ani gminy, nie jest w PO. No z wyjątkiem jednego zastępcy, który startował z list PO, ale nie był członkiem tej partii.” Z powyższych względów ważni ludzie zgodnie uznali, że Chojnice nie mają aż tak dużych strat i dadzą sobie radę w dużej mierze same. I jak przysłowie mówi „jak umiesz liczyć, to licz na siebie”, tak Chojniczanie zrobili. Zakasali rękawy i co mogą, gdzie mogą to sobie nawzajem pomagają i radzą. Sztab kryzysowy spotyka się 2 razy dziennie od 16 dni i podejmuje na bieżąco decyzje co, gdzie i jak pomagać, kogo o pomoc prosić, czego potrzeba, wyznacza priorytety. Starają się być przy tym bardzo racjonalni i ekonomiczni. Firmy budowane, które zgłosiły się do pomocy i chciały natychmiast przesłać materiały, głównie dachówkę, powstrzymywali dwukrotnie. Pomoc przyjmą, jest bardzo potrzebna i są wdzięczni, ale przyjmą dopiero wtedy, kiedy po inspekcjach nadzoru budowlanego będą dokładnie wiedzieć, jakich materiałów potrzeba konkretnie i w jakich ilościach.

 

Wszystko zaczęło się od telefonu od urzędników gminy, wzywających pana Adama do stawienia się w Urzędzie Gminy z samego rana po nawałnicy. Miała ona miejsce zeszłej nocy, trwała dosyć krótko, więc tak wczesny telefon z urzędu trochę pana Adama zdziwił. Jednak jak tylko zdecydował się stawić na wezwanie, nieoczekiwanie okazało się to niemożliwe. Wyjazd z jego domu został zatarasowany konarami drzew przewróconych podczas burzy. Pan Adam nie spodziewał się takich zniszczeń, myślał, że burza jak to burza, była, minęła i rano nikt już o niej nie będzie pamiętał. 2 godziny zajęło mu odblokowanie drogi. Próbując dojechać do urzędu zrozumiał co się wydarzyło i jak jest skala zniszczeń. Nikt nie mógł uwierzyć w to co się wydarzyło w ciągu 15 minut w nocy, obszar zniszczeń, ich ogrom i różnorodność porażała. Chwilę później okazało się, że prawie cały teren gminy jest pozbawiony prądu, telefonia, również ta komórkowa, została zerwana, wiele dróg jest zablokowanych, ludzie nie mogą się wydostać na zewnątrz. Do dziś Pana Adam pracuje praktycznie non stop, telefony już działają, więc udostępnił komu mógł jeszcze swój drugi numer, tak aby każdy kto potrzebuje mógł się do niego dodzwonić. Więc oba telefony dzwonią, cały czas. Już siedem dni po nawałnicy żona spakowała mu walizki, śmieje się pan Adam. Normalne życie to teraz wspomnienie, teraz nic normalnie nie funkcjonuje, nie ma urzędowych godzin pracy. Trzeba działać.

 

Priorytetem było ratowanie zdrowia i życia. I to nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Tereny gminy Chojnice to tereny wiejskie, z dużą ilością pól uprawnych i farm zwierzęcych. Do tych zwierząt trzeba było dotrzeć, zabezpieczyć ich byt, zorganizować i dowieźć paszę. Odblokować drogi, umożliwić dojazd w każde miejsce, gdzie może być potrzebna pomoc. Przywrócić sieć elektryczną, bowiem przez kilka dni prawie w całej gminie brakuje prądu. Zidentyfikować najbardziej potrzebujących i niecierpiące zwłoki interwencje. Apelować o pomoc. Apelowali również do wojska polskiego. Jak mówi pan Adam, lokalnie dogadywali się z dowódcami wojsk dosyć dobrze, jednakże jak musieli wystosować oficjalne prośby i uruchomić drogę służbową, czyli biegnącą bezpośrednio do MON, sprawy zaczęły się komplikować. W końcu w oficjalnej aurze przybyli żołnierze. Pierwsze godziny spędzili jednak na zwiedzaniu okolic i to ostrożnie, tak aby nie pobrudzić mundurów. Czekają bowiem na przyjazd ważnych ludzi i konferencję prasową, będą stanowić, więc muszą wyglądać porządnie. Rozkaz to rozkaz.

 

 

Dziś w TVN24 mówią, że w gminie Chojnice jednak straty są bardzo duże i mimo tego, że już ponad 2 tygodnie od nawałnicy, to nadal jest bardzo dużo do zrobienia. Na terenie gminy pracuje ponad 300 żołnierzy. Tak na moje nieprofesjonalne oko, po tym co pobieżnie zobaczyłam, myślę że potrzeba ich 10 razy więcej i nie jest pewna, czy i to wystarczy. Niekończące się kilometry zniszczonych lasów, powalonych drzew. Nagrywam sześciominutowy film podczas jazdy samochodem przepisową prędkością. 6 minut, 10 kilometrów główna droga z Chojnic przez Czersk do słynnego już na całą Polskę Rytla z zaradnym sołtysem. Przez całą drogę pokazuję las po obu stronach ulicy, a właściwie to, co z niego pozostało. Sceny jak z niezłego science fiction. Jaka siła musiała być uruchomiona, aby tego dokonać? Jak to w ogóle możliwe? Drzewa pościnane jak zapałki na wysokości około 2 metrów, te które przetrwały, a jest ich niewiele, przechylone są łukiem prawie do samej ziemi z daleka wyglądają jak gigantyczne łany zbóż uginających się pod naporem letniej bryzy.

 

Pan Adam tłumaczy nam, że sosna może leżeć najwyżej miesiąc, dąb góra dwa miesiące. Po tym czasie drewno jest do niczego. Już teraz wiadomo, że wiele i tak z niego się nie da zrobić, ponieważ nawałnica poskręcała drzewa tak, że nie nadają się na deski. Ewentualnie na opał i celulozę. Ale tylko wtedy, jeśli szybko to drewno zostanie zabezpieczone. A leży już ponad 2 tygodnie i jest tego mnóstwo. Nie jestem pewna czy cała armia polska razem ze strażakami da radę to uprzątnąć na czas. Tak to wygląda jeśli chodzi o lasy państwowe. A co z lasami prywatnymi, kto pomoże prywatnemu właścicielowi lasu uporządkować przepisowo teren? Najgorsze w tym wszystkim jest to, że to nie jest pytanie retoryczne. Aby naświetlić rzeczywistość tego problemu, pan Adam zawiózł nas do gminy Lotyń. Zobaczyliśmy tam ogromną połać prywatnego lasu Tak samo zniszczonego jak las państwowy widziany 15 kilometrów wcześniej. Kto jemu pomoże? Wojsko, straż, policja? Kto pokryje ogromne koszty z tym związane?

 

Prosto z Lotynia jedziemy do wsi Racławki. Poznajmy dziarską i bardzo serdeczną sołtysową Zofię. Oprowadza nas po lokalnym parku i placu zabaw, w którym znajduje się również wiejska świetlica. Potrzebowałaby pomocy przy porządkowaniu parku, gdzie i tak już jest dużo zrobione. Największe konary i gałęzie zebrane na duże stosy, jest ich wiele. Część z nich należy spalić, reszt ę terenu nadal porządkować. Jednak to zrobimy może później. Teraz trzeba iść do Danki. Jej pomoc jest bardziej potrzebna. Ma ponad 80 lat, nie ma żadnej rodziny. Nigdy nie miała dzieci, a mąż umarł ponad 15 lat temu. Sama prowadzi małe gospodarstwo, ma kury, kaczki, dwa psy. Zastajemy Dankę przy robocie. Ma ręce brudne od paszy, która karmiła swoje zwierzęta. Bardzo niska, zgięta w pół, ale za to z błyskiem w oku i bardzo przytomnym umysłem. Mówi, że i tak dużo nie ucierpiała, bo wiatr zwalił tylko komin. Sąsiedzi jak tylko wydostali się ze swoich posesji przyszli do Danki, zobaczyć jak przetrwała nawałnicę, naprawili komin, uszczelnili dach. Naszym zadaniem jest pozbieranie gałęzi i zebranie ich na 2 duże stosy przy samej ulicy, tak aby śmieciarka która niedługo będzie tędy przejeżdżała mogła je łatwo zebrać. Pracujemy wszyscy, czterech chłopaków i my z Basią. Danka i Zofia też się nie oszczędzały, chwyciły za miotły i sprzątały ulicę. W międzyczasie dojeżdża do nas posłanka Nowoczesnej z Gdańska, koordynatorka pomocy dla ofiar nawałnic, Ewa Lieder. Ewa jest z mężem i córką. Po krótkiej rozmowie i omówieniu dalszego działania, również Ewa i jej mąż biorą się do pracy. Po półtorej godziny teren można uznać za uprzątnięty. Danka nie kryje wzruszenia, my również. „Bóg mnie kocha i nade mną czuwa. Tak czuję. Zawsze ktoś mi pomoże, jak potrzebuję. Jestem bardzo za to wdzięczna. Was też do mnie przysłał z pomocą.”

 

Wracamy pod dom sołtysowej. Dostała telefon od jednego z mieszkańców wsi. Udało mu się wreszcie zorganizować dwie piły do cięcia drzewa i pomocnika. Są jednak potrzebni jeszcze ludzie do usuwania pociętych gałęzi z pola. Za chwilę powinien już siać zboża ozime, a teraz pole w takim stanie, że nie ma jak. Jeśli nie otrzyma pomocy na czas sezon zostanie zmarnowany, zarobku też nie będzie. Jedziemy. Pole niby nie duże, gałęzi niby też aż tak wiele nie ma. Panowie tną piłami aż uszy puchną. My zaczynamy zbierać, ciągnąć za sobą olbrzymie gałęzie, nosić ciężkie konary. Pole jednak szerokie, wysuszony łubin mocno drapie nogi. Dotarcie do obrzeża pola i przeciągnięcie gałęzi to nie lada wyczyn Inaczej się nie da. Tylko jedna strona pola graniczy z ulicą, z której śmieciarka będzie mogła zebrać układane przez nas stosy.

 

Przez godzinę jest nadal wesoło, rozmawiamy, żartujemy, jak zawsze. Jednak chwilę później już pracujemy w ciszy. Każdy z nas jest mocno zmęczony i głodny. Jest 15, nie jedliśmy od czasu wyjazdu z Łodzi. Basia i ja bez słów rozumiemy się w locie. Chodzę od połowy pola do jego końca i znoszę gałęzie do z powrotem. Dalej przejmuje je Basia. Ewa w krótkiej spódniczce, nie spodziewająca się dzisiejszej aktywności, dzielnie nam towarzyszy. Panowie od pił skończyli już swoją pracę, odpoczywają rozmawiając i przyglądając się nam. Ktoś informuje ich, że pole chłopu sprząta posłanka, z Sejmu z Warszawy. Chłop nie wierzy, pyta nas z niedowierzaniem, po czym sam zabiera się do nowego zajęcia. Ciągnie gałęzie, dźwiga konary razem z nami. Po trzech godzinach wytężonej pracy zespołowej z racjonalnym podejściem do jej organizacji, pole uznajemy za uprzątnięte. Już wkrótce będzie można siać.

 

Podziękowaniom nie ma końca. Teraz nadszedł czas na pogaduchy i zatrważające opowieści. Sołtysowa Zofia wspomina, jak to było kilka lat temu, kiedy razem z mężem współczuli powodzianom ze Śląska. „Jak dobrze, że u nas takie rzeczy się nie dzieją”, cieszyli się. „A teraz co? Sami nie wierzymy, co nas spotkało”. Wszystko wydarzyło się w przeciągu kilkunastu minut, około godziny 23. Nagle nastała straszliwa ciemność i dało się słyszeć przeokropny, zatrważający świst wiatru i dźwięk łamanych drzew. Pani Zofia wyjrzała przez okno, „widziałam takie wiry, tumany wiatru, gałęzi a wśród nich czerwone błyski”, mówi. Czerwone błyski? Pioruny kuliste? Zerwane kable energetyczne? Co to mogło być?

 

Jest już po 17, czas na powrót do domu. Czekają tam na nas nasze dzieci, które dziś musiały zrozumieć, że niedzielę spędzą bez nas. Żegnamy się ze wszystkimi, ledwo żywe wsiadamy do samochodu przed nami ponad 300 kilometrów do Tomaszowa. Damy radę, kto jak nie my, a poza tym innego wyjścia raczej nie ma. Zatrzymujemy się na ryneczku, aby wreszcie coś zjeść. Wybór prawie żaden. Będzie prawdziwa włoska pizza. Ogromna, 50 centymetrów średnicy. Też damy radę. Do ostatniego okruszka.

 

Dziś słyszę pytania, „no i po co to robicie?”. Zaniemówiłam na chwilę, no bo co mam mądrego powiedzieć? Po co to robię? Nie zastanawiałam się nad tym, nie analizowałam. Ciężko wymyślić jakieś argumenty na coś, co wydaje się, dla mnie przynajmniej, choć dla Baśki i moich współtowarzyszy, oczywistą oczywistością.

 

Bo była potrzebna pomoc. Bo mogłam pomóc. Bo zdarzyła się okazja, aby tam pojechać przy okazji przekazywania darów. Bo chciałam osobiście dostarczyć dary od Tomaszowian, aby czuli, że ich pomoc dotarła tam gdzie powinna. Bo lubię się czuć potrzebna. Bo lubię pomagać. Bo mi też wiele razy pomagano. Bo mam dług wdzięczności do spłacenia. Bo nie chciałabym zostać sama w tak podbramkowej sytuacji. Bo to naturalny, ludzki odruch. Bo tak należy się zachować. Bo chcę dać córce przykład. Bo może dam również komuś innemu przykład i przyczynię się do tego, że takich jak ja się znajdzie więcej.

 

Jak już sobie odpowiedziałam na powyższe pytanie, pomyślałam, że ja zadałabym inne. W sumie nawet kilka. 

Czemu ci ludzie nie zostali ostrzeżeni przed nadchodzącym kataklizmem? Czy funkcjonuje i jak funkcjonuje w naszym kraju system wczesnego ostrzegania i alarmowania? Czy i w jakim zakresie jako państwo jesteśmy przygotowani na ewentualność naturalnych katastrof? Czy nie powinno się uczyć społeczeństwa przygotowania na kataklizmy? Czy nie należy uświadamiać ludzi, jak radzić sobie w różnych niespodziewanych sytuacjach spowodowanych przez katastrofy naturalne? Jakie są procedury w sytuacji wystąpienia zagrożeń?

 

Droga dłuży się nam niemiłosiernie. Jest już noc. Słuchamy radia, wspominamy wydarzenia dnia, dyskutujemy. Przypominamy sobie różne fakty, Basia wyszukuje informacje na telefonie.

 

Pokrótce. Istnieje Regionalny System Ostrzegania (RSO) uruchomiony w 2015 roku przez ówczesny rząd. Miał być skutecznym narzędziem zapewnienia bezpieczenstwa obywatelom w sytuacjach nagłych zagrożeń - powodzi, pożaró, gwałtownych zmian pogody, a nawet smogu czy niebezpieczeństwa na drogach. Technicznie sprowadzał się do tego, że ostrzeżenia formułowane przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego miały trafiać nie tylko do internetu, ale również pojawiać się w formie tekstu na ekranach telewizorów nastawionych na kanały telewizji publicznej oraz w specjanych aplikacjach na smartfony. 1 lipca 2015 roku ówczesne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że najważniejsze komunikaty o lokalnych zagrożeniach będą trafiać w formie sms-ów również do użytkownikó telefonó komórkowych bez konieczności aktywowania tej usługi. Każdy posiadacz telefonu w razie zagrożenia miał otzrymać sms o treści, np.: "zarządza się ewakuację", tak jak otrzymuje się automatycznie powiadomienia o numerach alarmowych i kontakcie do polskiej ambasady za każdym razem, gdy przekracza się granicę. Po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość nadzór nad RSO przeszedł do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

„Pragnę panów posłów uspokoić, że (…) RSO działa i działał pod koniec czerwca bieżącego roku (2016). Jego funkcjonowanie nie zakończyło się wraz ze zmianą władzy, a wręcz przeciwnie, projekt ten uznajemy za bardzo potrzebny, bardzo funkcjonalny, jest on rozwijany i będzie rozwijany” - zapewniał na antenie TVN24 wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński 21 lipca 2016 roku. 18 sierpnia 2017 roku ten sam wiceminister stwierdził, że system nie działa w pełni, bo są kłopoty z przesyłaniem ostrzeżeń za pośrednictwem telefonów komórkowych. Powiedział również, że operatorzy nie są w stanie wywiązać się z nałożonych na nich zadań. 

Argumentację rządu PiS podsumował krótko Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak. „Sytuacja jest o tyle utrudniona, że firmy telefonii komórkowej to jest w większości kapitał obcy (…) Jednak kapitał ma narodowość i widzę większe zaangażowanie firm, które są polskimi firmami w niesienie pomocy, niż firm, które są przedstawicielami obcego kapitału."

 

Natomiast Andrzej Halicki, poseł PO, jeden z twórców systemu RSO w odpowiedzi na powyższe stwierdzenia mówi: „Moja hipoteza jest taka, że ktoś zapomniał przedłużyć umowę z operatorami. Ja ją podpisałem 1 lipca 2015 roku na dwa lata. Czy została przedłużona?”

 

Cóż, wydaje się że pomorskie nie tylko nawiedziła nawałnica, ale również wielka polityka. Jakby sama katastrofa naturalna nie wystarczyła, aby dokonać dzieła zniszczenia.

 

Jest już 22, nadal jesteśmy w drodze. Ale już jest blisko, przed nami już prawie Łódź. Zatrzymujemy się na dużej stacji benzynowej, proszę jej pracownika o zatankowanie paliwa. Aby było szybciej idę już stanąć w kolejce do kasy, jestem trzecia. Basia towarzyszy mi, czekamy kilka minut. Spieszy nam się, chcemy być już w domu. Wracając do samochodu słyszymy zagniewany głos płynący w naszym kierunku od rosłego pana z ogoloną głową. „Jak się kurwa pół godziny po sklepie łazi, to trzeba przestawić samochód, aby inni mogli tankować. Jestem w drodze, z dzieckiem!”.

 

Nie chce mi się gadać. Wsiadamy do samochodu, w domu czekają na nas nasze stęsknione dzieci.

 

PS. W imieniu swoim i Nowoczesnych z Tomaszowa Mazowieckiego, dziękujemy absolutnie wszystkim darczyńcom, którzy okazali dużą empatię i chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Dziękujemy trzem Ewom, Pawłowi, Adamowi, Natalii, Annie, Ewie, Wiolecie, Krzysztofowi, Kubusiowi, Kacprowi, Małgorzacie, Adrianowi, Norbertowi i wszystkim tym, którzy chcieli pozostać anonimowi. Jesteście niesamowici, jesteście wielcy! Wasza pomoc dotarła wczoraj bezpośrednio do potrzebujących, do dzieci ze szkoły podstawowej w Chojnicach.
 

Tomaszowianie łącznie podarowali: 194 zeszyty, 3 zeszyty A4, 23 bloki techniczne, 20 papierów kolorowych, 3 teczki papierowe, 17 kompletów plastelin, 17 zestawów kredek ołówkowych, 7 kompletów kredek świecowych, 14 opakowań mazaków, 98 planów lekcji, 7 zestawów farb wodnych, 6 kompletów farb plakatowych, 2 komplety kredek pastelowych, 23 kleje, 99 długopisów, 14 par nożyczek, 19 cienkopisów, 9 temperówek, 8 pustych piórników, 4 piórniki wyposażeniem, 31 ołówków, 19 gumek do ścierania, 9 kompletów linijek, 5 okładek na zeszyty, 4 taśmy klejące, pędzelki do malowania 6 sztuk, 6 plecaków, 3 pary tenisówek, 25 pluszaków, 7 czapek zimowych, 2 szaliki, 5 kurtek, 3 bluzy polarowe.

 

Za wszystko jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy w imieniu swoim i obdarowywanych!


Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jednorazowa 06.09.2017 10:34
akcja czy pomoc jest kontynuowana?

Sylwia Koszarna 07.09.2017 08:58
Każdy, kto czuje że chciałby w jakikolwiek sposób pomóc, może to robić na własną rękę dokonując np. wpłaty na wskazane konto lub może kontaktować się z nami w celu przekazania pomocy rzeczowej - Nowoczesna Tomaszów Maz. Mamy kontakt do ludzi ze sztabu kryzysowego w Chojnicach, do których zostaliśmy delegowani z naszego regionu. Wskazują nam zakres potrzebnej pomocy lub konkretne przypadki osób, którym potrzebna jest pomoc na terenie gmin znajdujących się na terenie powiatu chojnickiego. Zapraszam do biura poselskiego Katarzyny Lubnauer we wtorek w godzinach 10-12 lub w czwartek w godzinach 16-18 do budynku Tomax, pok. 221, ul. POW 17.

.N na bieżąco 07.09.2017 12:26
Dla zainteresowanych - obecnie potrzeba pilnie 50 rolek papy i 80 płyt OSB. Jeśli nie macie Państwo jak przekazać tego towaru - prosimy o wpłaty na: 84 8146 0003 0000 0273 2000 0020 Związek Harcertwa Polskiego Choragiew Kujawsko-Pomorska Komenda Hufca Chojnice. Każda złotówka ma znaczenie :) Ponado można nieść pomoc wpłacając na konto PCK PL 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549, na portalu zrzutka.pl lub na konto CARITAS PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem WICHURA. W sprawie pomocy rzeczowej można kontaktować się na beżąco z dowolnym biurem poselskim posłów .Nowoczesnej lub regionalnych siedzibach tej partii. PROSZĘ wsparcie i dołączenie się w miarę możliwości do pomocy :)

Jaja 07.09.2017 13:51
I mamy wpłacać na konto z anonimowego wpisu :)) Bardziej efektywne było już chyba na wnuczka.

Filantropka 06.09.2017 06:46
Ci co pomagają tym się nie chwalą. Po prostu. Robią to, bo mają taką potrzebę. To z serca dla innych, dla sprawy. Z chcęci pomagania. Działają. Na poklask nie oczekują, ale to dlatego, że nie biorą udziału w wyścigu wyborczym. To ich sposób na życie. Naprawdę, nie trzeba o tym posać, żeby czuć się wspaniałe. Widzieć błysk w oku zadowolonych ludzi. Do tego trzeba mieć nie tylko klasę, trzeba mieć to COŚ. Chwała za to, że działacie, super.

Sylwia Koszarna 07.09.2017 08:52
Myślę, że żyjemy w czasach bardzo odmiennych od dotychczas nam znanych, w czasach rewidowania jednych wartości i przewartościowania innych. Myślę również, że nadmiernie udawana lub źle rozumiana skromność nic dobrego do życia społecznego nie wnosi. Żyjemy w czasach, w których trzeba dać świadectwo i przykład. I to jest w tym felietonie wyraźnie wskazane. Obawiam się, że nie zrozumiała Pani do końca jego przekazu. Poza tym pomoc oferowana ofiarom nawałnicy w tym przypadku była pomocą, którą TOMASZOWIANIE udzielili im za pośrednictwem Nowoczesnych. Wydaje mi się w dobrym tonie poinformować tych ludzi, w jaki sposób ich dary dotarły do potrzebujących, co udało się zebrać ogółem i jak sytuacja wygląda na miejscu oczami ludzi z zewnątrz, a nie kamer telewizyjnych. To prezentowanie uczciwości i rzetelności oraz forma podziękowania tym osobom. Poza tym treść felietonu, jak już sam jego tytuł, wskazuje wyraźnie czego dotyczy sprawa, a jest ona złożona. Z jednej strony pomoc rzeczowa i "fizyczna", z drugiej strony podtekst polityczny, którego nie da się i nie powinno się w tej sytuacji pominąć. Jednakże w mojej ocenie najistotniejszy jest trzeci aspekt tej złożoności czyli uświadamianie, uaktywnianie, dawanie przykładu innym. A tego się skromnie i po cichu nie uda osiągnąć. Na tym nam również najbardziej zależało i cel ten realizuje się każdego dnia dzięki osobom, które czytały ten felieton lub słyszały o naszej akcji i zgłaszają się nadal do dziś z chęcią pomocy lub z żalem, że nie dowiedzieli się wcześniej i nie uczestniczyli w niej. Co do wyborów, proszę się nie martwić, nie to nas motywuje, choć nie będziemy kłamliwie ukrywać, że wybory nas nie interesują. Natomiast jeśli już, należy oceniać ogólną aktywność danych osób, zarówno na dzień przed, na rok czy 4 lata przed wyborami, aby celnie móc posługiwać się argumentem przez Panią przytoczonym. Nasuwa mi się w tym momencie pytanie, na które mam nadzieję, Pani odpowie - na kogo chciałaby Pani zagłosować w wyborach? W zamyśle - na jaki typ osoby? Pozdrawiam serdecznie dziękując również za miłe słowa! :)

pokemon 29.08.2017 21:26
miało być o pomocy,ale powoli po sznureczku i polityka wlzała w rozwinięciu i zakończeniu.

Gosia 29.08.2017 23:53
Nie da się zaklinać rzeczywistości. Polityka przenika wszystkie sfery życia, tylko nie zawsze jest to namacalnie odczuwalne. Ale jeśli już politycy pomagają, to czemu mają o tym nie mówić i nie wskazywać na współzależności życia codziennego i polityki?? Moim zdaniem świetnie ten tekst pokazuje, że należy to ludziom uświadamiać te wzajemności i przenikanie. Może wtedy zrozumieją, że należy polityką interesować się nie tylko od święta czy wyborów, ale co dzień obserwować co się dzieje i dlaczego i na tej podstawie podejmować racjonalne, wyważone decyzje.

marek 29.08.2017 09:28
Czemu zostal skasowany wpis krytykujacy zachowanie tej pani. Tekst ukazal sie w medium publicznym ogolno dostepnym, czyli mozna wyrazac wobec wygloszonych tam tez swoje zdanie, ja je wyrazilem, nie obrazalem, tylko wyrazilem swoj sprzeciw wobec tak pojmowanej "promocji" Ta pani zarzuca komus dzialania czysto polityczne, sama stosujac takie metody, jak opisala. Wyrazilem odmienne zdanie. Jesli ten i porzedni tekst nie ukaze sie , bede zmuszony zaprotestowac w instytucjach do tego powolanych, albowiem naruszona zostala moja wolnosc do swobodnej wypowiedzi, zagwarantowana w konstytucji RP

ja 29.08.2017 08:53
Super, że pomogli, ale nawet w pomoc mieszają politykę... są tacy sami, a udają innych. Ech...

do "Eh" ;) 29.08.2017 09:51
Z tego co tam jest napisane, to nie oni mieszają w to politykę, tylko delikatnie wskazali, jak polityka miesza się w normalne życie ludzi nie związanych na co dzień w ogóle z polityką. Jak to mówią? Jeśli nie interesuje cię polityka, polityka zainteresuje się tobą". Więc chyba tylko z czystej zazdrości tak mówisz :) Felieton rewelacyjny! A przede wszystkim ta cała historia.

Obserwator 29.08.2017 10:08
Właśnie to co ich odróżnia od znanych politykierów to, że nic i nikogo nie udają :)

Opinie
Były nauczyciel odpowie m.in. za prezentowanie pornografii młodzieży Przed sądem rejonowym w Oświęcimiu 4 grudnia ma ruszyć proces byłego nauczyciela jednej z tamtejszych szkół, który odpowie m.in. za prezentowanie pornografii nastolatkom i naruszenie ich nietykalności cielesnej – dowiedziała się PAP w krakowskiej prokuraturze okręgowej.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:37Były nauczyciel odpowie m.in. za prezentowanie pornografii młodzieży Polacy coraz częściej chcą się rozwodzić. Potwierdzają to eksperci. Widać to też po danych z sądów W trzech kwartałach tego roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło blisko 62 tys. pozwów rozwodowych. To o 1,5% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy było ich prawie 61 tys. Najwięcej pozwów złożono do sądów w dużych miastach. W całej Warszawie odnotowano ich łącznie 5,8 tys. Z kolei w Poznaniu było 3,9 tys. takich przypadków, a w Gdańsku zaobserwowano ich 3,4 tys. Eksperci nie są zaskoczeni tymi danymi. Jednocześnie wskazują, że spada liczba zawieranych małżeństw. Można zatem postawić tezę, że w strukturze społecznej zachodzą istotne zmiany.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:30Polacy coraz częściej chcą się rozwodzić. Potwierdzają to eksperci. Widać to też po danych z sądów ZUS: od stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o rentę wdowią. Przeznaczona jest dla wdów i wdowców mających prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno to renta rodzinna po zmarłym małżonku – poinformowała ZUS.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:27ZUS: od stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
Reklama
Andrea Bocelli 30: The Celebration Andrea Bocelli 30: The Celebration Andrea Bocelli 30: The Celebration23 i 24 listopada w kinach HeliosPrzed nami weekend dla melomanów, którzy mogą wybrać się do Heliosa na porywające koncerty uwielbianego tenora. Widowisko „Andrea Bocelli 30: The Celebration”, które zawita na wielkich ekranach 23 i 24 listopada, podsumowuje trzydzieści lat artysty na scenie i jest okazją do przypomnienia największych przebojów w jego wykonaniu.Andrea Bocelli to bez wątpienia najsłynniejszy tenor świata. Jest ikoną popkultury w zakresie śpiewu operowego. Z brawurą łączy muzykę klasyczną z rozrywkową. Jego nagrania sprzedają się w milionach egzemplarzy. Teraz ten charyzmatyczny śpiewak obchodzi jubileusz 30-lecia swojej pracy artystycznej. Z tej okazji przygotował wielki koncert, którego nagranie można obejrzeć jedynie w kinach.Podczas tego przygotowanego z rozmachem show usłyszymy oczywiście słynną arię „Nessun dorma” z opery „Turandot” Pucciniego, niekwestionowany przebój „Con te partirò” i wiele innych chwytających za serce utworów.Wersję kinową koncertu wyreżyserował Sam Wrench („Taylor Swift: The Eras Tour”, ”Billie Eilish: Live at The O2”), laureat nagrody Emmy i nominowany do nagrody Grammy.Helios zaprasza melomanów na ten wyjątkowy seans! Bilety dostępne są na stronie www.helios.pl, a także w kasach kin i aplikacji mobilnej. W ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz” dokonując zakupu z wyprzedzeniem, można wybrać najlepsze miejsca, a także - zaoszczędzić.Helios S.A. to największa sieć kin w Polsce pod względem liczby obiektów. Dysponuje 54 kinami mającymi łącznie 304 ekrany i ponad 55 tysięcy Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Tegoroczna jesień nie przestaje zaskakiwać różnorodnymi nowościami. Od najbliższego piątku w repertuarze kin Helios zagoszczą aż trzy premiery: „Simona Kossak”, „Vaiana 2” i „Heretic”. Ponadto widzowie mogą zapoznać się z licznymi filmowymi przebojami oraz projektami specjalnymi, takimi jak Kultura Dostępna czy Maraton Władcy Pierścieni.Polską nowością na najbliższy tydzień jest dramat „Simona Kossak”, przybliżający prawdziwą historię potomkini artystycznej rodziny Kossaków. Młoda kobieta porzuca dotychczasowe życie i towarzyskie salony, aby objąć posadę naukowczyni w Białowieży. W środku puszczy, pomimo trudnych warunków – bez prądu i bieżącej wody – rozpoczyna życie na własnych warunkach. Tam poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym łączy ją niezwykła relacja. Jednakże wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt… W rolach głównych występują: Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał i Agata Kulesza.W repertuarze znajdzie się także nowa animacja wprost ze studia Disney – to „Vaiana 2”, czyli kontynuacja ciepło przyjętej historii nawiązującej do kultury wysp Polinezji. Trzy lata po wydarzeniach z pierwszej części, Vaiana otrzymuje nieoczekiwane wezwanie od swoich przodków. Dziewczyna musi wypłynąć na dalekie i dawno zapomniane wody Oceanii. Vaiana zbiera więc grupę śmiałków gotowych na przygodę życia, wśród których znajduje się jej przyjaciel Maui. Ich zadaniem będzie przełamanie niebezpiecznej klątwy, a nie będzie to proste, gdyż będą musieli stawić czoła starym i nowym wrogom.Jesienna aura sprzyja oglądaniu horrorów, a już w najbliższym tygodniu pojawi się kolejna nowość z tego gatunku. „Heretic” opowiada o dwóch młodych kobietach, które od drzwi do drzwi starają się głosić słowo Boże. W jednym z domów otwiera im czarujący pan Reed – szybko okazuje się jednak, że mężczyzna posiada diaboliczną drugą twarz. Niespodziewanie wszystkie wyjścia zostają zamknięte, a podejrzany gospodarz co chwila pojawia się, aby zadać im kolejną zagadkę testującą ich wiarę. Rozpoczyna się śmiertelnie niebezpieczna gra, w której stawką jest przetrwanie…Ponadto w repertuarze Heliosa znajdą się hitowe nowości ostatnich tygodni, takie jak „Gladiator 2” w reżyserii Ridleya Scotta. Lucjusz jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa. Teraz decyduje się walczyć w Koloseum jako gladiator, aby przeciwstawić się dwóm cesarzom, rządzącym Rzymem żelazną pięścią. Z wściekłością w sercu i z nadzieją na lepszą przyszłość Cesarstwa Lucjusz musi spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć siłę i honor, by zwrócić chwałę Rzymu jego ludowi.Fani kina familijnego mogą wybrać się do kin na pozytywną produkcję „Paddington w Peru”. Tytułowy bohater wraz z rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic.Kinomani, którzy pragną poczuć ducha zbliżających się Świąt, mogą zapoznać się z najnowszą częścią kultowej serii. Film „Listy do M. Pożegnania i powroty” ukazuje losy różnorodnych bohaterów, które krzyżują się w Wigilię. Do sagi po dłuższej przerwie powraca postać Mikołaja. Mężczyzna odwiedza dawnych i nowych przyjaciół, podczas gdy jego synek Ignaś rusza w pościg za utraconym prezentem i duchem Świąt… Ponadto w obsadzie znalazła się plejada polskich gwiazd!Kina Helios słyną z organizacji popularnych Nocnych Maratonów Filmowych, najbliższa edycja cyklu będzie w pełni poświęcona produkcjom stworzonym na podstawie dzieł J.R.R. Tolkiena. W piątek, 22 listopada odbędzie się Maraton Władcy Pierścieni, podczas którego widzowie będą mogli obejrzeć wszystkie części przebojowej trylogii w wersji reżyserskiej. Z kolei melomani mogą wybrać się do Heliosa na porywające koncerty uwielbianego tenora. Widowisko „Andrea Bocelli 30: The Celebration”, które zawita na wielkich ekranach 23 i 24 listopada, podsumowuje trzydzieści lat artysty na scenie i jest okazją do przypomnienia największych przebojów w jego wykonaniu. W poniedziałek, 25 listopada w wybranych lokalizacjach odbędą się seanse z cyklu Kino Konesera. Widzowie będą mogli zobaczyć słynny koreański thriller „Oldboy” w odnowionej jakości obrazu. Główny bohater, Dae-su, mści się po latach za zabójstwo swojej żony… Natomiast w czwartkowe popołudnie, 28 listopada w kinach zagości cykl Kultura Dostępna i polska komedia romantyczna „Miłość jak miód”. Majka i Agata zamieniają się miejscami, dzięki czemu odnajdują wielkie uczucie.Bilety na listopadowe seanse dostępne są w kasach kin Helios, w aplikacji mobilnej oraz na stronie www.helios.pl. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a  także zaoszczędzić w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.11.2024
Dawid Podsiadło - Dokumentalny  w Helios na Scenie Dawid Podsiadło - Dokumentalny w Helios na Scenie W czerwcu 2024 roku Dawid Podsiadło zagrał 7 koncertów stadionowych dla pół miliona widzów. Finałem tej trasy były rekordowe dwa koncerty na Stadionie Śląskim w Chorzowie dla prawie 200 tys. osób. Ten film to zapis tych 7 wyjątkowych dni, a zobaczymy go już 3 grudnia w kinach Helios.Film „Dawid Podsiadło – Dokumentalny” to intymny portret jednej z największych postaci polskiej sceny muzycznej. Reżyser Tomasz Knittel zabiera widzów na pełną emocji podróż, towarzysząc Dawidowi Podsiadle podczas jego monumentalnej trasy koncertowej, obejmującej siedem występów na stadionach w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Chorzowie. Jednak to nie same koncerty są tu najważniejsze, lecz Dawid – artysta, który tą trasą zamyka pewien etap swojej kariery i zastanawia się, co przyniesie przyszłość.Kamery śledzą Dawida nie tylko na scenie, ale przede wszystkim za kulisami – w chwilach skupienia, zmęczenia, radości i refleksji. Film pokazuje jego prawdziwą twarz: człowieka pełnego pasji, ale i niepewności.Dawid otwiera się przed widzami, dzieląc się przemyśleniami o drodze, którą przeszedł, o presji związanej z popularnością oraz o tym, co dalej po zakończeniu tak ogromnej trasy. Obecność znakomitych gości, takich jak Edyta Bartosiewicz, Monika Brodka, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Artur Rojek, Ralph Kaminski, Kortez i Vito Bambino zdecydowanie podkreśla wagę tego etapu.To unikalna okazja, aby zobaczyć, jak wygląda życie artysty w momentach triumfu, ale i w tych cichszych, bardziej intymnych chwilach, kiedy sceniczne światła gasną, a pytanie „co dalej?” staje się najważniejsze.Helios zaprasza melomanów na ten wyjątkowy seans! Bilety dostępne są na stronie www.helios.pl, a także w kasach kin i aplikacji mobilnej. W ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz” dokonując zakupu z wyprzedzeniem, można wybrać najlepsze miejsca, a także - zaoszczędzić.Data rozpoczęcia wydarzenia: 03.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: mTreść komentarza: Kto powiedział, że tylko Tomaszów Maz. można zwiedzać. W trasach turystycznych trzeba uwzględniać cały powiat i okolice.Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaAutor komentarza: mTreść komentarza: Urzędnik to jest taka osoba (opłacana z naszych podatków), która ma swojego szefa i odpowiadającego za pracę urzędnika.Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ajdejano na prezydenta Tomaszowa, na Starostę, na posła, na Prezydenta RP i wtedy wszyscy MAMY RAJ !!!!Źródło komentarza: Mariusz Węgrzynowski sam powinien złożyć rezygnacjęAutor komentarza: CzlowiekTreść komentarza: Niestety Pan dr Chudzik odchodzi i niedługo czekają nas prawdopodobnie rządy specjalsty od mobbingu P.Glimasińskiego. Długo się wiec nie nacieszyliśmy. Pracownicy szpitala są wściekli bo nie chcą takiego pseudo-prezesa, ale nikt ich przecież o zdanie nie pyta... To skandal że szpitalem rządzi polityka. Nie są ważne kwalifikacje i rozum, tylko "uklady". Może Pan Strzępek przeprowadzi rekonesans w szpitalu i spróbuję się dowiedzieć dlaczego szpitalem ma rządzić ktoś kto nie ma o tym pojęcia i już udowodnił w MZK że jest bardziej niż beznadziejny????Źródło komentarza: Mariusz Węgrzynowski sam powinien złożyć rezygnacjęAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Urzędnikom trzeba powiedzieć co mają robić i czym się zajmowaćŹródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu: po co te wszystkie pańskie jęki. Już u Pana kiedyś pisałem, że upolitycznione samorządy, to jest państwo w państwie. Te samorządy, które idą "ręka w rękę" z aktualnym rządem, będą robiły to, co im się będzie podobało. I przykład niezatapialnego katechety jest tego dowodem. Dogadał się z jednym posłem po (jednym z głupszych posłów w Sejmie RP - jego zachowanie na pytania tv Republika) z naszego miasta i dlatego odwołanie tego starosty-cwaniaczka trzeba sobie wybić z głowy. Inny, świeży przykład cichej współpracy aktualnie "dobrych" samorządów (niby pisowskich) z aktualnym rządem (chyba raczej nierządem). Teraz, w nocy czytam na onecie taką informację (cytat). "Jakie są najlepsze szpitale w Polsce? Te aspekty były brane pod uwagę Plebiscyt "Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group" to jedyny w Polsce ranking, który wyróżnia placówki ochrony zdrowia zarządzane najefektywniej pod względem finansowym, ale nie tylko. Doceniane są również szpitale oferujące wysoką jakość opieki nad pacjentami. W ocenie uwzględniane są zarówno wskaźniki finansowe, jak i opinie pacjentów o szpitalach. Celem inicjatywy jest promowanie najlepszych praktyk w sektorze zdrowia. To już dziewiąta edycja tego zestawienia. Poszczególne miejsca w kategorii "Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej z właścicielem publicznym" objęły następujące placówki: Szpital w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego Spółka Akcyjna, Poddębickie Centrum Zdrowia Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością oraz Zamojski Szpital Niepubliczny Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Powiatowe Centrum Zdrowia Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością w Kartuzach oraz Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Kociewskie Centrum Zdrowia Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Szpital Specjalistyczny w Zabrzu Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, szpital powiatowy w Rawiczu Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Tomaszowskie Centrum Zdrowia Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością oraz Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością." Jak łatwo zauważyć, na tej liście tych prymusów jest i nasze TCZ. Zawsze wydawało mi się, że pod wodzą obecnego p. dr Chudzika, ten szpital jest zarządzany najlepiej od kilu lat i większość pacjentów tego szpitala tez tak uważa. Jednak to jest zasługa wyłącznie dyrektora szpitala, a nie powiatowego samorządu, jednak, w dalszym ciągu to jest przeciętny szpital w kraju. Tymczasem, powiatowy samorząd jedynie sypie piasek w tryby szpitala poprzez zatrudnianie politycznych komisarzy w szpitalu. Ale jednak sitwa katechety i posła po spowodowała, że TCZ zostało wyróżnione. Żeby chociaż czarodziejka Leszczyna nie zabrała szpitalowi kasy. PS. Zapomnijmy o odwołaniu katechety.Źródło komentarza: Mariusz Węgrzynowski sam powinien złożyć rezygnację
ReklamaArtis Gaudum
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama