Pompa ciepła – jak to w praktyce działa?
Pompy ciepła to ekologiczne systemy grzewcze, które pracują bez paliw i bez procesu spalania. Ich mechanizm działania opiera się na wykorzystaniu energii cieplnej dolnego źródła (wody, gruntu lub powietrza), która zostaje przekazana czynnikowi roboczemu. Płyn zostaje odparowany, a otrzymany gaz przechodzi przez sprężarkę, która zdecydowanie zwiększa jego temperaturę i ciśnienie. Po skropleniu oddaje energię cieplną górnemu źródłu, czyli instalacji grzewczej w budynku. W toku pracy wytwarza komfortowe ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową praktycznie bezpłatnie. Jedyny koszt pracy pompy ciepła to koszt prądu niezbędnego do zasilania sprężarki. Nadal jest to stawka zdecydowanie niższa niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, jednak można ją dodatkowo zredukować.
Sposobem na to jest połączenie z fotowoltaiką. Takie połączenia tworzy między innymi firma SATRONIK, która specjalizuje się w nowoczesnych, ekologicznych systemach grzewczych do gospodarstw domowych i w fotowoltaice. Efektem przemyślanego projektu i doboru wydajnych urządzeń jest pełna niezależność energetyczna. Tak – to możliwe także w naszym klimacie.
Wykorzystaj cały potencjał instalacji fotowoltaicznej
Latem instalacja fotowoltaiczna jest na tyle wydajna, że konieczne jest albo magazynowanie energii, albo oddawanie jej nadwyżek do sieci energetycznej. Ze względu na korzystny system opustów Polacy decydują się na to drugie rozwiązanie. Oddając 100 kWh w okresie letnim możemy następnie w ciągu roku odebrać z sieci energetycznej bezpłatnie 80 kWh lub 70 kWh w przypadku instalacji powyżej 10 kW. W ten sposób rachunki za prąd pozostają na stałym, niskim poziomie niezależnie od pory roku. Co ważne, jeśli nie uda nam się w pełni odebrać opustu, jego pozostała część przepada. W takiej sytuacji instalacja fotowoltaiczna produkuje nadmiarową energię, z której nie korzystamy.
Można wykorzystać fotowoltaikę bardziej. Pompa ciepła w połączeniu z instalacją staje się dodatkowym magazynem dla uzyskanej energii. Część nadwyżek zostaje przekazane do instalacji odpowiedzialnej za wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. W ten sposób można magazynować otrzymaną energię i korzystać z niej w pełni. Jak to wygląda zimą?
Darmowy prąd i ogrzewanie – to możliwe!
Nadwyżki energii wytworzone przez fotowoltaikę latem pozwalają na bezpłatny prąd w okresie zimowym. Wtedy z kolei niezbędne jest nam ogrzewanie. Panele fotowoltaiczne mogą pracować w zachmurzeniu i nie jest im potrzebna wysoka temperatura powietrza. Po prostu zimą dni są krótsze, a nasłonecznienie mniejsze, więc uzyski spadają. Systemy jednak planuje się tak, by zaspokoić zapotrzebowanie na prąd całorocznie – niezależnie i w oparciu o system opustów.
To, co udało się nam oddać do sieci latem w połączeniu z na bieżąco otrzymywaną energią pozwala na całkowicie bezpłatne zasilanie sprężarki w okresie zimowym. Tym samym pompa ciepła pracuje bezpłatnie. Duże znaczenie ma stworzenie na początkowym etapie przemyślanego projektu. Warto więc korzystać z usług firm, które mają doświadczenie w tworzeniu łączonych systemów, takich jak SATRONIK, który ponadto pomaga w wypełnieniu wniosków o dofinansowania. Dzięki temu inwestycja jeszcze szybciej się zwraca – a Ty masz przed sobą wiele lat bezpłatnego ogrzewania i prądu, w zgodzie ze środowiskiem i bez obaw o podwyżki cen.
Napisz komentarz
Komentarze