Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 17 listopada 2024 18:22
Reklama
Reklama

15. Letnia Akademia Jazzu w Łodzi

15. edycja Letniej Akademii Jazzu rozpocznie się 5 lipca i będzie umilać wakacyjne wieczory miłośnikom jazzu aż do 25 sierpnia. Na scenie Klubu Wytwórnia pojawią się legendy polskiego i światowego jazzu, znani i cenieni muzycy tego gatunku, a także debiutanci.

15. Letnią Akademię Jazzu otworzy 5 lipca Charles Lloyd & The Marvels. Wyjątkowy projekt stworzony właśnie przez Charlesa Lloyda – jednego z najwybitniejszych amerykańskich saksofonistów i kompozytorów. W skład tego kolektywu, oprócz wspomnianego wcześniej lidera, wchodzą tuzy światowego jazzu: gitarzysta Bill Frisell, kontrabasista Reuben Rogers, perkusista Kendrick Scott oraz gitarzysta Greg Leisz. Grupa ma na swoim koncie trzy albumy: „I Long To See You” z 2016 roku, „Vanished Gardens” z 2018 roku i najnowsze wydawnictwo – „Tone Poem”, a połączenie kilku wspaniałych muzyków sprawiło, że razem tworzą wyjątkową całość, sprytnie lawirując między różnymi gatunkami muzycznymi.

 

 

14 lipca, czyli na zakończenie warsztatów INTL Jazz Platform, w pierwszej części odbędzie się koncert uczestników, w drugiej części usłyszymy Trondheim Jazz Orchestra - cenioną na świecie, renomowaną formacją utworzoną w latach 90. w Norwegii. Od początku swojej działalności tworzy pod skrzydłami Konserwatorium Muzycznego w Trondheim. O prestiżu świadczy choćby fakt, iż Orkiestra wykonuje głównie kompozycje dla wyselekcjonowanych kompozytorów. Wyróżniającą cechą big bandu jest to, że jego skład i wielkość są ruchome, a każdy z członków kolektywu jest muzycznym indywiduum wnoszącym własne doświadczenia i emocje do wykonywanych kompozycji.

 

 

W czwartek, 11 sierpnia na scenie Wytwórni zagości Zu/Le/Ja, trio stworzone przez Zuzę Jasińską – wokalistę i studentkę jazzu na Universität der Künste w Berlinie. Zuza tworzy projekt z Janem Pieniążkiem i Lennym Rehmem, którzy odpowiadają za perkusję, sprytnie łącząc ten trudny instrument z jazzowym wokalem. Następnie koncert zagra Aga Zaryan, która uznawana jest za jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych. Artystka światowe uznanie zawdzięcza wyjątkowemu stylowi z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. To pierwsza polska Artystka, która wydawała swoje albumy pod szyldem słynnej wytwórni Blue Note Records. Podczas koncertu towarzyszyć jej będą Michał Tokaj - fortepian, Michał Barański - kontrabas, Łukasz Żyta - perkusja.

 

 

Przedostatni koncert tegorocznej edycji Letniej Akademii Jazzu został zaplanowany na 18 sierpnia. Najpierw na scenie pojawi się Malina Midera Quartet – projekt stworzony przez Malinę Miderę; pianistkę, kompozytorkę, producentkę i improwizatorkę. Powstał w 2021 roku w Odense, w Danii kontynuując tradycję współpracy muzycznej między artystami z Polski i krajów skandynawskich. Zaowocował on muzyką, która ukazała się w kwietniu 2022 roku pod nazwą “Mibokoch”. Po powrocie do kraju liderka postanowiła kontynuować zespół z polskimi muzykami – Szymonem Kowalikiem, Alanem Kapołką i Szymonem Zalewskim. W drugiej części wieczoru wystąpi Dominik Wania Solo, znakomity pianista, który na swoim koncie ma solowy album wydany przez prestiżową wytwórnię ECM Records oraz współpracę z Maciejem Obarą czy Zbigniewem Preisnerem. Dominik Wania jest jednym z najbardziej charakterystycznych pianistów swojego pokolenia. Muzyk działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach.

 

 

Koncert finałowy 15. Letniej Akademii Jazzu odbędzie się 25 sierpnia. Wtedy na scenie pojawi się Marek Pospieszalski Oktet z projektem Polscy Kompozytorzy XX wieku. „Dopracowane „dzieło” które graniczy z określeniem „arcydzieło”.”– tak o projekcie mówi Jan Granlie Salt Penauts. Marek Pospieszalski to saksofonista i klarnecista, który dołączył do artystów wydających dla słynnej portugalskiej wytwórni Clean Feed. W skład oktetu wchodzą Marek Pospieszalski (saksofony, klarnety, flet i taśma), Piotr Chęcki (saksofon tenorowy), Tomasz Dąbrowski (trąbka), Tomasz Sroczyński (wiolonczela), Szymon Mika (gitary), Grzegorz Tarwid (fortepian), Max Mucha (kontrabas) oraz Qba Janicki (perkusja i soundboard). Ten oryginalny projekt muzyczny zmierzył się ze spuścizną dwunastu gigantów polskiej muzyki współczesnej XX wieku, co stało się inspiracją do wykreowania zupełnie nowej muzyki, z akcentami elektroniki, noise’u i sound artu.

 

 

Koncerty w ramach INTL Jazz Platform

Kreatywne warsztaty jazzowe INTL Jazz Platform odbędą się w terminie 10-14 lipca i są nieodłącznym elementem Letniej Akademii Jazzu. Skupiają najlepszych muzyków jazzowych z polski i zagranicy, którzy pod czujnym okiem międzynarodowej kadry mają okazję szlifować swój artystyczny warsztat. Warsztatom towarzyszą specjalne koncerty mistrzowskie, które są także dostępne w ramach karnetu na 15. Letnią Akademię Jazzu. Na scenie Wytwórni wystąpią m.in.: Eivind Aarset, Resina, Y-Otis, Hedvig Mollestad, czy Alexander Hawkins.

Bilety na wybrane koncerty, a także karnety na wszystkie wydarzenia 15. Letniej Akademii Jazzu dostępne są już w sprzedaży. Szczegóły na: www.wytwornia.pl oraz www.letniaakademiajazzu.pl
W tym roku lato w Klubie Wytwórnia także upłynie pod znakiem znakomitej, jazzowej muzyki.

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
„Idź pod prąd” „Idź pod prąd” 21 listopada, widzowie cyklu Kultura Dostępna będą mogli natomiast obejrzeć polski film „Idź pod prąd” przedstawiający historię zespołu KSU, który przez dekady tworzył muzykę wyrażającą bunt i niezależność. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zainspirowali się usłyszanym w zagranicznej radiostacji zespołem Sex Pistols i nową kulturą „punk”. Na początek wysyłają do Radia Wolna Europa list z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi” na antenie. Ku ich zdumieniu list zostaje odczytany w audycji na żywo, a stacja zaczyna emitować cotygodniowy program dotyczący muzyki punk. Oczywiście ani Siczka, ani reszta chłopców nie ma pojęcia o tym, jak wielką rzecz zapoczątkuje ta skromna audycja i jak wielkie, mroczne moce wyruszą przeciwko nim! List odczytany w Wolnej Europie został zauważony przez przedstawicieli PRL-owskiego aparatu represji. Oficer SB, Jerzy Majak przesłuchując Siczkę jasno daje do zrozumienia, że Ustrzyki Dolne to nie Londyn i na terenie jego gminy żadnego „punka” nie będzie.Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Szczegółowe informacje i repertuar najnowszej edycji cyklu w kinach Helios w całej Polsce dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/kultura-dostepna.Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.11.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Fantastyczne kontynuacje światowych hitów: „Paddington w Peru” i „Gladiator 2” już w ten piątek zagoszczą na ekranach kin w całej Polsce! Ponadto na widzów Heliosa czekają świąteczne produkcje jak „Listy do M. Pożegnania i powroty” oraz „Czerwona jedynka”, a także popularne seanse specjalne! Jesienne wieczory to idealny moment, by w towarzystwie rodziny i przyjaciół zanurzyć się w filmowych emocjach, które pozostaną w pamięci na długo.Kultowy miś w czerwonej czapce i niebieskim płaszczyku powraca na wielkie ekrany w animacji „Paddington w Peru”! Paddington wraz ze swoją rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic. Przed nimi podróż życia, która poprowadzi ich od amazońskiej dżungli aż po górskie szczyty Peru!Poza uroczym Paddingtonem, w repertuarze kin sieci Helios znajdzie się także druga odsłona epickiej sagi o władzy, intrygach i zemście – „Gladiator 2”, w reżyserii Ridley’a Scotta. Lucjusz jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa. Teraz decyduje się walczyć w Koloseum jako gladiator, aby przeciwstawić się dwóm cesarzom, rządzącym Rzymem żelazną pięścią. Z wściekłością w sercu i z nadzieją na lepszą przyszłość Cesarstwa Lucjusz musi spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć siłę i honor, by zwrócić chwałę Rzymu jego ludowi.Wielbiciele świątecznego klimatu powinni zarezerwować sobie czas na seans filmu „Listy do M. Pożegnania i powroty”. Mel rozwija własną mikołajową firmę, lecz nie bez kłopotów. Karina i Szczepan pragną spędzić spokojne Święta, jednak dołączają do nich niespodziewani goście. Synek Mikołaja, Ignaś rusza w pościg za utraconym prezentem i duchem Świąt… W obsadzie znalazła się plejada gwiazd, takich jak: Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant czy Piotr Adamczyk, jak również powracający po latach do serii Maciej Stuhr oraz Roma Gąsiorowska.Helios poleca także świąteczną komedię „Czerwona jedynka”, w której Święty Mikołaj niespodziewanie znika z Bieguna Północnego. Miejscowy szef ochrony, agent E.L.F. rozpoczyna poszukiwania, jednak musi zaangażować do nich doświadczonego tropiciela. Ten drugi cieszy się jednak złą sławą łowcy nagród, a ich współpraca nie należy do najłatwiejszych… Tradycyjnie, poza regularnym repertuarem sieć zaprasza kinomanów na liczne projekty specjalne. W niedzielę, 17 listopada, o godz. 10:30, w kinach Helios zagoszczą Filmowe Poranki z konkursami, a mali widzowie będą mogli zobaczyć najnowszy zestaw odcinków pozytywnej bajki „Baranek Shaun”. Na dzieci, poza porcją filmowych emocji, czekają konkursy i niespodzianki przed seansem. 18 listopada, w ramach projektu Kino Konesera, w wybranych kinach wyświetlony zostanie norweski dramat „Armand”, w którym drobny szkolny incydent między dwoma chłopcami rozpala konflikt między rodzicami i nauczycielami. Dochodzi do eskalacji problemu, gdzie prawda miesza się z kłamstwem...ss 21 listopada, widzowie cyklu Kultura Dostępna będą mogli natomiast obejrzeć polski film „Idź pod prąd” przedstawiający historię zespołu KSU, który przez dekady tworzył muzykę wyrażającą bunt i niezależność. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka.Bilety na jesienne seanse dostępne są w kasach kin Helios, w aplikacji mobilnej oraz na stronie www.helios.pl. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a  także zaoszczędzić w ramach unikalnej oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 15.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama