Dobra kompozycja i kadrowanie to podstawa
Odpowiednia kompozycja i dobry kadr to podstawa każdego zdjęcia. Fotografia portretowa nie jest tu wyjątkiem. Najczęściej wykorzystywane są trzy rodzaje ujęć: kadr do ramion, od pasa w górę lub kadr 3/4, gdy zdjęcie kończy się w połowie ud lub łydek modela.
Pierwszy z typów sprawdzi się, gdy chcesz ukazać indywidualne cechy osoby fotografowanej, ponieważ skupia się przede wszystkim na twarzy. Drugi i trzeci rodzaj kadru pozwoli ci pokazać także sylwetkę modela i jego ubiór. Wykonując portret, zwróć uwagę na to, by kadr nie był zbyt ciasny. Zazwyczaj dobrze jest zostawić nieco przestrzeni nad głową i unikać kadrowania bez ramion. Dzięki temu ujęcie będzie naturalne i miłe dla oka.
Wykorzystaj światło w zdjęciu portretowym
Rodzaj światła, które wykorzystasz przy robieniu zdjęcia portretowego, ma decydujący wpływ na efekt końcowy. Unikaj ostrego światła słonecznego lub sztucznego oświetlenia padającego z góry. To prosta droga do tego, by uwydatnić mankamenty skóry, podkreślić niedoskonałości i uzyskać nieestetyczne cienie na twarzy. Dużo lepiej sprawdzi się miękkie i ciepłe światło, które można uchwycić podczas złotej godziny - tuż po wschodzie lub przed zachodem słońca. Możesz zastosować blendę, aby odbić światło i dodatkowo je zmiękczyć. Więcej o wykorzystaniu światła w fotografii przeczytasz na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery.
Zaakcentuj oczy modela
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Ponieważ to one najsilniej wyrażają emocje, powinny stanowić mocny punkt zdjęcia portretowego. Oczy modela umieść w najważniejszej części kadru zgodnie z regułą trójpodziału. To właśnie na nich powinien skupiać się wzrok widza. Aby dodatkowo zaakcentować oczy, wykorzystaj bliki, czyli małe iskierki w źrenicach. Uzyskasz je, odbijając źródło światła blendą. Oczy staną się wyraźniejsze, kiedy tło za modelem będzie delikatnie rozmyte. Reguluj głębię ostrości, by uzyskać najlepszy efekt. Rozmycie dalszego planu będzie wyglądało magicznie, gdy wykonujesz portretowe zdjęcia zimą. Zastosuj małą prędkość migawki, a twoje zimowe fotografie nabiorą wyjątkowego klimatu!
Otoczenie na zdjęciu portretowym
Chociaż w zdjęciu portretowym to człowiek odgrywa kluczową rolę, otoczenie wcale nie jest bez znaczenia. Zadbaj o to, by drugi plan nie odwracał uwagi od osoby fotografowanej. Zazwyczaj sprawdza się spokojne i jednolite tło. Możesz zastosować je nie tylko podczas fotografowania ludzi, ale też zwierząt - na przykład wtedy, gdy wykonujesz zdjęcia ptaków.
Jeżeli lubisz niestandardowe efekty na zdjęciach, wykorzystaj otoczenie do urozmaicenia swoich fotografii w plenerze. Ułóż modela na trawie lub ustaw na tle kolorowych, jesiennych liści. Możesz także spróbować zdjęć z żabiej perspektywy, by tłem dla portretu stało się niebo. Obłoki czy przelatujące ptaki nadadzą zdjęciu romantyczny charakter.
Napisz komentarz
Komentarze