W szkole średniej nie ma zajęć o tym, jak nie być przeciętnym partnerem. Jesteśmy uczeni matematyki, czy języka polskiego, czytamy różne książki oraz dowiadujemy się o tym, jak grać w kasynach online takich jak Verde Casino. Natomiast czy najważniejsze życiowe relacje nie powinny stanowić głównego tematu w szkołach?
Ogromnym problemem jest to, że wiele toksycznych nawyków, które mają wpływ na nasze związki, pochodzi z kultury obecnej w naszym kraju. Czcimy romantyczną miłość — to poświęcenie oraz szaleńcze furie i sceny zazdrości, które wyrażają ogrom emocji, jakimi darzymy drugą osobę. Czy to, aby nie jest zły kierunek?
Chcesz dowiedzieć się, jakie sygnały mówią o tym, że możesz być w toksycznym związku? Jeśli tak, to czytaj dalej ten artykuł.
1. Nieporozumienia stają się pretekstem do braku szacunku
Każdy związek będzie miał chwile napięcia i niezgody. Natomiast zdrowy związek będzie konfrontował te kwestie z miłością i szacunkiem. Nieporozumienia nie są pretekstem do braku szacunku lub nadużycia. Po prostu nigdy nie ma usprawiedliwienia dla niszczenia czyjegoś charakteru, manipulowania emocjami partnera, krytykowania bez powodu lub celowego ranienia partnera, aby zapewnić sobie poczucie kontroli nad nim.
Kiedy jesteś w zdrowym związku, partner może podnieść swój głos, ale nie zaatakuje Cię osobiście. W zdrowym związku partner może potrzebować trochę przestrzeni, aby ochłonąć, ale powie Ci, kiedy możesz oczekiwać, że znów się z Tobą skontaktuje.
2. Związek sprawia, że czujesz się niegodny lub przerażony
Jeśli związek, w którym jesteś, sprawia, że czujesz się, jakbyś zawsze robił coś złego lub jakbyś musiał zasłużyć na miłość, szacunek i aprobatę partnera, aby nie stracić jego zainteresowania, nie zostać porzuconym, odrzuconym lub skrytykowanym, to wyraźny znak, że jesteś w toksycznym związku.
Szara strefa między zdrowym a toksycznym zachowaniem to żarty i testowanie Twoich granic. Jeśli partner staje się poniżający lub sprawia, że czujesz się niegodny, wtedy wyraźnie przeszedł do toksycznego zachowania.
Stale czując się przestraszonym, niekochanym lub niegodnym, możesz nabyć wiele ograniczających przekonań, które żyją pod powierzchnią Twojej świadomości, a to ma bezpośredni wpływ na jakość Twojego życia.
3. Nie czujesz się bezpiecznie, by być w pełni sobą
Zdrowe relacje wydobywają to, co najlepsze w obu partnerach, tak aby każdy czuł się bezpiecznie i swobodnie, by być w pełni sobą bez osądu i pogardy. Nie powinieneś mieć potrzeby ciągłego zastanawiania się nad sobą lub swoimi działaniami, czując, że musisz przeskakiwać przez płotki lub chodzić po jajkach, aby dostosować się do czyjegoś pomysłu na to, kim lub czym powinieneś być. Zdrowy związek będzie wspierał Twoje poczucie własnej suwerenności i rzucał Ci wyzwania w sposób, który będzie rozwijający, a nie destruktywny.
4. Obwinianie partnera za własne emocje
Masz słabszy dzień i Twój partner nie wspiera Cię. Chcesz leżeć w domu razem z nim i po prostu oglądać film, ale druga połówka ma plany, aby wyjść i zobaczyć przyjaciół. Wyżywasz się na nim i obwiniasz o wszystkie nieszczęścia, jakie Cię spotkały.
Obwinianie partnera za swoje emocje jest egoistyczne i stanowi idealny przykład braku utrzymania granic osobistych. Kiedy wyniknie z tego precedens, że Twój partner jest odpowiedzialny za to, jak się czujesz przez cały czas, może to łatwo doprowadzić do współzależnej relacji. Kiedy ktoś zaczyna się denerwować, osobiste pragnienia stają się nieistotne, ponieważ musisz sprawić, by każdy czuł się dobrze.
5. Twoje potrzeby nie są priorytetem
Zdrowy związek wiąże się z kompromisami, tzn., że obie osoby zaspokajają swoje potrzeby. Czasami zdarza się tak, że jeden z partnerów daje za dużo, a drugi to wykorzystuje. W czasach kryzysu jedna osoba może zająć chwilowo „miejsce centralne”, w życiu swojego partnera, jednak celem jest dążenie do równowagi wzajemnego wsparcia szacunku. Dlatego, jeśli zawsze podporządkowujesz się drugiej osobie, możesz zostać przez tę osobę wykorzystany.
6. Jesteś ciągle proszony o przekroczenie swoich granic
Jeśli związek jest zdrowy, Twój partner szanuje twoje granice, gdy je ustalasz. Z drugiej strony, jeśli związek jest niezdrowy, stale czujesz, że twoje granice są przekraczane. Każde „nie” prowadzi do kłótni lub musisz ponownie określić te granice w kółko. Jak w przypadku wszystkich toksycznych zachowań.
Na przykład, powiedzmy, że potencjalny partner, z którym się spotykasz, lubi wymieniać wiadomości SMS, a Ty nie, o czym go poinformowałaś. Czy to toksyczne zachowanie, jeśli ponownie wyśle Ci SMS-a? Niekoniecznie. Natomiast jeśli stale będzie to robił bez względu na Twoje zdanie, może stać się to toksyczne. W związku partnerzy powinni się słuchać. To zapewnia, że wszystko będzie tak, jak powinno być.
Podsumowanie
Toksyczny związek to taki, w którym miłość jest przedkładana nad wszystko inne, łącznie z szacunkiem, zaufaniem i uczuciem do drugiej osoby. To coś więcej niż tylko „trudny okres" — to powtarzający się, długotrwały wzorzec złego zachowania jednej lub obu stron. Postaraj się zwracać uwagę na powyższe sygnały, dzięki czemu Twój związek będzie zdrowy i szczęśliwy.
Napisz komentarz
Komentarze