Jak działa plisa okienna?
Plisa to osłona okienna osadzona na dwóch profilach montowanych po bokach okna, która składa się w charakterystyczną harmonijkę. Pozwala na osłonięcie dowolnego fragmentu szyby, czym różni się od tradycyjnej rolety. Jednak aby mechanizm działał prawidłowo, koniecznie jest zamontowanie plisy zgodnie z instrukcją producenta. Cała konstrukcja musi dość ściśle przylegać do powierzchni szyby, a dodatkowo należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Błędy montażowe mogą doprowadzić do tego, że plisa będzie zsuwać się czy marszczyć w nieodpowiednich miejscach.
Plisa – bezpieczeństwo dzieci i nie tylko
Niepoprawne zamontowanie plisy może stwarzać zagrożenie dla dziecka – zwłaszcza jeśli znajduje się ona w jego pokoju. Przypadkowe gwałtowne pociągnięcie za uchwyt plisy mogłoby wówczas spowodować, że dziecko zrzuci na siebie całą konstrukcję. To jeden z powodów, dla których warto porządnie przygotować się do montażu plisy, a wcześniej prawidłowo wymierzyć okno i wnękę.
Montując plisę, należy skorzystać z instrukcji dotyczących poprawnego montażu. Większość producentów plis okiennych udostępnia taką instrukcję na swojej stronie internetowej lub dołącza ją do opakowania produktu. Choć plisy bezinwazyjne są dużo łatwiejsze w montażu, w ich przypadku także warto kierować się instrukcją. Błędnie zamocowane, mogą bowiem okazać się bardziej awaryjne.
Jak zmierzyć okno do plisy?
Sposób mierzenia okna pod plisy zależy od wybranej metody montażu: inwazyjnej bądź bezinwazyjnej. Już na tym etapie konieczne jest zatem określenie, czy planuje się ingerencję w strukturę ram okiennych, czy wręcz przeciwnie.
W przypadku montażu inwazyjnego konieczne jest zmierzenie szerokości szyby wraz z uszczelkami. Plisa będzie wówczas montowana pomiędzy listwami przyszybowymi. Od tego wymiaru należy następnie odjąć 3 mm, czyli standardową szerokość uszczelek. Aby otrzymać właściwy wynik, trzeba dokonać pomiaru w trzech punktach szerokości (góra, środek oraz dół) i wybrać najwęższy z nich. Określona w ten sposób szerokość i wysokość odpowiada wymiarom plisy, jaką należy zakupić.
Do montażu plis bezinwazyjnych należy z kolei zmierzyć wysokość całej ramy okna, ponieważ osłona zawiśnie bezpośrednio na niej.
Czym skutkuje błędy pomiar?
Błędne lub niedokładne zmierzenie okna poskutkuje zamówieniem niedopasowanej plisy. Gotowego produktu nie da się niestety poprawić na późniejszym etapie. W przypadku błędu konieczne jest złożenie nowego zamówienia. Jeśli plisa okaże się zbyt mała, nie będzie skutecznie osłaniać okna i straci na funkcjonalności. Zbyt duża roleta plisowana będzie się z kolei nieestetycznie marszczyć i sprawiać kłopoty podczas użytkowania.
Montaż plis okiennych – czym się różnią poszczególne metody?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje plis: inwazyjne i bezinwazyjne. Różnią się one sposobem montażu, a jednocześnie trwałością i bezpieczeństwem użytkowania. Czym charakteryzuje się każdy z nich i czy montaż wymaga fachowego wsparcia?
Plisy bezinwazyjne
Jeśli chodzi o ten typ rolety, plisy bezinwazyjne nie sprawiają większych kłopotów podczas montażu i nie wymagają użycia specjalistycznych narzędzi. W ich przypadku nie zachodzi konieczność wiercenia otworu we framudze okna. Wykorzystuje się natomiast specjalne bezinwazyjne uchwyty, które zaczepia się na górnej i dolnej krawędzi ramy okna.
Do zalet plis bezinwazyjnych należą:
- krótki czas montażu;
- prosta instrukcja;
- niska cena;
- możliwość montażu bez profesjonalnych narzędzi.
Choć plisy bezinwazyjne łatwo jest zamontować, nie będą one idealnie przylegać do okna, a tym samym nie ochronią nas przed światłem w stu procentach. Konstrukcja nie wytrzyma także zbytniego obciążenia, dlatego plisa bezinwazyjna powinna być wykonana z lekkiej tkaniny.
Plisy inwazyjne
Ta metoda montażu polega na nawierceniu w ramie okna niewielkich otworów. Za pomocą specjalnych elementów mocujących i zacisków roletę plisowaną osadza się w wywierconych otworach. W ten sposób naruszamy co prawda okienną framugę, jednak tak zamontowane plisy są bardzo trwałe i bezpieczne w użytkowaniu.
Jak zdecydować o sposobie montażu plisy? Należy zwrócić uwagę na okoliczności i własne zdolności manualne. Jeśli w domu czy mieszkaniu nie ma dzieci ani zwierząt, można spokojnie wybrać plisy bezinwazyjne. Jednak jeśli to solidność i odporność na uszkodzenia jest priorytetem, montaż inwazyjny jest bardziej wskazany.
Napisz komentarz
Komentarze