Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów palet drewnianych, które różnią się od siebie konstrukcją i wymiarami. Dobra paleta powinna posiadać kilka cech, dzięki którym będzie dobrze spełniała swoją funkcję. Poniżej przedstawiamy charakterystykę palet, ich rodzaje i zastosowanie.
Podstawowe zastosowanie palet
Podstawowym zastosowaniem palet drewnianych jest bezpieczny i łatwy transport produktów zarówno w obrębie magazynu, jak i linii produkcyjnej. Kluczową rolę odgrywają także w transporcie krajowym i międzynarodowym. Dzięki ułożeniu towaru na paletach nie tylko jego transport został usprawniony, łatwiej jest też go przechowywać w uporządkowany sposób.
Dzięki temu, że palety występują w wielu rodzajach, a te najbardziej podstawowe, czyli tzw. europalety są standaryzowane i zawsze mają identyczny rozmiar, wagę i nośność, łatwo można rozplanować załadunek i transport. Pozwala to na optymalizację kosztów transportu. Poza tradycyjnymi paletami euro (EPAL1) istnieją ich inne rodzaje.
Rodzaje palet drewnianych euro
Europalety są najbardziej popularnym typem palet. Mogą one występować w różnych wymiarach, a ich podstawową zaletą jest to, że są one zgodne ze standardami europejskich wymogów i norm dotyczących przewozu i transportu towarów, które przeznaczone są do przenoszenia za pomocą wózka widłowego. Powinny one posiadać oznaczenie EPAL/EUR/UIC na jednym ze wsporników. Dzięki solidnej konstrukcji, z powodzeniem mogą być wykorzystywane wielokrotnie.
Najczęściej spotykane palety to EPAL1, ich wymiary to 1200 mm x 800 mm x 144 mm (szerokość, długość, wysokość), waga to 25 kg, a nośność 1500 kg. W handlu detalicznym i branży spożywczej często można spotkać również półpaletę euro - EPAL7. Ma ona mniejsze wymiary, wagę i nośność.
Palety euro można spotkać także w większych rozmiarach, są to tzw. palety przemysłowe. Występują w dwóch wariantach EPAL 2 i EPAL 3. Palety drewniane EPAL2 mają wymiary 1200 mm długości, 1000 mm szerokości oraz 162 mm wysokości. Ich waga to ok. 35 kg, a nośność to aż 1250 kg. Jeszcze większą nośnością charakteryzuje się paleta EPAL 3. Wynosi ona 1500 kg. Ze względu na mniejszą wysokość, która wynosi 144 mm, EPAL 3 jest lżejsza niż EPAL 2 i waży ok. 30 kg. Jej długość to 1000 mm, a szerokość 1200 mm.
Inne palety drewniane
Warto wiedzieć, że można spotkać też palety drewniane ISO. Są one nazywane potocznie „angielkami” i są paletami przemysłowymi o bardziej zróżnicowanych wymiarach niż palety euro. Nie podlegają tak rygorystycznym wymogom i normom, więc charakteryzują się niższą jakością. Są jednak tańsze niż europalety, co niewątpliwie jest ich zaletą.
W przemyśle chemicznym stosuje się specjalne palety oznaczone skrótem CP. Muszą spełniać one szczególne wymagania, jeśli chodzi o jakość i sposób ich wykonania. Palety tego typu różnią się między sobą wymiarami oraz sposobem wykonania.
Na rynku istnieje także możliwość zakupienia palet niestandardowych, które dostosowywane są do indywidualnych potrzeb klienta.
Poznaj ofertę: Polskie Opakowania - drewniane palety
Napisz komentarz
Komentarze