Torba do szpitala
Wśród przygotowań do porodu ważne miejsce zajmuje wyprawka do szpitala. Powinny się w niej znaleźć wszystkie potrzebne rzeczy zarówno dla mamy, jak i dla malucha. W zależności od zwyczajów panujących na konkretnym oddziale porodowy, typowa wyprawka może ulec niewielkim modyfikacjom, zwykle jednak znajdują się w niej dla mamy:
- koszule nocne;
- kapcie;
- klapki pod prysznic;
- ręcznik;
- balsam nawilżający;
- krem z lanoliną;
- odkłady poporodowe i podpaski;
- dokumenty związane z ciążą.
Dla noworodka należy wziąć z domu:
- pieluszki jednorazowe;
- mokre chusteczki;
- kilka kompletów ubranek (kaftaniki, śpioszki, skarpetki, czapeczki)
- krem na odparzenia;
- rożek.
Torbę do szpitala warto przygotować już na około miesiąc przed planowanym terminem porodu.
Uporządkowanie dokumentów związanych z ciążą
Poza spakowaniem torby do szpitala, ważne jest również uporządkowanie dokumentów związanych z ciążą. Istotna jest przede wszystkim karta ciąży, jednak przydatne mogą być także inne dokumenty, np. wypisy ze szpitala, jeśli byłaś podczas ciąży hospitalizowana z jakichś powodów, wyniki dodatkowych badań, zdjęcia USG, informacje o alergiach i chorobach przebytych podczas ciąży.
Każde przyjęcie do szpitala na poród jest związane z przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego, podczas którego będziesz odpowiadać na szereg pytań. Niektórych odpowiedzi, np. na tych związanych z datami możesz nie być pewna. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką chronologicznie i tematycznie uporządkowaną własną dokumentację medyczną.
Przygotowanie domu na przyjęcie malucha
Poza organizacją dokumentów i spakowaniem torby do szpitala, ważne jest także przygotowanie domu na przyjęcie dziecka. Warto zrobić to odpowiednio wcześniej.
Niemowlę nie wymaga wcale tak wielu przedmiotów, jak sugerują nam to ich sprzedawcy, jednak pewne rzeczy są niezbędne. Należą do nich: łóżeczko, zapas ubranek oraz pieluch jednorazowych, flanelowych i tetrowych. Ważny jest również fotelik samochodowy dla niemowląt – bez niego nie możesz przewozić dziecka samochodem.
Istotna jest też wanienka. Idealna jest taka na stojaku, która nie wymaga problematycznego po porodzie schylania, jednak w niewielkich mieszkaniach duży sprzęt może się nie sprawdzić. Warto więc zweryfikować taki zakup w odniesieniu do własnych warunków lokalowych.
Jeśli do porodu nie zdążysz kupić wózka – nic nie szkodzi. Możesz to zrobić nieco później – przez pierwsze dni po narodzinach dziecko i tak nie będzie z niego korzystać.
Napisz komentarz
Komentarze