Przygotowanie do wizyty w perfumerii
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że do wizyty w perfumerii należy się odpowiednio przygotować. Większość z nas po prostu wchodzi do sklepu i rozpoczyna poszukiwania idealnego zapachu. Niemniej jednak w dniu, w którym zamierzamy odwiedzić perfumerię, nie aplikujemy na skórę balsamów, kremów czy innego rodzaju kosmetyków zapachowych. Mogą one zmieszać się z aromatem perfum, przez co ich odbiór przez nasze nozdrza będzie nieprecyzyjny. W miarę możliwości zaplanujmy wizytę w perfumerii przed południem - niektórzy uważają, że właśnie wtedy w najlepszy sposób odbieramy zapachy.
Czym się kierować, wybierając perfumy?
Wybór odpowiednich perfum to wbrew pozorom bardzo trudne zadanie. Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest jednoczesne testowanie kilku, a czasami nawet kilkunastu zapachów. W rzeczywistości jesteśmy w stanie odróżnić od siebie maksymalnie 3-4 aromaty, natomiast w większej ilości zaczynają one zlewać się w jedną całość. Jak więc wybrać te perfumy, które chcemy powąchać? Przede wszystkim zapoznajmy się z ich składem. Jeśli preferujemy lżejsze zapachy, dobrym wyborem będą nuty kwiatowe i owocowe. Tymczasem wielbiciele zdecydowanych aromatów mogą sięgnąć po zapachy orientalne czy na bazie przypraw. Nie bez znaczenia jest również pora roku, o jakiej będziemy używać kosmetyku - lżejsze zapachy pasują idealnie na lato i wiosnę, cięższe natomiast na jesień i zimę. Bardzo istotną kwestią jest także odpowiednie aplikowanie perfum. W niektórych drogeriach mamy do dyspozycji paski testowe, lecz nie są one najlepszym rozwiązaniem. Pasek wydziela bowiem zapach sam w sobie, przez co zaburza naszą percepcję. Perfumy, co do zasady, aplikujemy na przedramię.
Kiedy kupować perfumy?
Dobrą praktyką w kontekście kupowania perfum jest zaaplikowanie ich na przedramię, a następnie...opuszczenie perfumerii. Znawcy tematu doskonale wiedzą, że nie finalizuje się transakcji na pierwszej wizycie. Potrzeba bowiem około 2-3 godzin, aby zapach w pełni rozkwitł. W miarę możliwości pozwólmy sobie na chodzenie w nim cały dzień. Może bowiem okazać się, że choć pierwsze wrażenie było pozytywne, to w dłuższym okresie nie jesteśmy w stanie zaakceptować konkretnego zapachu. Perfumy mogą też uczulić, a reakcja alergiczna najczęściej występuje dopiero po kilku godzinach od ich zaaplikowania.
Perfumy na prezent - tak czy nie?
Wiedząc, jak skomplikowaną procedurą jest kupowanie perfum, można dojść do wniosku, że obdarowywanie nimi bliskich nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy doskonale wiemy, jakiego kosmetyku używa druga osoba. Tymczasem dobieranie nowych perfum "na oko" może zakończyć się niepowodzeniem.
Napisz komentarz
Komentarze