Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, która atakuje ludzi w różnym wieku. Najczęściej jej objawy dotyczą głowy, a dokładnie włosów, przez co te nigdy nie wyglądają na zadbane. Ich nieestetyczna prezencja jest dla wielu problemem nie do przeskoczenia i powodem do wstydu. Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry? Gdy zaatakuje chorego, pojawia się wzmożone złuszczanie naskórka, wywołujące czerwone koliste plamy z zaczerwienionym brzegiem, żółte płaty skóry przypominające łuski oraz częste wypadanie włosów. Tego typu zmiany mogą pojawić się również na twarzy, w okolicach ust i oczu. Nie tylko jest to nie nieestetyczne, lecz także utrudnia normalne funkcjonowanie, nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Jak sobie radzić z łojotokowym zapaleniem skóry? Poznaj najczęstsze przyczyny pojawienia się tej choroby.
Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry?
Przed rozpoczęciem leczenia łojotokowego zapalenia skóry, należy określić przyczynę pojawienia się choroby. To bywa trudne, jednak zlokalizowanie punktu zapalnego, często bywa podstawą skutecznej terapii. Typową przyczyną pojawienia się ŁZS jest zaburzenie równowagi mikrobiomu skóry głowy. W jego wyniku bakterie Gram-dodatnich z gatunku Propionibacterium oraz drożdżaki Malassezia zaczynają nadmiernie się namnażać. To skutkuje produkcją za dużej ilości kwasów tłuszczowych wpływającego na sebum, które powoduje powstanie zapalenia skóry głowy.
Takie zaburzenie równowagi mikrobiomu może być spowodowane wieloma innymi czynnikami. Przede wszystkim mówi się o uwarunkowaniach genetycznych, zaburzeniach immunologicznych, obniżonej odporności, przewlekłym zmęczeniu, stresie, niedoborze snu, zanieczyszczeniu środowiska czy zaburzeniach odżywiania. Jednak na skórę głowy wpływają również zakażenia wirusami (np. HIV), infekcje, którym towarzyszyła wysoka gorączka, zaburzenia hormonalne (za wysoki poziom androgenów) oraz częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy pojazdach.
Wpływ odpowiedniej diety na łojotokowe zapalenie skóry
Do powodów pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry należy dodać również brak zbilansowanej diety. W odpowiednio dobranym jadłospisie nie powinny pojawiać się ostre przyprawy, przetworzone produkty, alkohol, cukry, wszelkiego rodzaju czekolady czy też tłuszcze. Najlepiej zadbać o spożywanie sporej ilości warzyw i owoców. Polecanymi produktami są np. marchew, koper, szczypiorek, sałata, brokuły oraz pomidory.
Podkreśla się również niedobory witamin i składników mineralnych spożywanych w posiłkach. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na takie rzeczy jak witaminy z grupy B oraz cynk i selen. Te składniki wpływają na prawidłową pracę mikrobiomu skóry głowy oraz naskórka na całym ciele. Tego typu witaminy i minerały można spożywać w posiłkach i w tabletkach, np. w suplementach diety wpływających na zdrowie włosów.
Napisz komentarz
Komentarze