Cegła nie tylko w salonie
Płytki ze starej cegły najczęściej kojarzą nam się tylko z jednym pomieszczeniem – salonem. Okazuje się jednak, że sprawdzają się nie tylko tam. Są na tyle uniwersalne, że można je kłaść na ścianach niemalże w całym domu, także w kuchni i łazience. Ze względu na panujące tam warunki powinny charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi, ale nie ma się, o co martwić. Pod tym względem płytki z prawdziwej cegły wypadają świetnie. Są odporne na wilgoć, ogień i uszkodzenia mechaniczne. Warto je potraktować specjalnym impregnatem do starych cegieł, tworząc tym samym solidną ochronę.
Wiele obliczy cegły
Na hasło „cegła naturalna” wyobrażasz sobie materiał o czerwonym ubarwieniu posiadający nieregularną strukturę powierzchni? Rzeczywiście wiele osób ma przed oczami taki widok, jednak warto sobie uświadomić, że jest to tylko jedno z kilku obliczy tego materiału. Płytki ceglane występują obecnie w wielu kolorach, a rodzaje ich faktur można sprowadzić do dwóch opcji. Pierwsza, wymieniona już, chropowata struktura powierzchni stanowiąca zewnętrzną część cegły i druga – gładka czy też płaska, bo pochodząca ze środka cegły i powstała w wyniku jej przecięcia.
Biały mur z cegły
Od jakiegoś czasu trwa moda na białą cegłę. Jest ona ozdobą wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, skandynawskich oraz boho. Jak doskonale wiemy, cegła nie występuje naturalnie w kolorze białym, dlatego chcąc wprowadzić ją do aranżacji, stawiamy na jej imitację. Często są to płytki z gipsu bądź panele gipsowe wraz z fugą, jednak te już na pierwszy rzut oka pozostawiają wiele do życzenia. Trzeba mieć świadomość tego, że są one wyrobem maszynowym, przez co nie ma możliwości, aby uniknąć powtarzalności wzoru, nie wspominając już o samym materiale…W takiej sytuacji rozwiązaniem idealnym jest montaż płytek z prawdziwej cegły, a kolejno pomalowanie ich na wspomniany wyżej kolor. Oryginalny efekt wizualny gwarantowany!
Napisz komentarz
Komentarze