394 lata temu w Olesku urodził się przyszły król Polski Jan III Sobieski.
374 lata temu podpisano ugodę zborowską pomiędzy Rzeczpospolitą i Kozakami, nadającą Kozakom wiele przywilejów; m.in. do 40 tys. podniesiony został rejestr kozacki, a Bohdan Chmielnicki otrzymał tytuł hetmana wojska zaporoskiego.
144 lata temu w Warszawie urodził się Samuel Goldwyn, amerykański producent filmowy, współzałożyciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.
103 lata temu pod Zadwórzem niedaleko Lwowa ochotniczy batalion dowodzony przez kpt. Bolesława Zajączkowskiego stoczył heroiczną walkę z przeważającymi siłami 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego.
84 lata temu w Katowicach zmarł Wojciech Korfanty, dyktator III Powstania Śląskiego, poseł, jeden z przywódców Chrześcijańskiej Demokracji; wicepremier rządu RP (1923), więzień brzeski, współtwórca antysanacyjnego Frontu Morges.
83 lata temu Niemcy zniszczyli pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie.
80 lat temu alianckie lotnictwo zbombardowało niemiecki poligon rakietowy w Peenemünde na wyspie Uznam. Tego samego dnia ostatnie niemieckie i włoskie jednostki ewakuowały się pod naporem aliantów z Sycylii.
43 lata temu w Stoczni Gdańskiej odprawiono niedzielną mszę, po której przed bramą stoczni, gdzie w grudniu 1970 r. strzelano do robotników, postawiono krzyż.
35 lat temu rozpoczął się strajk w Porcie Szczecińskim, następnego dnia powstał tam Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
32 lat temu Rafał Pietrak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, uruchomił pierwsze w Polsce stabilne łącze internetowe - w oparciu o protokół TCP/IP - łącząc się z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze; moment ten jest uważany za symboliczną datę narodzin polskiego internetu.
27 lat temu w Nowym Jorku zmarł Witold Urbanowicz, as polskiego lotnictwa; w czasie II wojny światowej dowódca Dywizjonu 303.
25 lat temu w wypadku samochodowym zginęli: Władysław Komar - mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z Monachium (1972) i Tadeusz Ślusarski - mistrz olimpijski w skoku o tyczce z Montrealu (1976) oraz wicemistrz z igrzysk olimpijskich w Moskwie (1980).
21 lat temu papież Jan Paweł II konsekrował sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
# # #
Dziś mijają 84 lata od agresji sowieckiej na Polskę. Państwowe obchody upamiętniające tę rocznicę z udziałem władz państwowych i Sybiraków, a także z asystą honorową Wojska Polskiego, odbędą się pod warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej. Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych Związku Radzieckiego Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera).
Po napaści ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian, prawników. Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły 1 mln 350 tys. Związek Sowiecki, uczestnicząc wspólnie z III Rzeszą w rozbiorze Polski, zajął w 1939 r. obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln osób. Wśród nich było około 5 milionów Polaków; pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Liczba wszystkich ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.
17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.
# # #
Rano w Legnicy (woj. dolnośląskie) marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz szef MON Mariusz Błaszczak wezmą udział w uroczystościach upamiętniających sowiecką agresję na Polskę 17 września 1939 roku, a także 30. rocznicę wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski.
17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej. Ponad 50 lat później, 16 września 1993 r. wojska rosyjskie opuściły Legnicę, będącą od II wojny światowej siedzibą dowództwa wojsk sowieckich stacjonujących w Polsce. 18 września 1993 r. ostatni żołnierze rosyjscy wyjechali z warszawskiego Dworca Wschodniego do Rosji. W Polsce pozostała tylko misja wojskowa w liczbie około 30 żołnierzy, która nadzorowała tranzyt wojsk rosyjskich z obszaru byłej NRD do Rosji.
# # #
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński będzie dziś uczestniczyć w obchodach 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka w Chełmie. O godz. 10 weźmie udział w mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Rozesłania św. Apostołów. Następnie złoży kwiaty pod Pomnikiem Sybiraków przy ul. Pocztowej, a także pod tablicą upamiętniającą więźniów politycznych pomordowanych przez NKWD i UB przy ul. Reformackiej 27a.
Dziś o godz. 11.15 minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński weźmie udział w uroczystość upamiętniającej 84. rocznicę niemieckiego ostrzału Zamku Królewskiego w Warszawie, a o godz. 12 - w uroczystości upamiętniającej 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.
# # #
W niedzielę na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim na Mazurach odbędzie się impreza o nazwie "Jesienny ogień". Będzie to połączenie pikniku wojskowego z dynamicznym pokazem sprzętu wojskowego. Widzowie, których wojsko spodziewa się nawet 30 tys., będą mogli zobaczyć w akcji m.in. Abramsy, K2, Kraby, HIMARS-y, Borsuki, Raki, Rosomaki i myśliwce F-16.
W pokazie "Jesienny Ogień" udział weźmie około tysiąca żołnierzy z elitarnych jednostek Wojska Polskiego, m.in. z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 12. i 18. Dywizji Zmechanizowanej, 6. Brygady Powietrzno-desantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
Na poligon widzowie będą dowożeni wojskowymi busami z Giżycka, Orzysza i Mikołajek.
Wstęp na poligon możliwy jest już od godz. 8 rano; zasadniczy pokaz, któremu będzie się przyglądał m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, rozpocznie się o godz. 13.
Napisz komentarz
Komentarze