- ZALECENIA WHO
WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Po tym czasie należy wprowadzać posiłki stałe jako uzupełnienie karmienia piersią, które powinno się utrzymać do 2 roku życia dziecka albo i dłużej.
Ponadto:
– karmienie piersią powinno rozpocząć się w ciągu pierwszej godziny od narodzin dziecka,
– karmienie piersią powinno być według zasady „na żądanie”- tak często jak życzy sobie tego dziecko ( w dzień i w nocy),
– należy unikać butelek i smoczków.
- KORZYŚCI ZDROWOTNE DLA DZIECKA
Mleko mamy jest idealnym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Dostarcza ono wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Jest bezpieczne i chroni niemowlęta przed chorobami wieku dziecięcego, tj. biegunka i zapalenie płuc, czyli dwóch najczęstszych przyczyn zgonów dzieci na świecie. Mleko matki jest łatwo dostępne, łatwo osiągalne (nie wymaga nakładów finansowych)- gwarantuje niemowlętom najlepsze pożywienie.
- KORZYŚCI DLA MATEK
Karmienie piersią jest również korzystne dla mam. Wyłączne karmienie piersią jest związane z naturalną antykoncepcją (98 % zabezpieczenia w ciągu pierwszych 6 miesięcy po urodzeniu). Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia u kobiet raka piersi i jajnika, cukrzycy typu II i depresji poporodowej.
- DŁUGOTERMINOWE KORZYŚCI DLA DZIECI
Oprócz natychmiastowych korzyści dla dzieci, karmienie piersią przyczynia się do dobrego zdrowia w czasie całego życia. Młodzież i dzieci, które były karmione piersią jako niemowlęta, są mniej narażone na nadwagę i otyłość, cukrzycę typu II. Ponadto osiągają lepsze wyniki w testach inteligencji.
- DLACZEGO NIE MLEKO MODYFIKOWANE?
Mieszanki dla niemowląt nie zawierają przeciwciał, które występują w mleku matki. Długofalowe korzyści płynące z karmienia piersią dla matek i dzieci nie mogą być „skopiowane” do mleka modyfikowanego. Jeśli mieszanka mlekozastępcza jest nieprawidłowo przygotowana, istnieje ryzyko wystąpienia w niej bakterii – użycie niezdatnej do picia wody, niewysterylizowane urządzenia, ewentualnie obecność bakterii w mieszance- proszku. Niedożywienie może być wynikiem nadmiernego rozcieńczania mleka modyfikowanego. Gdyby zabrakło z jakiś powodów mieszanki mlekozastepczej, powrót do karmienia naturalnego mógłby stać się niemożliwy ze względu na zmniejszenie produkcji mleka w piersiach- to właśnie karmienie piersią utrzymuje laktację.
- HIV I KARMIENIE PIERSIĄ
Matki zarażone wirusem HIV mogą zarazić swoje dziecko w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Leki antyretrowirusowe (ARV) podawane matkom lub narażonym niemowlętom zmniejszają jednak ryzyko zakażenia. Równoczesne karmienie piersią i stosowanie leków ARV zwiększa szanse dziecka na przeżycie i na pozostanie niezarażonym. WHO zaleca, aby matki karmiące piersią zarażone wirusem HIV przyjmowały leki i kierowały się wytycznymi WHO w sprawie karmienia naturalnego niemowląt.
- REGULACJE W SPRAWIE SUBSTYTUTÓW MLEKA KOBIECEGO
Międzynarodowy kodeks regulujący sprzedaż/ promocję zamienników (substytutów ) mleka kobiecego został przyjęty w 1981 r. Nawołuje do tego, aby:
– wszystkie etykiety na temat zamienników mleka kobiecego zawierały informację o korzyściach płynących z karmienia naturalnego i wskazywały ryzyko (zdrowotne) stosowania różnego rodzaju mieszanek mlekozastępczych,
– nie promować substytutów mleka kobiecego,
– nie rozdawać darmowych próbek mieszanek mlekozastępczych kobietom w ciąży, matkom oraz członkom ich rodziny,
– nie rozprowadzać darmowych substytutów mleka kobiecego w placówkach i wśród pracowników służby zdrowia.
- NIEZBĘDNE WSPARCIE DLA MATEK
Karmienia piersią trzeba się nauczyć, a dużo matek napotyka problemy już na samym początku. Wiele rutynowych praktyk stosowanych na oddziale, tj. rozdzielenie matki i dziecka oraz suplementacja mieszankami mlekozastępczymi, utrudnia kobietom, ale i dzieciom, karmienie piersią. Ośrodki zdrowia, które wspierają karmienie piersią poprzez unikanie powyższych praktyk i zatrudnianie wyszkolonych doradców laktacyjnych, mają szansę poprawić statystyki karmienia piersią wśród świeżo upieczonych matek. W celu zapewnienia takiego wsparcia i poprawy opieki nad matkami i dziećmi z inicjatywy WHO- UNICEF powstały placówki przyjazne dzieciom ( w 152 krajach).
- PRACA I KARMIENIE PIERSIĄ
Wiele mam, które wracają do pracy, rezygnują częściowo lub całkowicie z karmienia piersią z powodu braku czasu, odpowiedniego miejsca do karmienia, odciągania i przechowywania pokarmu. Kobiety potrzebują bezpiecznego, czystego i niepublicznego miejsca w pobliżu pracy, aby kontynuować karmienie piersią. Dodatkowo mogą im w tym pomóc: płatny urlop macierzyński, praca w niepełnym wymiarze godzin, udogodnienia, które umożliwiają odciąganie i przechowywanie pokarmu, przerwy w pracy.
- KOLEJNY KROK- STOPNIOWE WPROWADZANIE POKARMÓW STAŁYCH
Mleko mamy zaspokaja potrzeby żywieniowe niemowląt do 6 miesiąca życia. Po tym czasie należy zacząć wprowadzać pokarmy stałe jako uzupełnienie do karmienia piersią. Żywność dla dziecka powinna być specjalnie przygotowana, mogą to być zmodyfikowane posiłki rodzinne.
WHO stwierdza, że:
– na początku wprowadzania stałych posiłków nie należy redukować karmienia piersią,
– jedzenie powinno być podawane łyżeczką lub z kubeczka, a nie z butelki,
– jedzenie powinno być bezpieczne i czyste,
– potrzebny jest dłuższy czas do tego, aby dziecko nauczyło się jeść pokarmy stałe.
Napisz komentarz
Komentarze