2024-09-15, 09:12 Opole
Opolskie: bardzo trudna sytuacja na południu regionu, zagrożony most w Głuchołazach
W wielu miejscach na południu województwa opolskiego nadal jest bardzo trudna sytuacja powodziowa. Woda przerwała wały w Głuchołazach, zagrożony jest most tymczasowy.
Jak powiedział PAP st. kpt. Paweł Kolera, oficer prasowy KW PSP w Opolu, potwierdziły się informacje o przerwaniu wałów na Białej Głuchołaskiej w mieście Głuchołazy.
"Woda wlewa się do miasta. Bardzo trudna, wręcz krytyczna sytuacja jest przy moście tymczasowym w Głuchołazach. On został dociążony piaskiem i kostką kamienną, jednak woda napiera na niego z wielką siłą. W tej chwili nie możemy już nic zrobić poza obserwowaniem sił natury" - powiedział Kolera.
Woda pojawiła się na osiedlach w Nysie, jednak zdaniem ratowników pochodzi ona z lokalnych cieków wodnych, a nie z przerwanych czy przelanych wałów. W Łowkowicach (gmina Strzeleczki) rzeka Osobłoga przelała się przez wały. Starosta krapkowicki wzywa wszystkich do dobrowolnej ewakuacji. "Pozostawanie w domach nie jest bezpieczne" - apeluje starostwo krapkowickie.
Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Dzierżysławicach, gdzie samochód z sześcioosobową rodziną utknął w nurcie wody. Do akcji musieli wkroczyć ratownicy z nyskiego WOPR, którzy wydostali rodziców z czwórką dzieci i dwoma psami na brzeg przy pomocy skuterów. (PAP)
2024-09-15, 08:24 Katowice
Śląskie/ Wójt Krzyżanowic zarządził ewakuację w dwóch sołectwach
Wójt gminy Krzyżanowice w powiecie raciborskim zarządził ewakuację mieszkańców niektórych ulic w sołectwach Chałupki i Zabełków. Mają oni zgłosić się do miejscowej szkoły podstawowej. Chodzi o zapewnienie im bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem powodziowym – uzasadniają swoją decyzję przedstawicie lokalnych władz. Ewakuacja ma zakończyć się w niedzielę do 13.
Zarządzenie dotyczy ulic Bogumińskiej (od przejścia granicznego do DK 78) i Łąkowej w Chałupkach oraz ulic: Bogumińskiej; Odrzańskiej, Bocznej, Powstańców Śląskich i Młyńskiej w Zabełkowie.
„W związku z zagrożeniem powodziowym i pogarszającymi się niekorzystnym warunkami atmosferycznymi – ciągłe opady deszczu, stanowiącymi realne zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców oraz w celu sprawnego przeprowadzenia ewakuacji wydanie w/w zarządzenia staje się konieczne i uzasadnione” - uzasadniają urzędnicy.
Lokalne władze apelują o stosowanie się do wydawanych komunikatów, opuszczenie miejsc zamieszkania i zabranie niezbędnych rzeczy. Wyznaczonym punktem ewakuacji jest Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Krzyżanowicach, przy ul. Łąkowej 18, gdzie mieszkańcy otrzymają pomoc. Można tam dotrzeć prywatnym środkiem transportu transportem zbiorowym zorganizowanym przez gminę Krzyżanowice po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod numerem telefonu 32 419 40 50; 512 043 232.
Przedstawiciele gminy proszą ewakuujących się mieszkańców o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości oraz niezbędnych rzeczy osobistych, jak ubrania, leki i środki higieny. Osoby, które podejmą ewakuację na własną rękę, proszone są o poinformowanie o Urzędu Gminy Krzyżanowice o miejscu swojego pobytu. (PAP)
2024-09-15, 07:49 Opole
Opolskie/Woda przelała się przez wały Głuchołaz i zalewa rynek miasta
W niedzielę rano woda Białej Głuchołaskiej przelała się przez wały broniące Głuchołaz i zalewa miasto. Apeluję do wszystkich mieszkańców o ewakuację na wyżej położone tereny. Toniemy - powiedział PAP burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz.
W niedzielę woda zaczęła przelewać się przez wały przy moście tymczasowym na rzece Biała Głuchołaska. Woda płynie do centrum miasta. Zalany jest rynek. Burmistrz apeluje do wszystkich mieszkańców miasta o ewakuację.
"W tej chwili sytuacja jest bardzo poważna. Niestety, część osób wydaje się, że nie rozumie powagi i skali zagrożenia. Myślą, że skoro stoi most, to są bezpieczni, ale tak nie jest. Apeluję do wszystkich, by możliwie szybko ewakuowali się z miasta lub przenieśli na wyżej położone tereny. Toniemy" - powiedział PAP burmistrz Głuchołaz.
Od kilkudziesięciu godzin W Głuchołazach trwała walka strażaków i mieszkańców o utrzymanie przeprawy przez rzekę Białą. Zerwanie mostu, który jest przeprawą tymczasową, spowoduje spiętrzenie się wody na elementach nowobudowanego mostu i w zalanie miasta.
Sytuacja na południu Opolszczyzny i Dolnego Śląska jest krytyczna. Stan alarmowy kilkudziesięciu rzek przekroczył stan alarmowy. Trwają ewakuacje mieszkańców niektórych zagrożonych miejscowości. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od czwartku do niedzieli sumę opadów sięgającą 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie. W tych województwach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - trzeciego stopnia. Największe opady deszczu prognozowane są w Kotlinie Kłodzkiej. (PAP)
2024-09-15, 07:46 Bielsko-Biała
Śląskie/ Mosty graniczne z Czechami w centrum Cieszyna - zamknięte
Zamknięte dla ruchu pieszego i kołowego zostały mosty graniczne z Czechami – Wolności i Przyjaźni. Otwarta jest przeprawa most w ciągu drogi ekspresowej S52 w Boguszowicach – podała w niedzielę rano policja. Ogłoszono alarmy powodziowe w powiatach bielskim i cieszyńskim.
Z danych IMGW wynika, że nad ranem w niedzielę graniczna rzeka Olza płynęła pełnym korytem. Mierzyła 468 cm. Poziom alarmowy wynosi w Cieszynie 230 cm. Alarmy przekroczone były także na Wiśle w Ustroniu – 234 cm (poziom alarmowy 230 cm), Skoczowie – 368 cm (alarm - 260 cm), Biała w Bielsku-Białej – 229 cm (200 cm), Iłownica z Czechowicach-Dziedzicach – 645 cm (420 cm). Stany ostrzegawcze są między innymi na rzekach Soła w Żywcu, Koszarawa w Pewli Małej. W graniczącej z południem województwa śląskie zachodnią małopolską alarm przekroczony jest na Wiśle w Jawiszowicach 717 cm (630 cm)
Strażacy podali, że w Cieszynie w wielu miejscach na drogach pojawiła się woda. Portal Śląsk Cieszyński 112 poinformował rano, że przejazd w kierunku Puńcowa Aleją Łyska jest niemożliwy. "Na Błogocicach w dole zrobił się staw wszystko zalane i nie przejedziecie tam" – wskazali.
Starosta Janina Żagan ogłosiła alarm powodziowy w powiecie cieszyńskim. To samo zrobił dla powiatu bielskiego starosta Andrzej Płonka, gdzie do godziny 6. strażacy interweniowali 705 razy. "Trudno powiedzieć, gdzie jest najgorzej. Wszędzie jest fatalnie, choć szczególnie źle sytuacja wygląda w Czechowicach-Dziedzicach oraz Jasienicy" - mówił Płonka.
Czechowice-Dziedzice podały, że prowadzona jest ewakuacja mieszkańców ul. Wierzbowej. "Specjalny autobus zaparkował w rejonie skrzyżowania ul. Legionów z ul. Waryńskiego" poinformowano.
Po nocnych nawalnych opadach deszczu występują utrudnienia komunikacyjne: nieprzejezdna jest między innymi droga krajowa 1. na odcinku od ul. Ligockiej do ul. Legionów w obu kierunkach.,
Bardzo trudna nad ranem była sytuacja w Ustroniu. Burmistrz Paweł Sztefek podał, że są zalania. „Po północy wylał potok Młynówka. Pod wodą znalazło się wiele ulic i domów w centrum miasta. (…) Zalane są domy i drogi praktycznie w każdej dzielnicy. Do walki z żywiołem stanęli strażacy z OSP wspomagani przez jednostki z okolicznych gmin i miast” – oznajmił me mediach społecznościowych
Sztefek dodał, że rzeka Wisła nocą osiągnęła prawie 3 m. "To znaczy, że w ciągu kilku godzin, błyskawicznie podniosła się o ponad 1,5 metra" – wskazał.
Burmistrz Skoczowa Rajmund Dedio poinformował, że w mieście rosła nie tylko Wisła. Podniósł się także poziom rzeki Bładnicy. „Do wyjścia z koryta w mieście brakuje zaledwie 30 cm. Niestety wylała Pogórzanka w Pogórzu - zalany jest teren przy ul. Zamek. Nie ma możliwości przejazdu pod drogą ekspresową S52. Służby działają także wielu innych miejscach m.in w Międzyświeciu, gdzie wylała rzeka Bładnica. Tam ewakuowano 21 mieszkańców, których domy zostały zalane.
Rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń mówił, że w mieście sytuacja się stabilizuje; najgorzej było w godzinach nocnych. Wówczas na ulicach tworzyły się rozlewiska.
Według IMGW w ciągu ostatnich godzin deszcz padał w całym rejonie. Spadło od 30 mm na 1 m kw. do ponad 70 mm. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze