Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 stycznia 2025 16:20
Reklama
Reklama

Mykolog: grzyby się poruszają, porozumiewają i uprawiają seks

Grzyby się ruszają, porozumiewają i uprawiają seks powiedziała PAP mykolog dr hab. Marta Wrzosek. Są podobne do zwierząt i mają z nimi wspólnego przodka.

"Grzyby są znacznie bliżej spokrewnione ze zwierzętami niż z roślinami. Grzyby i zwierzęta mają wspólnego przodka, który wyglądał zapewne jak ameba, był pełzakiem, a rośliny są bardzo, bardzo daleko od niego" – powiedziała PAP dr hab. Wrzosek, biolog, mykolog, profesor UW, pracownik ogrodu botanicznego i wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, podobnie jak zwierzęta, grzyby się poruszają, porozumiewają i uprawiają seks.

Wskazała, że tym, co najbardziej różni zwierzęta od grzybów, jest ściana komórkowa – w linii rozwojowej prowadzącej do grzybów pełzak zaczął wytwarzać ściany komórek, podczas gdy w tej drugiej, zwierzęcej linii, pozostały tylko błony komórkowe.

"Za to materiały zapasowe u grzybów i zwierząt są takie same. To, po pierwsze tłuszcz, a po drugie glikogen, czyli wielocukier, który my gromadzimy w wątrobie. Grzyby wprawdzie nie mają wątroby, ale odkładają glikogen w strzępkach w postaci drobnych pęcherzyków, które wyglądają jak ziarenka piasku" – wyjaśniła.

Ekspertka poinformowała także, że duża część grzybów się rusza, "a niektóre z nich robią to wręcz wyśmienicie". Dotyczy to zwłaszcza grzybów należących do starych linii ewolucyjnych, które na pewnych etapach życia zachowują stadium pełzaka, czyli "potrafią się poruszać samodzielnie, wyciągając swoje nibynóżki" – najczęściej to się dzieje w komórkach innych organizmów. "Inne śmigają szybko w toni wodnej lub roztworze glebowym dzięki swoim biczykowatym wiciom. Przypominają swoim wyglądem plemniki" – dodała Wrzosek.

Jak podała badaczka, grzyby porozumiewają się poprzez sygnały chemiczne.

"Można to stwierdzić, obserwując zachowania seksualne grzybów – tak nawiasem mówiąc, u niektórych gatunków występują dwie, a u innych cztery płcie" – zaznaczyła Wrzosek, wyjaśniając, że grzyby, aby znaleźć partnerów seksualnych, wysyłają chemiczne sygnały i je odbierają. W ten sposób się odnajdują.

"Strzępka grzyba, która gdzieś rozwija się w podłożu, wydziela z siebie substancję lotną, która informuje o płci i miejscu, w którym się znajduje. Jest odbierana przez strzępkę partnerską, która sama też wydziela informację o sobie. I wtedy zaczynają powoli dążyć ku sobie" – poinformowała. Według dr Wrzosek to dialog, w którym cząsteczki chemiczne pełnią rolę słów. Są wysyłane i odbierane.

Zdaniem mykolog to, że niektóre gatunki grzybów mają aż cztery płcie wynika stąd, że może to być dla nich w pewnych warunkach ewolucyjnie korzystne. Ale zdarza się również, że "jeśli grzyb trafi w jakieś bardzo bogate w substancje odżywcze środowisko, które w dodatku jest bezpieczne i niezmienne, to rezygnuje z rozmnażania płciowego, żeby nie zawracać sobie głowy szukaniem partnera i jak najszybciej rosnąć" – zaznaczyła uczona.

Jedną z cech tych organizmów jest także to, że potrafią się bronić. Robią to m.in. produkując penicylinę. Dzięki niej zwalczają zagrażające im bakterie, a "my im ją po prostu podkradamy".

Kolejną bronią grzybów są wytwarzane przez nie trucizny – "one nie polują na człowieka, tylko odstraszają inne organizmy, które im mogą zaszkodzić" – wskazała dr Wrzosek.

Zauważyła też, że niektóre grzyby potrafią podbijać duże obszary. Tak się stało w Oregonie w USA, gdzie znaleziono opieńkę ciemną (Armillaria ostoyae), pasożyta drzew, której grzybnia rozprzestrzeniła się na 856,5 ha.

"Kiedy zbadano i porównano jej DNA pochodzące z próbek pobranych z różnych miejsc, okazało się, że są identyczne. To był jeden i ten sam grzyb na tak ogromnym terenie, jednak na powierzchni występował jako wiele pojedynczych osobników" – powiedziała mykolog.

Dodała, że podejrzewa się, że miał on dużo czasu, żeby tak się rozrosnąć - jakieś 8-9 tys. lat. Opieńka, oprócz zwyczajnej grzybni, powoli się rozrastającej tworzy "szybkie linie przesyłowe zwane ryzomorfami". "One się wytwarzają kierunkowo: jeśli gdzieś w pobliżu pojawi się godne zainteresowania drzewo (np. zaatakowane wcześniej przez korniki i osłabione), grzybnia wyczuwa jego obecność po substancjach wydzielanych przez korzeń. Szybka linia – ryzomorfa – zaczyna wędrować w kierunku tego obumierającego drzewa, a cała aktywna grzybnia się potem za nią przemieszcza" – opisała. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: POPiSTreść komentarza: Zgodnie z KSH to zgromadzenie wspólników powołuje i odwołuje zarząd spółki. To zatem nic dziwnego, że jeżeli kończy się kadencja to w gestii właściciela jest ją przedłużyć lub nie. I nic komu do tego kogo powołują na nową kadencję. To autonomiczna decyzja właściciela, decyzja, która będzie pośrednio oceniana przez Radę Powiatu zapewne przy kolejnym wotum zaufania, co do jej trafności. To tyle na temat strony prawnej, ale ………, no jest jeszcze jedno, ale. Człowiekowi, który był Prezesem od marca 2019 roku, wydaje mi się, że Prezesem powszechnie szanowanym należałoby powiedzieć o tym w sposób cywilizowany a nie informować go o fakcie zakończenia współpracy sms-em w Sylwestra. Ale czego się spodziewać, wszak przykład idzie z góry. Nie kto inny jak „dobra zmiana” wywalała ludzi z pracy faxem albo hurtowo w jednym dniu i o jednej godzinie w całym kraju. Czy nie można było spotkać się jak ludzie i podziękować za współpracę w sposób cywilizowany?Źródło komentarza: Bliski człowiek Macierewicza prezesem tomaszowskiego szpitalaAutor komentarza: sbTreść komentarza: A władze szpitala pracowały 1 stycznia. Wręcz byli zaganiani. Dzień wolny, a oni w pracy. Nie dziwne???Źródło komentarza: Bliski człowiek Macierewicza prezesem tomaszowskiego szpitalaAutor komentarza: Kotlet mjelonyTreść komentarza: Powinni zostać. Zawsze są na składaniu wieńców, wystawiają delegację na uroczystości, ten dowucca, z brutkom i szachownicą na głowie ala;Dartanią "robi robotę", no i "chodnikowe jajcarki mają pszeje...Źródło komentarza: Jaka Straż Miejska? Potrzebna służba, czy zbędny wydatek?Autor komentarza: JurekTreść komentarza: ...coraz więcej mundurowych odchodzących na emeryturę zmienia " szatę" z moro na garnitur i krawat...lecz oni nie nadają się do zarządzania, ta tendencja się nasila.Źródło komentarza: Bliski człowiek Macierewicza prezesem tomaszowskiego szpitalaAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: A ile razy korzystałeś/aś z pomocy szpitalnej w ubiegłym roku i jakie masz prawo nazywać tak nasz szpital?? Ja akurat uzyskałam wielokrotnie pomoc i jestem bardzo zadowolona. Pozdrawiam wszystkich pracowników niosących pomoc 365 dni w roku i niezależnie od pory dnia i nocy.Źródło komentarza: Gdzie szukać pomocy medycznej w sylwestra i Nowy RokAutor komentarza: johanes tingnesTreść komentarza: To starsi ludzie głosują przede wszystkim na Węgrzynowskiego, a to oni są głównymi klientami szpitala - więc jakby sami sobie gotują losŹródło komentarza: Bliski człowiek Macierewicza prezesem tomaszowskiego szpitala
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama