Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 17:47
Reklama
Reklama

Biolog z Uniwersytetu Łódzkiego zbada relacje grzybów z pająkami

Naukowcy nieprzerwanie odkrywają nie tylko nowe gatunki grzybów, ale też wpływ tych już opisanych na cały ekosystem. Biolog Uniwersytetu Łódzkiego Sebastian Piskorski w swoich badaniach zamierza zgłębić różnorodność grzybów związanych z pająkami w Polsce oraz to, czy potrafią one sterować zachowaniami pająków.

Naukowiec z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ podkreśla, że relacje grzybów z pająkami to bardzo ciekawy temat, który warto zgłębić. "To zupełnie nieodkryty świat, dotychczas opisano zaledwie 90 gatunków związanych z pająkami. To naprawdę niewiele w skali liczby grzybów pasożytujących na owadach, których stwierdzono około tysiąca gatunków" – wyjaśnił Piskorski. Badania jeszcze się nie rozpoczęły.

Dodał, że niewiele wiadomo także o relacjach grzybów z pająkami, ale potwierdzono, że istnieją gatunki grzybów, które potrafią kontrolować owady i zmuszać je do określonych zachowań.

"Przykładem są grzyby z rodzaju maczużników, które infekują owady, zwłaszcza mrówki w rejonach tropikalnych. Grzyby te, zanim zabiją swojego żywiciela, zmuszają go do wspięcia się na wysoką część jakiejś rośliny i wykonania +uścisku śmierci+, czyli zaciśnięcia żuwaczek na gałązce lub liściu. Mrówka umiera i dopiero wtedy grzyb zaczyna się rozwijać, porasta ją swoimi strzępkami, wypuszcza strukturę z owocnikami, tzw. podkładkę i dokonuje swego cyklu" – tłumaczy biolog.

Na razie nie wiadomo, czy grzyby potrafią w ten sposób oddziaływać na inne grupy organizmów niż owady. I dlatego – jak powiedział - potrzebne są badania. Wskazał, że najlepszym miejscem na ich przeprowadzenie jest Puszcza Białowieska. "To unikalna nie tylko w skali Polski, ale także Europy puszcza, w której co roku odkrywane są nowe gatunki grzybów. Ma ona najdłuższą historię w Europie i stąd wynika różnorodność gatunków. W puszczy rosną trzystuletnie dęby, ale też ich stuletnie osobniki młodociane, w związku z tym grzyby, które wchodzą przecież w interakcje z innymi organizmami, mają tam cały czas swoją niszę" – przekonywał.

Badacz wrócił właśnie z Wystawy Grzybów w Białowieskim Parku Narodowym, gdzie jako ekspert reprezentował zarówno łódzką uczelnię, jak i Polskie Towarzystwo Mykologiczne.

"To największe tego typu wydarzenie w Polsce, które pokazuje nie tylko mnogość gatunków występujących w Puszczy, ale również skalę naszej wiedzy na ich temat. W ciągu 28 wystaw, które zrealizowano do tej pory udało się zidentyfikować z puszczy 1150 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, czyli tych widocznych gołym okiem. Ta liczba wydaje się ogromna, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przeciętny człowiek potrafi wymienić kilka lub kilkanaście gatunków grzybów. Co więcej, jesteśmy przekonani, że w Puszczy Białowieskiej jest tych gatunków znacznie więcej" – dodał.

Zwrócił również uwagę, że cały czas rozwijają się metody badawcze. M.in. dzięki nowoczesnym mikroskopom naukowcy są w stanie odkrywać i opisywać nowe gatunki grzybów.

"Okazuje się jednak, że nie jest to metoda doskonała, bo różne gatunki grzybów miewają bardzo podobne zarodniki, a różnice między nimi wynoszą pół mikrometra. I tu na całe szczęście pojawia się genetyka, pojawiają się metody molekularne, dzięki którym możemy z wielką pewnością stwierdzić, że mamy do czynienia z określonym gatunkiem. Te metody są ciągle rozwijane i pozwalają nam na nowe odkrycia" – tłumaczył Piskorski.

Biolog podkreślił, że badania grzybów są niezwykle istotne. Należy dobrze poznać te organizmy, by wiedzieć, jaki mają wpływ na ekosystem i jak o nie dbać. "Od niedawna, bo zaledwie od kilkunastu lat, wiemy, że niektóre gatunki grzybów mogą mieć właściwości lecznicze, inne współpracują z drzewami wspomagając ich wzrost; pełnią wiele funkcji, o których wiemy, ale także takich, o których nie wiemy. Bez badań nie będziemy też wiedzieć, jak o nie dbać" – zaznaczył.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: rooTreść komentarza: Ciesz się że nie został ordynatorem jakiegoś oddziału w szpitalu...Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: OchuiTreść komentarza: Ciekawe, czy do zagłówków wkładane są mikrofony szerokopasmowe?Źródło komentarza: Nieoficjalnie: znamy pierwszą decyzję nowego prezesa szpitalaAutor komentarza: oooTreść komentarza: Jak u Bareji - zawód DYREKTORŹródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Chłopie: ty jesteś jakiś zauroczony tymi "lokalnymi strukturami różnych opcji politycznych", czyli ciągle żyjesz w jakimś beznadziejnym amoku. O jakich Ty piszesz lokalnych strukturach politycznych ?! To jest tragedia, że tacy naiwniacy, jak Ty, jeszcze wierzą w te "lokalne struktury polityczne", które mają w jakikolwiek sposób wpływać na np. moje życie. Szaleju się napiłeś, czy może mocne "ziółka" wąchasz - co?! Te Twoje, obsmarkane "lokalne struktury polityczne", to nic innego, jak lokalne, pół przestępcze sitwy zwykłych, wieśniackich ćwoków. A ty, jak wniebowzięty, nawiedzony bredzisz o jakichś "lokalnych strukturach politycznych" . Nie wąchaj tych "ziółek", tylko walnij setę z kiszonym ogórkiem, to może Ci przejdzie to urojenie. Chociaż mam duże wątpliwości, czy Ci to pomoże... Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmuAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: MasakraŹródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: SejuTreść komentarza: Poprzedniemu dyrektorowi z końcem grudnia 2024 r. kończyła się umowa, która obowiązywała od 20121 roku. Miasto jej nie przedłużyło. Waldemara Wendrowskiego, powołano bez konieczności przeprowadzenia konkursu na to stanowisko. Coś chyba rok rozpoczęcia się nie zgadza 😂🤣😂🤣Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektorem
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama