We wniosku z apelem do Starostu czytamy: W dniu 1 maja 2004 r. na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. Rzeczpospolita Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. W tym roku minęła dwudziesta rocznica tego historycznego i jakże ważnego wydarzenia. Od chwili wstąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do struktur unijnych powszechną praktyką jest, że w większości instytucji rządowych, samorządowych oraz innych instytucjach publicznych obok biało-czerwonej polskiej flagi eksponowana jest także flaga Unii Europejskiej. Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, dlatego apeluje się do Starosty Tomaszowskiego o eksponowanie flagi Unii Europejskiej na budynku Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim
W sprawie uchwały przygotowano opinię prawną. Zgonie z jej brzmieniem, Rada Powiatu nie jest uprawniona do zobowiązania Starosty w zakresie wywieszenia flagi UE. Nie może też podejmować uchwał w sprawach pozostających w wyłącznych kompetencjach Starosty i Zarządu Powiatu. Faktem jest również, że nie istnieje żaden akt prawny zobowiązujący organy administracji polskiej do wywieszania flag unijnych.
Dyskusja, jaka się przetoczyła oparta była na typowych stereotypach, gdzie koronnym argumentem zwolenników wywieszenie flag było to, że Unia nam... daje. Wyliczano nawet różnicę między płatami oaz wypłatami oraz udowadniano, że wciąż jesteśmy beneficjentem unijnych funduszy. Zapomniano przy tym, że żadna organizacja, czy rząd nie posiada własnych pieniędzy, a bilans należy nie liczyć w administracyjnym przepływie funduszy ale też drenowanie wewnętrznego rynku z pieniędzy oraz zasobów ludzkich.
Pomijając logikę i racjonalność przytaczanych argumentów, może warto sobie odpowiedzieć na najprostsze z możliwych do postawienia pytanie... czy na pewno nie szkoda czasu?
Napisz komentarz
Komentarze