Oświetlenie i nie tylko
Jednym z podstawowych elementów instalacji w domu jest łącznik elektryczny. Wbrew pozorom nie jest to tylko urządzenie służące do uruchamiania bądź wyłączania oświetlenia. Zwłaszcza w rozwiązaniach charakterystycznych dla smart building tego typu osprzęt pełni także inne funkcje, zapewniając użytkownikowi wygodę podczas obsługi różnorodnych instalacji. Mowa m.in. o sterowaniu roletami, a w przypadku bardziej rozbudowanych paneli ściennych także m.in. o zarządzaniu ogrzewaniem. Oczywiście rodzaje łączników można dopasować w zależności od oczekiwań, preferencji stylistycznych czy zapotrzebowania. Dostępne są modele pojedyncze, podwójne, potrójne i większe. Mogą się składać z jednego bądź większej liczby klawiszy. Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązania, na przykład oświetleniowe, są stosowane w określonym wnętrzu. To samo dotyczy kolorystyki. Można ją dostosować do charakteru lub stylistyki konkretnego pomieszczenia, a zakres możliwości także pod tym względem jest bardzo szeroki.
Szeroki wybór gniazd
Dobierając optymalny osprzęt elektroinstalacyjny, nie można zapominać o gniazdach. Umożliwiają one nie tylko podłączenie urządzeń elektrycznych do zasilania. Na rynku można bowiem znaleźć modele RTV, internetowe czy telefoniczne. Oczywiście mogą funkcjonować autonomicznie, ale też być częścią całości, na którą składa się zestaw różnych gniazd służących do rozmaitych celów. Doskonałym przykładem jest choćby ramka 6-krotna, mieszcząca w sobie moduły służące do podłączania internetu, kabla zasilającego, telefonicznego, ładowania smartfona. W domowym biurze tego typu rozwiązanie sprawdza się doskonale i warto znać możliwości osprzętu, aby cieszyć się optymalnymi, komfortowymi i wydajnymi połączeniami.
Warto też podkreślić, że elementy osprzętu mogą być zamontowane w orientacji pionowej lub poziomej i na różnych wysokościach. Ten aspekt należy głęboko przemyśleć przed instalacją, aby cieszyć się wygodnym rozwiązaniem.
Montaż na ścianie lub pod tynkiem
Jest jeszcze jedna kwestia wymagająca wyjaśnienia. To metoda montażu elementów osprzętu. Można wybrać zarówno łączniki i gniazda natynkowe, jak i podtynkowe. Każda z tych form ma zalety oraz wady, a po raz kolejny należy rozważyć ich wybór w kontekście możliwości infrastrukturalnych bądź estetyki. Wiadomo, że natynkowe rodzaje zabierają nieco przestrzeni, natomiast nie wymagają na przykład kucia ścian w sytuacji, kiedy instalacja odbywa się w trakcie remontu, a nie podczas budowy obiektu od podstaw. Modele podtynkowe najłatwiej zamontować właśnie w trakcie budowy, kiedy prace wykończeniowe pozwolą na ich skuteczne zakrycie. Oczywiście w zależności od wyboru materiały instalacyjne trochę się od siebie różnią, jednak sprawdzony fachowiec nie powinien mieć kłopotu z wykonaniem montażu.
Napisz komentarz
Komentarze