Pracuj.pl zbadało świąteczne oczekiwania polskich pracowników. Ocenili oni uchwaloną niedawno ustawę, zgodnie z którą Wigilia stanie się od 2025 roku dniem wolnym od pracy. 85 proc. uważa, że jest to dzień o specjalnym statusie, który nie powinien być traktowany jako standardowy dzień pracy. 76 proc. pracowników jest zdania, że Wigilia jako dzień ustawowo wolny od pracy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę kraju.
Perspektywa pracodawcy jest nieco inna. 34 proc. firm oferuje skrócony czas pracy zarówno w Wigilię, jak i Sylwestra, podczas gdy w 45 proc. organizacji oba te dni pozostają zwykłymi dniami pracy.
Jednocześnie 31 proc. pracowników deklaruje, że weźmie urlop we wszystkie dni robocze między Wigilią a Sylwestrem, a 24 proc. planuje skorzystać z części dni wolnych. Jedna czwarta zamierza wtedy pracować.
W ramach badania zapytano też o firmowe spotkania świąteczne. 72 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że to ważna forma integracji pracowników. Prawie połowa przyznała, że ich pracodawca organizuje Wigilię pracowniczą, a 32 proc., że spotkanie się nie odbędzie. Pracownicy chętnie chodzą na Wigilię firmową - zadeklarowało to 66 proc. Jedna piąta jest przeciwnego zdania, a 16 proc. wciąż się zastanawia.
Główne powody, dla których pracownicy nie chcą pojawić się na firmowej Wigilii to: wrażenie, że takie wydarzenia są organizowane bardziej z obowiązku, niż chęci integracji (29 proc.), obawa przed tym, że atmosfera na spotkaniu może być niezręczna lub niekomfortowa (24 proc.), zbyt duża odległość do miejsca wydarzenia (21 proc.), nielubienie tego typu wydarzeń (21 proc.), niechęć do poświęcania czasu prywatnego na spotkania służbowe (18 proc.).
Pracuj.pl zbadało też kwestię bonusów świątecznych. 86 proc. respondentów chciałoby otrzymać jednorazową premię finansową, 45 proc. dodatkowy urlop na czas świąt, a 36 proc. upominki lub prezenty od pracodawcy. Badani wskazywali też na rozszerzenie pakietu świadczeń pozapłacowych (19 proc.), świąteczne spotkanie na żywo (14 proc.), czy możliwość wyboru akcji charytatywnej wspieranej przez firmę (11 proc.). Tyle samo badanych chciałoby, aby z okazji świąt przyznano nagrody dla najlepszych pracowników, a 4 proc. marzy o organizacji imprezy tanecznej w tym okresie.
"W okresie świątecznym oczekiwania pracowników koncentrują się na benefitach, które realnie wpływają na ich komfort i sytuację finansową. Premie świąteczne, dodatkowe dni wolne czy upominki to nie tylko gesty ze strony pracodawców, ale także sygnał, że ich wkład w funkcjonowanie firmy jest doceniany. W szczególnie trudnym okresie gospodarczym takie działania mogą mieć kluczowy wpływ na budowanie zaangażowania i lojalności zespołu" - oceniła, cytowana w komunikacie, Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl.
W publikacji wskazano, że istnieją różnice między tym, jaki bonus chcieliby otrzymać pracownicy, a tym, jaki w rzeczywistości spodziewają się dostać. 45 proc. wskazało na jednorazową premię finansową. To wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy takiego benefitu spodziewało się 36 proc. respondentów. 20 proc. badanych wskazuje, że ich pracodawca w formie benefitu dla zespołu zorganizuje spotkanie świąteczne poza siedzibą firmy, a 18 proc. spotkanie w siedzibie firmy. Jedna czwarta deklaruje, że najpewniej otrzyma upominek lub prezent świąteczny. 10 proc., że pracownicy w ich firmie otrzymają dodatkowy urlop na czas świąt.
Badanie "Świąteczne oczekiwania w pracy" zostało przeprowadzone w listopadzie 2024 roku wśród 730 użytkowników serwisu Pracuj.pl. Pomiar został wykonany metodą CAWI (profesjonalnego formularza internetowego). (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze