Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 11:46
Reklama
Reklama

Karol Wójcicki: kosmos jest teraz na wyciągnięcie ręki

Kosmos jest teraz na wyciągnięcie ręki, nawet bez wychodzenia z domu - powiedział PAP podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Jak przekonywał, nowoczesne technologie sprawiają, że niezwykłe zjawiska, takie jak zorze polarne czy zaćmienia słońca, są dostępne dla każdego.

"Można powiedzieć, że kosmos jest teraz na wyciągnięcie ręki, nawet jak się siedzi na kanapie" – podkreślił Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" .

Choć nowoczesne technologie pozwalają podziwiać kosmos bez wychodzenia z domu, Wójcicki zachęcał także, by spróbować doświadczyć tych zjawisk na na żywo.

"Oczywiście staram się zachęcać ludzi do tego, żeby wyjść pod otwarte niebo, spojrzeć w górę i doświadczyć tego wszystkiego na żywo. Ale jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, technologia pozwala na transmisje na żywo z miejsc takich jak bieguny, miejsca startów rakiet; można obserwować zjawiska kosmiczne, które odbywają się daleko od nas. Dzięki temu każdy może uczestniczyć w tych wydarzeniach z własnego domu" - wyjaśnił Wójcicki.

Według eksperta astronomia jest jedną z nauk, w której "próg wejścia jest bardzo niski". Nie potrzebujemy specjalistycznych sprzętów czy wyjazdów do odległych zakątków świata, aby zacząć swoją przygodę z kosmosem.

"Często wystarczy wyjść z domu, wyjrzeć z balkonu, popatrzeć przez okno nawet i możemy zobaczyć wiele fascynujących zjawisk" - tłumaczył Wójcicki.

Jednym z najciekawszych zjawisk, o którym mówił Wójcicki, jest obserwacja zórz polarnych. Okazuje się, że coraz częściej można je zauważyć w Polsce.

"Rok 2024 i 2025 to czas, kiedy słońce osiąga swoje maksimum aktywności, a to z kolei wpływa na częstsze występowanie zórz polarnych w niższych szerokościach geograficznych, w tym także u nas" – powiedział.

Podkreślił, że warto wiedzieć, kiedy i gdzie obserwować tego rodzaju zjawiska, aby w pełni się nimi cieszyć. Do tego służą specjalne aplikacje mobilne i nowoczesne technologie, które w dzisiejszych czasach ułatwiają obserwacje astronomiczne.

"Jeżeli ktoś chce wiedzieć, co znajduje się na niebie w danym momencie, aplikacje mobilne mogą pomóc w odkrywaniu tego. Są to technologie, które pozwalają zrozumieć wiele zjawisk, które w przeciwnym razie byłyby trudne do rozpoznania" – wyjaśnił Wójcicki.

Wspomniał także o nowoczesnych teleskopach, które same wyszukują obiekty na niebie, robiąc zdjęcia i przesyłając je na smartfony użytkowników. To rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z astronomią bez konieczności posiadania specjalistycznych umiejętności.

Choć wiele osób myśli, że obserwacje kosmiczne możliwe są tylko poza miastem, Karol Wójcicki przypomniał, że nawet w warunkach miejskich można dostrzec wiele zjawisk.

"Oczywiście w miastach światła mogą przeszkadzać, ale niektóre zjawiska, jak jasne planety czy przeloty międzynarodowej stacji kosmicznej, są dobrze widoczne nawet z miejskiego balkonu" – dodał, zachęcając także do wyjazdów poza miasta, gdzie warunki do podziwiania gwiazd są dużo lepsze.

"Astronomia jest dla każdego, niezależnie od poziomu wiedzy czy dostępu do sprzętu. Czasem wystarczy po prostu zacząć obserwacje nieuzbrojonym okiem, czasem fotografować zjawiska czy skorzystać z technologii, aby zrozumieć, co dzieje się na niebie" – podsumował Wójcicki.

Karol Wójcicki jest laureatem nagrody Popularyzator Nauki 2015 (konkurs organizowany przez serwis naukawpolsce.pl, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej).

8. Śląski Festiwal Nauki odbywa się w dniach 7-9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Podczas festiwalu można zobaczyć sceny Europejskiego Miasta Nauki; zaplanowano także m.in. przegląd najciekawszych wydarzeń z 50 tygodni tematycznych oraz specjalny Wieczór Miasta Nauki.(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Uważam, że nie wolno tak oceniać ludzi. Można to zrobić po roku. Wtedy krytykować, albo chwalić. Pytanie jakie miał dokonania poprzednik? Jakieś podsumowanie?Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: TMMMTreść komentarza: Pracować się nie chce, to załatwia sobie dobre fuchy, żeby za darmo brać pieniądze.Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: MajowiecTreść komentarza: Wilk jest naturalnym wrogiem psa....Źródło komentarza: Dzikie psy zagryzają zwierzęta. Kiedy kolej na ludzi?Autor komentarza: KunoTreść komentarza: nie potrzebny jest hycel tylko wilk:), nie uraczymy ani psa ani lisaŹródło komentarza: Dzikie psy zagryzają zwierzęta. Kiedy kolej na ludzi?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jeżeli piotrowski SOR przyjmuje około 100 pacjentów na dobę. W tym tłumie z pewnością około 10-15 delikwentów jest po spożyciu albo w stanie upojenia alkoholowego. W takiej sytuacji, nawet święty lekarz może być pijany. Już widzę, że jak ten lekarz zostanie zwolniony ze szpitala, to jeśli to jest dobry lekarz, to każdy inny szpital przyjmie jego z "łotwartymi łapami".Źródło komentarza: Pijany lekarz na SOR w Piotrkowie; szpital: to karygodne, będą konsekwencjeAutor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Wiadomo katecheci powskakiwali na dobrze płatne stołki i dlatego w kościołach coraz mniej młodych, puste głowy bo wiara nie wpojona młodemu pokoleniu.Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektorem
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama