Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 12:00
Reklama
Reklama

Orlen planuje dalsze prace w poszukiwaniu ropy i gazu u wybrzeży Norwegii

Orlen Upstream Norway z Grupy Orlen planuje w przyszłym roku wykonanie 7 odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych. W tym roku spółka wykonała ich 6, o 4 więcej niż rok wcześniej. W efekcie odkryto lub potwierdzono zasoby ropy, gazu i kondensatu - poinformował we wtorek Orlen.

Orlen Upstream Norway zakończył właśnie wiercenia rozpoznawcze na złożu Sabina, które znajduje się na Morzu Norweskim. Spółka wraz z partnerami koncesyjnymi: Harbour Energy, Aker BP i Petoro wykonała odwiert rozpoznawczy o długości 4111 metrów, potwierdzający istnienie zasobów 17 do 39 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej - PAP), z czego na Orlen wobec udziałów w koncesji przypada od 2 do 4,7 mln boe.

Koncern wyliczył, że w tym roku Orlen Upstream Norway wykonał sześć odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych, o cztery więcej niż rok wcześniej. W efekcie spółka odkryła lub potwierdziła zasoby ropy, gazu i kondensatu szacowane na 66 do 129 mln boe, w tym 11 do 22,3 mln boe przypadające na Orlen. Jednym z realizowanych projektów było, jeszcze na początku roku, rozpoznawcze wiercenie na złożu Adriana, na tym samym obszarze co Sabina, ale w płytszych strukturach geologicznych - wykonane prace potwierdziły zasoby gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28 do 43 mln boe, co zapewni Orlenowi dodatkowe 3,3 do 5,1 mln boe.

"Sukces odwiertów rozpoznawczych na złożach Adriana i Sabina wzmacnia pozycję Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, który jest dla nas kluczowym rynkiem, jeśli chodzi o działalność poszukiwawczo-wydobywczą" - podkreślił prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany we wtorkowym komunikacie koncernu. Ocenił jednocześnie, że dzięki stabilnemu otoczeniu regulacyjnemu i dobrej współpracy z partnerami koncesyjnymi Grupa Orlen jest w stanie wykorzystać obecność na norweskim szelfie "do skutecznego budowania" swej wartości.

Orlen zaznaczył, że chociaż decyzje o sposobie zagospodarowania Adriany i Sabiny nie zapadły, partnerzy koncesyjni biorą pod uwagę możliwość podłączenia obu tych złóż do infrastruktury obszaru Skarv. "To jeden z hubów produkcyjnych Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na którym spółka eksploatuje już kilka złóż i przygotowuje się do uruchomienia kolejnych" - zwrócił uwagę koncern.

Jak stwierdził członek zarządu Orlenu ds. wydobycia Wiesław Prugar, prowadzenie poszukiwań w pobliżu już eksploatowanych złóż to jeden z filarów strategii poszukiwawczej Grupy Orlen w szelfie norweskim. "Dzięki temu możemy zdyskontować znajomość geologii danego obszaru, aby zwiększyć szansę na odkrycie nowych zasobów. Możemy również wykorzystać już istniejącą infrastrukturę produkcyjną, aby przyspieszyć uruchomienie produkcji przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów inwestycji" - dodał Prugar.

Według Orlenu przykładem korzyści z przyjętej przez koncern strategii poszukiwawczej jest szybkie uruchomienie wydobycia z Trell Nord, którego zasoby, odkryte w tym roku, zostały włączone już do produkcji. Nastąpiło to - jak wyjaśniono w informacji - przy okazji zagospodarowania pobliskiego złoża Tyrving, należącego do Orlenu, Petoro i Aker BP, które uruchomiono we wrześniu tego roku. "Szybkie tempo rozpoczęcia produkcji, takie jak w przypadku Trell Nord, nie jest standardem. Sam Tyrving musiał czekać na rozpoczęcie wydobycia znacznie dłużej, został bowiem odkryty w 1973 r." - podkreślił Orlen.

Koncern przypomniał, że w tym roku Orlen Upstream Norway odkrył złoże Cerisa, które zapewni mu dodatkowe 5,4 do 11,7 mln boe ropy i gazu, przy czym całkowite zasoby szacowane są tam na 18 do 39 mln boe, co oznacza, że jest to trzecie największe tegoroczne odkrycie dokonane na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - według stanu na 9 grudnia. Złoże to położone jest na koncesji PL636, w której Orlen Upstream Norway posiada 30 proc. udziałów, a pozostałe należą do Var Energi, INPEX Idemitsu Norge oraz Sval Energi. Cerisa zlokalizowana jest zaledwie 5 km od złoża Duva, w którym Grupa Orlen ma również 30 proc. udziałów.

"Podłączenie Cerisy do instalacji wydobywczych złoża Duva nie tylko pozwoli obniżyć koszty i skrócić czas zagospodarowania odkrycia, ale także wydłuży okres eksploatacji tego obszaru i zwiększy stopień wykorzystania jego zasobów, zapewniając Orlen dodatkowe korzyści operacyjne i finansowe" - zaznaczył koncern. Zapowiedział przy tym, że w przyszłym roku Orlen Upstream Norway planuje wiercenie siedmiu odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych. Prace te będą prowadzone m.in. w ramach hubów produkcyjnych Skarv i Sleipner oraz na obszarze Yggdrasil.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Oprócz segmentu upstream, rozwija również segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje przy tym rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Uważam, że nie wolno tak oceniać ludzi. Można to zrobić po roku. Wtedy krytykować, albo chwalić. Pytanie jakie miał dokonania poprzednik? Jakieś podsumowanie?Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: TMMMTreść komentarza: Pracować się nie chce, to załatwia sobie dobre fuchy, żeby za darmo brać pieniądze.Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: MajowiecTreść komentarza: Wilk jest naturalnym wrogiem psa....Źródło komentarza: Dzikie psy zagryzają zwierzęta. Kiedy kolej na ludzi?Autor komentarza: KunoTreść komentarza: nie potrzebny jest hycel tylko wilk:), nie uraczymy ani psa ani lisaŹródło komentarza: Dzikie psy zagryzają zwierzęta. Kiedy kolej na ludzi?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jeżeli piotrowski SOR przyjmuje około 100 pacjentów na dobę. W tym tłumie z pewnością około 10-15 delikwentów jest po spożyciu albo w stanie upojenia alkoholowego. W takiej sytuacji, nawet święty lekarz może być pijany. Już widzę, że jak ten lekarz zostanie zwolniony ze szpitala, to jeśli to jest dobry lekarz, to każdy inny szpital przyjmie jego z "łotwartymi łapami".Źródło komentarza: Pijany lekarz na SOR w Piotrkowie; szpital: to karygodne, będą konsekwencjeAutor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Wiadomo katecheci powskakiwali na dobrze płatne stołki i dlatego w kościołach coraz mniej młodych, puste głowy bo wiara nie wpojona młodemu pokoleniu.Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektorem
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama