Równo sto lat temu w Ujeździe stanął pierwszy pomnik Naczelnika, który został zniszczony przez Niemców w 1939 r. Po wojnie na placu Kościuszki stanęły kolejne trzy postumenty, ale nigdzie nie zachował się wizerunek tego pierwszego.
Uczestnicy zajęć na podstawie uzyskanej wiedzy na temat życia Kościuszki i innych jego pomników, tworzyli swoje wizje, jak ten pomnik wyglądał. Sporządzali modele posągu z masy solnej. Układali scenariusz i nagrywali filmiki w formie scenek będących tak naprawdę hipotezami na temat tego, jak można takie zdjęcie odnaleźć.
Tworzyli też collage, który był jednocześnie wizją otoczenia wymyślonego postumentu. Jednocześnie uczyli się piosenki (do muzyki krakowiaka) odnoszącej się do odbywających się zajęć. Mieli okazję zapoznać się z możliwościami saksofonu, grali i bawili się na każdy możliwy (bezpieczny) sposób. Był nawet czas na ZUMBĘ i lekcję tańca z elementami technik obrony (capoeira).
Ostatni dzień stał pod znakiem wycieczki do MCK PGE Gigantów Mocy w Bełchatowie. Dzieci poznały przeszłość geologiczną obszarów dzisiejszej kopalni węgla brunatnego, jej bliską przyszłość i oczywiście cały ogrom tej inwestycji. Ponadto wzięły udział w warsztatach poświęconych badaniu kwasowości gleby i innych substancji.
[reklama2]
Na koniec w zimowej aurze centrum edukacyjnego Nadleśnictwa Bełchatów nastąpiło podsumowanie. Dzieci piekły na ognisku kiełbaski i zapewniały, że czekają niecierpliwie na ciąg dalszy w czasie wakacji.
Zajęcia zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ujeździe.
Napisz komentarz
Komentarze