Skąd roślina ta do nas przywędrowała. Historia samej rośliny jako uprawnej a w konsekwencji materaców i poduszek z łuską gryki jest bardzo długa – liczy sobie ponad dwa tysiące lat. Wszystko wskazuje na to, że zaczęło się od uprawy gryki w górskich rejonach Azji. Na terenie dzisiejszych Indii i Pakistanu, u podnóża Himalajów. Stamtąd gryka przywędrowała wraz z karawanami kupieckimi do Chin, Japonii, Korei i do Azji Środkowej. Była to przede wszystkim roślina jadalna.
W dzisiejszych czasach grykę uprawia się niemal na całej północnej półkuli, szczególnie w Azji i Ameryce Północnej. W Europie jest to uprawa marginalna, gdyż jako źródło pożywienia nie stanowi bardzo istotnej pozycji. Patrząc jednak na jej zalety stwierdzić należy, że jest ona ciągle jeszcze niedoceniana.
- Ziele gryki (także łuska) zawiera bardzo duże ilości witaminy P (rutyna). Jeszcze niedawno to właśnie gryka była głównym surowcem do pozyskiwania tego związku, używanego w medycynie konwencjonalnej zanim nie została wyparta przez produkcję chemiczną - wyjaśnia Kinga Jarząbek z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim.
Gryka w ostatnim czasie znalazła jednak także inne zastosowanie. Zaczęto z niej wyrabiać materace i poduszki profilaktyczne. Są one tak naprawdę wynikiem zagospodarowania łuski pozostającej po oczyszczeniu ziarna.
Wiele osób przyglądając się gryczanym poduszkom zastanawia się czy rzeczywiście mogą być one wygodne?
Odpowiedź na to i inne pytania jest prosta. To na czym śpimy, czyli materace i poduszki muszą zapewnić nam komfort podczas snu. To właśnie we śnie regenerujemy siły i odpoczywamy. Bez głębokiego i relaksującego snu nie ma prawdziwego odpoczynku.
Co mówią osoby, które z materacy i poduszek korzystają? Podkreślają przede wszystkim, że nie są one zbyt miękkie, ale nie są też przy tym za twarde. - Najważniejszą ich cechą jest to, że nie zapadają się pod ciężarem naszego ciała ale także nie sprężynują. Są bardzo solidnym podparciem dla naszego ciała - mówi Iwona Jaros.
Niemal wszystkie materace stanowiące wytwór pomysłowości człowieka i jakie możemy kupić w sklepie mają tą cechę, że wraz z każdym przemieszczeniem się naszego ciała wracają do swojej poprzedniej pozycji. Mogą się różnić stopniem twardości czy też szybkością powracania do swojego pierwotnego kształtu. Natomiast łuska gryki zawarta w materacu bądź poduszce nie wraca do poprzedniej pozycji automatycznie, gdy zwolnimy nacisk. To mniej więcej tak, jakbyśmy leżeli na piasku - piasek odkształci się pod nami i nie wróci do poprzedniej pozycji.
- W miejscach gdzie nacisk jest większy materac odkształca się w większym stopniu ale po fazie odkształcania następuje wyrównanie siły nacisku na wszystkich elementach naszego ciała. To właśnie jest tajemnica komfortu snu. Wraz ze zmianą pozycji łuska gryki zawarta w materacu przemieszcza się w nim, poddając się naszemu ciału - dzięki temu dopasuje się do niego. Materac inaczej będzie ukształtowany pod kimś, kto śpi na boku a inaczej pod kimś śpiącym na plecach czy na brzuchu - wyjaśniają sprzedawcy z Twojego Sklepu Medycznego.
Niestety wiąże się z tym pewne cecha negatywna. Przy zmianie pozycji śpiącego pojawia się cichy szelest, trących o siebie łusek do którego niektórzy potrzebują się przyzwyczaić. Wielu osobom to jednak nie przeszkadza.
Poduszki i materace zawierające łuskę gryki są dobre dla alergików. Według informacji udostępnianych przez producentów nie powinny one uczulać. Przy okazji mają one też tą przewagę nad sztucznymi wyrobami antyalergicznymi, że gryka towarzyszy człowiekowi od wielu tysięcy lat w którym to czasie poddana została wielkiemu sprawdzianowi praktycznemu.
Muszelkowata budowa łuski gryczanej przy odpowiedniej, najlepiej kanałowej budowie materaca gwarantują naturalny przepływ powietrza pod leżącym na nim człowiekiem.
Taki materac jest po prostu mieszanką łusek i wolnych przestrzeni między nimi w których swobodnie migruje powietrze.
Dzięki temu skóra nie poci się nadmiernie, bo przez całą noc może swobodnie oddychać. Ma to wybitne działanie przeciwodleżynowe. Związki tanin uniemożliwiają rozwój roztoczy, pajęczaków, bakterii gram(+), gram(-).
Napisz komentarz
Komentarze