Rządzi układ
Pamiętaj aby kształt kuchni dostosować do jej wielkości, kuchnie mogą być zaprojektowane w przeróżnych układach. Przeglądając katalogi z meblami warto pomyśleć który styl będzie najbardziej pasował do kształtu i aranżacji pomieszczenia. Na tym etapie często niezbędna jest pomoc projektanta wnętrz, w tym przypadku specjalizującego się w kuchniach. Istnieje kilka w miarę uniwersalnych zasad. Przykładowo droga jaką pokonujemy pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką, powinna układać się w kształt trójkąta. W wyjątkowo wąskich kuchniach (szerokość ok. 2m) jest to niemożliwe i w takich przypadkach sprawdzi się zabudowa jednorzędowa. Podobnie w przypadku aneksów kuchenny lub kuchni otwartych na salon, najczęściej w takich projektach też aranżujemy kuchnię na jednej ścianie. Jest to rozwiązanie najprostsze, ale też niestety niezbyt wygodne ponieważ nie ułatwia nam pracy. Kompromisem w takich przypadkach jest zabudowa w kształcie litery L. Możemy zastosować wtedy zasadę trójkąta, jednak w przypadku szerokich kuchni odległości pomiędzy sprzętami mogą być dość duże.
Kuchnia dla rodziny
Jeśli nie mieszkamy sami warto dostosować wielkość naszej kuchni do wymagań naszej rodziny. Podstawowym elementem jest lodówka, im jest nas więcej tym też większa powinna być chłodziarka. Innymi czynnikami które warto wziąć pod uwagę przy doborze lodówki są częstotliwość zakupów, ich wielkość, a nawet to czy lubimy przyjmować gości. Podobne zasady dotyczą innych sprzętów takich jak płyta grzejna czy piekarnik. W przypadku ostatniego, dobrze jest gdy znajduje się powyżej klatki piersiowej, ponieważ najwygodniej jest wtedy z niego korzystać. Zawsze warto też zainwestować w zmywarkę, nawet przy małej rodzinie oszczędzamy dużo czasu i pieniędzy nie zmywając ręcznie. Tu też sprawdzi się zasada - im więcej osób w domostwie, tym większa zmywarka się przyda.
Pamiętajmy o naszym komforcie
Często przy projektowaniu kuchni zapomina się o dostosowaniu wysokości blatów do wzrostu ich użytkownika. Standardowa wysokość to przeważnie ok. 90cm, sprawdzi się ona dla osoby o wzroście 160cm, dla kogoś wyższego taki blat będzie zdecydowanie za niski. A co jeśli w jednej kuchni pracują osoby zarówno niskie i wysoki? Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest kompromis. Szukajmy złotego środka dla osób mierzących 160cm i 185cm optymalna wysokość to ok. 95-100cm.
O wygodzie kuchni często też decyduje jej wewnętrzna organizacja. Mowa tutaj o szafkach i ich wnętrzach. Często proponowanym rozwiązaniem jest rezygnacja z półek w szafkach dolnych, a zastąpienie ich przykładowo szufladami. Unikniemy klękania i mocnego schylania się, a szuflady zapewnią nam łatwiejszy dostęp nawet do najniżej położonych przedmiotów oraz są na co dzień zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem. Projektując kuchnię warto pomyśleć też o szufladach z pełnym wysuwem i amortyzacją zamykania. Dodatkowo dobrze jest zaprojektować zawczasu wnętrza szuflad - ułatwi nam to organizację i utrzymanie porządku. Planując wnętrza zarówno szuflad jak i szafek pamiętajmy o zasadzie "im częściej czegoś używamy - układajmy to w zasięgu ręki, im rzadziej tym wyżej lub niżej".
Piotr Artykuł powstał we współpracy z DreamDesign - dekorator wnętrz kraków - specjaliście w projektowaniu i aranżacji wnętrz |
Napisz komentarz
Komentarze