Deklarujemy, że znamy zasady savoir vivre’u przy stole. Jednak aż 89% Polaków zauważa u współbiesiadników nadmierne siorbanie i mlaskanie. 79% narzeka na powszechność mówienia z pełnymi ustami. Do korzystania z telefonu komórkowego podczas posiłków przyznaje się 76% z nas, blisko połowa pali zaś papierosy przy stole.
„W trakcie jedzenia obie ręce kładźmy na stole, łokcie trzymajmy przy sobie” – radzi w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Maria Bujas-Łukaszewska z Akademii Dobrych Manier. Kiedy sięgamy po sztućce, zaczynajmy od tych najbardziej oddalonych od talerza. Jedzenia z półmiska nigdy nie nakładajmy swoim widelcem. Po skończonym posiłku ułóżmy sztućce w poprzek talerza, trzonkami zwróconymi w prawą stronę. Dla kelnera to znak, że może go wziąć. Jeśli zamierzamy jeszcze jeść, skrzyżujmy nóż i widelec na talerzu, wtedy nie zostanie on zabrany.
Przy szwedzkim stole pamiętajmy o częstej wymianie naczyń. Bierzmy małe porcje i unikajmy mieszania potraw na jednym talerzu, ponieważ jest to nieestetyczne. Jeżeli danie jest gorące, pozwólmy mu przestygnąć – dmuchanie jest nieeleganckie. Nie rozpoczynajmy też jedzenia, dopóki wszyscy biesiadnicy nie otrzymają swoich dań, chyba że sami nas do tego zachęcają.
Poważnym błędem, mogącym odebrać apetyt osobom zebranym przy posiłku, jest nieumiejętne używanie wykałaczki. „To nie szczoteczka do zębów. Zrezygnujmy z przeglądu całego uzębienia. Jeśli coś powoduje nasz dyskomfort, usuńmy to szybko i dyskretnie, usta zasłońmy ręką” – zaznacza ekspertka. Stosowanie się do tych zasad z pewnością pomoże uniknąć gafy podczas każdego przyjęcia.
Napisz komentarz
Komentarze