Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 listopada 2024 01:28
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Czy możemy zapobiec suszy? Tomaszów w strefie zagrożenia

Pytanie, jakie postawiono w tytule nie było jedynym, na które odpowiedź próbowali znaleźć zaproszeni przez prezydenta Marcina Witko goście. Niedobory wody stają się poważnym problemem dla całego województwa łódzkiego. Tomaszów Mazowiecki nie jest od nich wolny. Jesteśmy uzależnieni nie tylko od łódzkiego dostawcy, ale również od zmieniającego się w zastraszającym tempie, klimatu. Do tego w okolicach naszego miasta znikają, miesiąc po miesiącu, całe hektary drzew. Nie jest dobrze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Kongres rozpoczął się punktualnie o godz. 15. Jego głównym punktem był panel dyskusyjny zatytułowany „Czy możemy zapobiec suszy?”. Wśród prelegentów znaleźli się: Joanna Kopczyńska ‒ zastępca prezesa Wód Polskich ds. zarządzania środowiskiem wodnym, Paweł Sałek ‒ doradca Prezydenta RP ds. klimatu, Artur Michalski ‒ zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krystian Szczepański ‒ dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, Kazimierz Perek ‒ dyrektor RDOŚ w Łodzi, mecenas Jędrzej Bujny ‒ prawnik specjalizujący się w tematyce komunalnej, a także Tomasz Duda ‒ dyrektor techniczny Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Skierniewicach.

W ostatnim czasie mamy znaczące zmiany klimatu, niekorzystne dla zasobów wodnych. Dobrze jest zabezpieczyć mieszkańców i w miarę wcześnie dyskutować o problemie, by nie zostali oni pozbawieni dostępu do najważniejszego z dóbr, jakim jest woda - mówił gospodarz konferencji, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

- Chciałbym zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny fakt. Znajdujemy się w Tomaszowie Mazowieckim, który jest dobrym przykładem samorządu, jaki kilka lat temu, postanowił się zająć kwestią zagospodarowania "deszczówki". I to w czasach kiedy na ten temat jeszcze mało się mówiło, a wody opadowe traktowane były przez ustawodawcę, jako ściek. Skutkowało to wprowadzeniem opłat. Samorządów, które odważyły się na taki krok przed rokiem 2017 zbyt wiele nie było. Teraz ta sytuacja trochę się zmienia. Nie stać nas na marnotrawienie wody - mówił na temat wód opadowych i suszy mecenas Jędrzej Bujny. 

Joanna Kopczyńska ‒ zastępca prezesa Wód Polskich ds. zarządzania środowiskiem wodnym mówiła o instrumentach prawnych i finasowych, które są wykorzystywane do przeciwdziałania zjawisku suszy. Podkreślała, że jest w Polsce spora grupa niedużych miejscowości, które nie radzą sobie z gopodarką wodno ściekową. Nie potrafią zaplanować modernizacji sieci, zapewnić dostępu do wody dla swoich mieszkańców na kolejne 25-30 lat. Wiceprezes wyjaśniała też w jaki sposób weryfikowane są taryfy cenowe przedstawiane przez spółki wodociągowe. Wody Polskie prowadzą także działalność edukacyjną, informującą w jaki sposób kalkulowana jest cena wody dostarczanej do gospodarstw domowych. W cenie nie znajduje się opłata za samą wodę a jedynie koszt usługi jej dostarczenia do domostw. 

Poważną kwestią jest brak wody, który możecie Państwo zaobserwować. Akurat województwo łódzkie jest szczególne, ponieważ przebiega tutaj wododział między Odrą a Wisłą.  Istnieje też bardzo duża presja ze strony rolnictwa. Szacuje się, że pod tą presją znajduje się 59 procent zasobów wody w województwie. Działań przeciwsuszowych na tym terenie więc musi być zaplanowanych bardzo dużo. 

Joanna Kopczyńska mówiła też o wprowadzonych opłatach za tzw. utraconą retencję. Dotyczą one podmiotów dysponujących dużymi powierzchniami dachów. Celem tej opłaty jest impuls do gromadzenia wody. Opłata maleje razem z wprowadzeniem rozwiązań obejmujących gromadzenie wody deszczowej. Zdaniem wiceprezes Wód Polskich jest to forma przygotowań do okresów niedoboru wody. 

- Łódzkie jest w trudnej sytuacji. Stąd też w marcu poddpisaliśmy umowę na rewitalizację zbiornika Jeziorsko. Mamy też inne plany inwestycyjne. Są to prace utrzymaniowe "Bzura - Pilica", Są też plany dotyczące Zalewu Sulejowskiego. Razem Wody Polskie na ten cel przeznaczą 130 milionów złotych, z czego 44 pochodzić ma z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie mamy natomiast wpływu na to, co się dzieje w poszczególnych gminach. Chodzi mi głównie o gospodarkę ściekową. Substancje biogenne dostające się do wód powodują ich zakwity siniczne i inne. O wodzie zawsze należy myśleć w sposób kompleksowy. 

Paweł Sałek ‒ doradca Prezydenta RP ds. klimatu, a równocześnie radny samorządu wojewódzkiego mówił m.in. o konwencji dotyczacej przeciwdziałaniu pustynnieniu, którą ratyfikowała Polska oraz o innych aktach prawnych przyjętych przez Unię Europejską. 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Na kolejnej stronie dowiesz się co takiego stanie się w najbliższym czasie z Placem Kościuszki. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KL 10.03.2020 08:48
Jacy wy wszyscy kulturalni i sami dobrovzyncy.A faktycznego problemu Tomaszowa nie widza.Miasto tak samo umiera jak umieraja drzewa.Ciechocinek nad Pilica malymi krokami idzie do nas.Mlodzi Madrzy uciekaja.2/3 populacji to SENIORZY.BRAWO

MAKU 08.03.2020 23:53
Zdecyduj sie czy był to kongres czy konferencja ? Mariusz, to robi jednak różnicę

varan 08.03.2020 18:15
" Kolejny element to parki kieszonkowe. Jest to wykorzystanie przestrzeni dla odpowiednich nasadzeń." Taki swego rodzaju kieszonkowy park z samosiejek u zbiegu Niskiej z Nowym Portem wycięto w ubiegłym roku i "zabetonowano biedronką" ! Zamiast zbudować łącznik Głowackiego-Antoniego z dużą ilością drzew teren zabetonowano innym supermarketem. Kolejne miejsca do zabetonowania czekają wzdłuż nowej drogi na Łazisko - oby się nie doczekały. Po co organizować takie pogaduszki, skoro miasto je organizujące działało, działa i jestem przekonany że jeszcze długo będzie działać wbrew przesłaniom które z nich płyną. Nie zdziwię się jeśli za jakiś czas miasto za zorganizowanie tej konferencji zostanie nagrodzone jakimś "ekologicznym dyplomikiem" i wszyscy będą zadowoleni. A o fakcie, że w tym czasie zabetonowane zostaną kolejne hektary, a setki drzew trafią do tartaku nikt się nawet nie zająknie.

Taaa 08.03.2020 18:37
O coś nowego? Wcześniej ponoć to miało ruch paraliżować :) tereny zielone trzeba tworzyć mądrze

Kuba 08.03.2020 15:53
Dlatego tysiące młodych tomaszowian ucieka z tego miasta. Kopalnia piasku robi wycinki lasu i okopuje Tomaszów wielkim łukiem od południa, potężne rowy po piasku są już doskonale widoczne z kosmosu.

Taaa 08.03.2020 21:17
I to przez to uciekają młodzi? A nie przez to, ze przez lata środki centralne i unijne były pakowane w ośrodki wojewódzkie przez co teraz inne miasta nie maja szans i będą się wyludniac dalej?

Ajdejano 08.03.2020 15:49
Do "Ja" na różowo: niech mi pan zacytuje chociaż jeden fragment czyjejkolwiek wypowiedzi o zamierzonych przeciwdziałaniach, oczywiście - nie suszy, ale SKUTKOM suszy. Przypominam: każda zmarnowana kropla wody to nie jest pogłębianie suszy. Dlaczego ? Bo ta cholerna kropla: albo wyparuje (zasila chmury), albo wsiąknie do ziemi (zasili wody gruntowe). Próbuję dotrzeć do wielu mózgów z informacją, że my ludzie nie mamy ŻADNEGO wpływu na suszę (to jest zjawisko atmosferyczne, zupełnie niezależne od nas), natomiast możemy niwelować SKUTKI tej suszy.

Ajdejano 08.03.2020 14:53
Przeczytałem materiał powyżej i wysłuchałem tego ogólnego pier..... tych ludzi z partyjnymi nalepkami na głowie. Wnioski z tej "konferencji" : właściwie - jakie ?! Trzeba zakręcać i najlepiej myć się pod prysznicem, a nie w wannie. Nie chciało mi się wysłuchać do końca mojego kolegi (Pan wie o kogo chodzi), bo też pier....takie ogólne farmazony (jak wszyscy). PS. Ciekawe: kto był inicjatorem tej ustawki.

Ja 08.03.2020 14:56
To bardzo słabo pan słuchał. Albo nie rozumie tego.

Neonówka 08.03.2020 13:37
Jak to jest planowane i zażądzane? Wydano kasę na rewitalizację pl Kościuszki a teraz znowu na zmiany? Do roboty a nie głupoty!

No tak 08.03.2020 14:58
Poprzednicy zatwierdzili taki plac - przez 5 lat płacz i lament - ze zle, ze nie tak, ze beton. Chcą teraz coś z tym zrobic, bo już mogą - zle. Boże ludzie! Ogarnijcie się bo to jest przerażajace.

Neonówka 09.03.2020 07:30
Jesteśmy ogarnięci. Jest źle a będzie jeszcze gorzej. Przykład,, nowej,, betonowej przystani PCK, planowanie,,, beton w głowach, beton wszędzie. Wycinka drzew...

WuPe 05.04.2020 23:40
Na tym się zarabia;-)

AS 08.03.2020 13:16
Pan Salek był w Tomaszowie? Może zauważył banner który wisi na jednej ze stacji benzynowych od wyborów do europarlamentu, które odbywały się prawie 2 lata temu? Chyba pora zrobić z tym porządek. Przepraszam za OT ale nie mogłem się powstrzymać.

kamson 10.03.2020 08:03
Pan Paweł Sałek jest dobrym samorządowcem- zna tematykę klimatu i środowiska. Ponadto obserwując jego osobę w programach publicystycznych odnoszę wrażenie że mówi rozsądnie, spokojnie i są to słowa przemyślane. Jeżeli chodzi o baner rzeczywiście można było by już usunąć choć mi osobiście to nie przeszkadza :-)

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
„Idź pod prąd” „Idź pod prąd” 21 listopada, widzowie cyklu Kultura Dostępna będą mogli natomiast obejrzeć polski film „Idź pod prąd” przedstawiający historię zespołu KSU, który przez dekady tworzył muzykę wyrażającą bunt i niezależność. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zainspirowali się usłyszanym w zagranicznej radiostacji zespołem Sex Pistols i nową kulturą „punk”. Na początek wysyłają do Radia Wolna Europa list z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi” na antenie. Ku ich zdumieniu list zostaje odczytany w audycji na żywo, a stacja zaczyna emitować cotygodniowy program dotyczący muzyki punk. Oczywiście ani Siczka, ani reszta chłopców nie ma pojęcia o tym, jak wielką rzecz zapoczątkuje ta skromna audycja i jak wielkie, mroczne moce wyruszą przeciwko nim! List odczytany w Wolnej Europie został zauważony przez przedstawicieli PRL-owskiego aparatu represji. Oficer SB, Jerzy Majak przesłuchując Siczkę jasno daje do zrozumienia, że Ustrzyki Dolne to nie Londyn i na terenie jego gminy żadnego „punka” nie będzie.Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Szczegółowe informacje i repertuar najnowszej edycji cyklu w kinach Helios w całej Polsce dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/kultura-dostepna.Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.11.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Fantastyczne kontynuacje światowych hitów: „Paddington w Peru” i „Gladiator 2” już w ten piątek zagoszczą na ekranach kin w całej Polsce! Ponadto na widzów Heliosa czekają świąteczne produkcje jak „Listy do M. Pożegnania i powroty” oraz „Czerwona jedynka”, a także popularne seanse specjalne! Jesienne wieczory to idealny moment, by w towarzystwie rodziny i przyjaciół zanurzyć się w filmowych emocjach, które pozostaną w pamięci na długo.Kultowy miś w czerwonej czapce i niebieskim płaszczyku powraca na wielkie ekrany w animacji „Paddington w Peru”! Paddington wraz ze swoją rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic. Przed nimi podróż życia, która poprowadzi ich od amazońskiej dżungli aż po górskie szczyty Peru!Poza uroczym Paddingtonem, w repertuarze kin sieci Helios znajdzie się także druga odsłona epickiej sagi o władzy, intrygach i zemście – „Gladiator 2”, w reżyserii Ridley’a Scotta. Lucjusz jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa. Teraz decyduje się walczyć w Koloseum jako gladiator, aby przeciwstawić się dwóm cesarzom, rządzącym Rzymem żelazną pięścią. Z wściekłością w sercu i z nadzieją na lepszą przyszłość Cesarstwa Lucjusz musi spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć siłę i honor, by zwrócić chwałę Rzymu jego ludowi.Wielbiciele świątecznego klimatu powinni zarezerwować sobie czas na seans filmu „Listy do M. Pożegnania i powroty”. Mel rozwija własną mikołajową firmę, lecz nie bez kłopotów. Karina i Szczepan pragną spędzić spokojne Święta, jednak dołączają do nich niespodziewani goście. Synek Mikołaja, Ignaś rusza w pościg za utraconym prezentem i duchem Świąt… W obsadzie znalazła się plejada gwiazd, takich jak: Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant czy Piotr Adamczyk, jak również powracający po latach do serii Maciej Stuhr oraz Roma Gąsiorowska.Helios poleca także świąteczną komedię „Czerwona jedynka”, w której Święty Mikołaj niespodziewanie znika z Bieguna Północnego. Miejscowy szef ochrony, agent E.L.F. rozpoczyna poszukiwania, jednak musi zaangażować do nich doświadczonego tropiciela. Ten drugi cieszy się jednak złą sławą łowcy nagród, a ich współpraca nie należy do najłatwiejszych… Tradycyjnie, poza regularnym repertuarem sieć zaprasza kinomanów na liczne projekty specjalne. W niedzielę, 17 listopada, o godz. 10:30, w kinach Helios zagoszczą Filmowe Poranki z konkursami, a mali widzowie będą mogli zobaczyć najnowszy zestaw odcinków pozytywnej bajki „Baranek Shaun”. Na dzieci, poza porcją filmowych emocji, czekają konkursy i niespodzianki przed seansem. 18 listopada, w ramach projektu Kino Konesera, w wybranych kinach wyświetlony zostanie norweski dramat „Armand”, w którym drobny szkolny incydent między dwoma chłopcami rozpala konflikt między rodzicami i nauczycielami. Dochodzi do eskalacji problemu, gdzie prawda miesza się z kłamstwem...ss 21 listopada, widzowie cyklu Kultura Dostępna będą mogli natomiast obejrzeć polski film „Idź pod prąd” przedstawiający historię zespołu KSU, który przez dekady tworzył muzykę wyrażającą bunt i niezależność. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka.Bilety na jesienne seanse dostępne są w kasach kin Helios, w aplikacji mobilnej oraz na stronie www.helios.pl. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a  także zaoszczędzić w ramach unikalnej oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 15.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: JaaaTreść komentarza: Ciekawe gdzie Pan widzi rozwój z S12 w naszej gminie .Tylko gminę potną na kawałki zniszczą nasze gospodarstwa w których pracujemy a za te marne grosze się nie podniesiemy na nogi.Źródło komentarza: Będą walczyć z S12 jako StowarzyszenieAutor komentarza: LllTreść komentarza: Drwina czy ironia?Źródło komentarza: Będą walczyć z S12 jako StowarzyszenieAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Pewnie "za" są ci, którzy będą mieszkać daleko od S12Źródło komentarza: Będą walczyć z S12 jako StowarzyszenieAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: A jaki to rozwój jeżeli przez środek czyjegoś domu ma przejść ekspresówka ? Gdybyśmy chcieli to budowalibyśmy się w Łodzi lub Warszawie. Wybraliśmy spokój i ciszę, więc trasy szybkiego ruchu nie są Nam potrzebne do szczęścia.Źródło komentarza: Będą walczyć z S12 jako StowarzyszenieAutor komentarza: RafałTreść komentarza: Jak się patrzy na Będków to tam jest przeszłość ...Źródło komentarza: Będą walczyć z S12 jako StowarzyszenieAutor komentarza: Mieszkaniec Gm. Czarnocin przez którą też będzie autostradaTreść komentarza: Drodzy mieszkańcy Bedkowa zazwyczaj pisiory nienawidzace Uni. A1 to nad morze czy w góry przypadkiem nie jedziecie ? A może S8 do Wrocka by się poleciało. Do stolicy pewnie też jedziecie powiatową drogą a nie S8. Tam też kiedyś mieszkali i mieli ziemię ludzie. Ustalcie odpowiedni wariant, bo idąc waszym tokiem rozumowania cofnęli byśmy się o 30 lat. To inwestycja strategiczna i czy Wam się podoba czy nie ta autostrada powstanieŹródło komentarza: W Będkowie nie chcą nowej drogi
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama