Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Usunięto komunistyczną tablicę

Dziś rano, po roku naszych starań pracownicy Wydziału Obsługi Urzędu Miasta zgodnie z postanowieniem uchwały Rady Miasta nr VIII/25/2015 zdemontowali tablicę poświęconą komunistycznej organizacji ZWM.

Tablice komunistyczne fałszujące historię są niezgodne z polskim prawem oraz Konstytucją RP i jako takie nie mogą funkcjonować w przestrzeni publicznej. Również w opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa współcześnie nie powinno być miejsca na istnienie upamiętnień honorujących pamięć o organizacjach czy postaciach jawnie negujących istnienie legalnych władz Polski i kolaborujących z obcym państwem. W związku z kwestiami formalno-prawnymi nadal czekamy na usunięcie tablicy F.Zubrzyckiego z budynku Dworca PKP.
Tym samym pragniemy przypomnieć, że nadal trwa zbiórka na ufundowanie i montaż tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Wpłaty prosimy kierować na konto:

Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”
nr 17898500040010014463880002
Powiatowy Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Mazowieckim
ul. Handlowa 35/37
z dopiskiem: Tomaszowianie Żołnierzom Wyklętym.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
też ciekawski... 09.11.2015 16:05
Standartyzację też usunięto. Jak żyć w Naszym Tomaszowie?

09.11.2015 10:26
Ksysiu, jak Ci nie przeszkadzała ta komunistyczna tabliczka to weź sobie postaw pod domem postument ze wujaszkiem Stalinem. Nie mam zamiaru z Tobą dyskutować bo to całkowicie mija się z celem - komunistyczne "pamiątki" w postaci tablic czy innych należy bezwzględnie usuwać.

Krzysztof Chmielewski 09.11.2015 21:10
Domniemam że to do mnie, acz obawiam się że nie zrozumiałeś o czym ja tu w poniższych komentarzach w ogóle piałem. Bynajmniej nie pisałem o potrzebie gloryfikacji komunizmu.

AK-47 01.11.2015 23:32
W związku z tym mam pytanie: Z kim owa organizacja walczyła o jakie wyzwolenie narodowe? Z czyjej niewoli? Jakie wyzwolenie społeczne? Z kim? Data 1943-1948 sugeruje jakoby walka była prowadzona już po kapitulacji Niemiec. Więc z kim walczyła ta organizacja? Przecież "wyzwolili" nas "odwieczni i dozgonni przyjaciele"........ Co do skrótów myślowych to ma Pan rację. Właśnie takim skrótem posłużyli się komuniści w tekście na tej tablicy. Taką, nie wiem jak to nazwać, grą słów(?) posłużyli się aby utrwalić w świadomości obraz: walcząca (walka kojarzy się Polakom z czymś wzniosłym) o wyzwolenie (były to czasy kiedy Polacy rzeczywiście walczyli o wolność ale nie tylko z Niemcami czego komuniści już z oczywistych względów nie napisali) narodowe ( czyli polskie tzn. chodziło o wywołanie takiego wrażenia u tych którzy czytaliby tekst na tablicy; tu posłużyli się retoryką SN.) i społeczne (sowiecka propaganda na każdym kroku bębniła o jakimś "zniewoleniu społecznym" a więc "wyzwolenie" z niego miało być czymś pozytywnym). No i data.......1943-1948. Jako, że organizacja ta miała w nazwie "Polska" (choć Polska nigdy nie była) data wprowadza pewien chaos.....

Krzysztof Chmielewski 01.11.2015 22:26
I tu się Pan myli, gdyż "analizując literalnie" ten krótki tekst z tablicy, dowiadujemy się "o co?" a nie w "jaki sposób?" wałczyło ZWM. Jakby w tekście pojawiło się słowo dotyczące samego sposobu walki takie jak np. "sprawiedliwie", "godnie" czy hmmm "rycersko". To choć nadal byłaby to opinia to jednak w kontekście wspominanych mordów można było to już bardziej poczytać jako fałszowanie historii. Zdaje sobie sprawę że być może nazbyt poświęcam uwagi "szczegółowszym technicznym", proszę jednak dostrzec że używanie zbytnich skrótów myślowych, prowokuje do zadawania pytań.

AK-47 01.11.2015 20:43
Znalazłem w sieci.

AK-47 01.11.2015 18:51
Tymi terminami posługiwali się komuniści. Był to parawan dla mordów i zniewolenia Polaków. Jeżeli owo "wyzwolenie narodowe" czy "społeczne" chcemy uznać za leżące w sferze opinii to mordy które za tym stały już nie możemy. To są fakty. Zatem rozpatrywać osobno ich niepodobna. Czy gdyby przyszło Panu "analizować literalnie" tablicę wychwalającą podobną organizację pt. Hitlerjugend wnioski byłby podobne?

Krzysztof Chmielewski 01.11.2015 01:58
Dziękuję za wyjaśnienia odnoście podstawy prawnej.

Krzysztof Chmielewski 01.11.2015 01:57
Terminy "wyzwolenie narodowe" czy "wyzwolenie społeczne" jest czymś tak subiektywnym iż jest to bardziej poziom opinii aniżeli faktów. Różni ludzie różnie mogą definiować i rozumieć "wyzwolenie" czy "wolność", co nawet w obecnych czasach jest bardzo widoczne. Dlatego uważam że analizując literalnie sam ten krótki napis z pomnika nie można dopatrzyć się bezspornego faktu fałszowania historii. Zaś ocena organizacji ZWM której ta tablica dotyczyła to już zupełnie co innego.

SOLIDARUCH roku 1981 27.10.2015 20:03
brak argumentów powoduje agresję i ubliżanie ludziom o innych poglądach ,nie o taką POLSKĘ walczyliśmy , to zwyczajne chamstwo i tchórzostwo -wstyd

Dlatego to robimy 27.10.2015 00:37
https://www.youtube.com/watch?...3VFeJdVJ6k

AK-47 26.10.2015 21:44
Zapomniałem dodać, że nie ma przepisów wprowadzających odrębną procedurę usuwania pomników lub upamiętnień.

AK-47 26.10.2015 21:36
ZWM to młodzieżowa przybudówka PPR-u. O wyzwolenie jakiego narodu walczyła ta organizacja? Bo chyba nie polskiego? Gdyby napis brzmiał: ".....ORGANIZACJA WALCZĄCA Z NARODEM I SPOŁECZEŃSTWEM....." byłby bliższy prawdy. Kwestie związane ze szczególną kategorią obiektów, jaką stanowią pomniki i upamiętnienia, regulują zwłaszcza ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym oraz ustawa z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Artykuł 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przyznaje radzie gminy wyłączne prawo do podejmowania uchwał w sprawach wznoszenia pomników. W opinii Biura Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa istnienie w przestrzeni publicznej pomników, tablic, obelisków upamiętniających funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa Polski Ludowej jak również organizacji komunistycznych winno być zlikwidowane.

Nad czym tu dyskutować 26.10.2015 20:51
Ad.1 " art.13 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. i art.256 kodeksu karnego, który zakazuje publicznej gloryfikacji systemów totalitarnych i ich funkcjonariuszy." Ad.2 http://ipn.gov.pl/najwazniejsz...y-polskiej

AK-47 26.10.2015 19:06
To bardziej pasuje do PSL-u tfu! ZSL-u.....

Masz 26.10.2015 18:45
rację to tak zwane ARBUZY , przefarbowani , na wierzchu zieloni , a w środku CZERWONI . Znasz takich - bo ja kilku znam . Teraz to bardzo kościółkowi i pisowscy działacze - ha , ha , ha , !

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama