Za rozkwit tego miasta uważa się czas, kiedy to właśnie tutaj fabrykanci postanowili założyć swoje manufaktury włókiennicze. Dziś świetność tej gałęzi przemysłu jest jedynie wspomnieniem, na którego podstawie buduje się tu część oferty turystycznej. Znacznie bardziej zachwyca tu obecnie Wytwórnia Filmów Fabularnych, która pomogła w odrodzeniu polskiej kinematografii w powojennej Polsce.
Muzeum Kinematografii
Przemysł filmowy jest dla Łodzi tym, czym dla Śląska kopalnie węgla. Mówiąc o tym mieście nie sposób więc pominąć tego detalu, gdyż to właśnie on definiuje i nadaje charakteru całej Łodzi. Dlatego też to właśnie w 1976 r. tu powstało Muzeum Kinematografii (najpierw jako Dział Kultury Filmowej i Teatralnej). Siedziba muzeum znajduje się w pałacu neorenesansowym, który należał kiedyś do niemieckiego przemysłowca zajmującego się produkcją bawełny. Wznosi się on zaraz obok łódzkiej „Filmówki” więc nie trudno go znaleźć. Naprawdę warto tutaj zajrzeć, gdyż zgromadzone przez muzeum eksponaty (urządzenia, plakaty filmowe itd.) doskonale oddają wszelkie zmiany, jakie zachodziły w naszej krajowej kinematografii po zakończeniu wojny.
Spacer Aleją Gwiazd
Tak jak ma to miejsce w Hollywood, tak i w Łodzi istnieje ulica, gdzie na chodniku znajdują się specjalne gwiazdy z nazwiskami polskich talentów przemysły filmowego. Gwiazdy te wykonano z mosiądzu, a najstarsza z nich została tam umieszczona w 1998 roku. Spacerując tym szlakiem natkniemy się nie tylko na sławnych aktorów, ale i na reżyserów, scenografów, czy twórców muzyki filmowej. Jeśli będziemy uważni to odnajdziemy tu gwiazdę nie tylko Wajdy, czy Jerzego Hoffmana, ale i Machulskiego oraz Holubka.
Łódzki Luwr
Muzeum Miasta Łódź to na pewno jeden z obowiązkowych przystanków turystycznych na mapie tego pięknego miasta. Ilość i różnorodność dzieł sztuki, jakie tu zgromadzono, stanowi więc doskonały pretekst by choć raz odwiedzić tę instytucję kultury. Obrazy z tego miejsca znaleźć można m.in. w „Ziemi obiecanej”, której reżyserem jest przecież nasz rodak Andrzej Wajda. Udostępniona część do zwiedzania znajduje się tu w największym łódzkim pałacu wzniesionym w XIX wieku przez jednego z fabrykantów. Jest to nie tylko miejsce, gdzie można zetknąć się ze sztuką, ale i z pięknym przykładem architektury.
MFKiG
Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Łodzi w październiku, to grzechem by było gdybyś nie wziął udziały w jednym z większych festiwali, jaki się tu organizuje – Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Jego historia ma w tym mieście już ponad 22 lata i jest na tyle duża, że została zaliczona do jednej z największych tego typu imprez we wschodniej części naszego kontynentu. Podczas tej imprezy można wziąć udział w spotkaniach z najsławniejszymi twórcami, dokonać wielu zakupów na dziesiątkach stoisk targowych, obejrzeć kilka specjalnie na tę okazję przygotowanych wystaw lub spróbować swoich sił na organizowanych specjalnie z tej okazji warsztatach.
Dziękujemy portalowi Łodzianie.pl za współpracę merytoryczną.
Napisz komentarz
Komentarze