Konkurs ogłoszony przez NFZ wygrało Tomaszowskie Centrum Zdrowia, które było jedynym oferentem. Prezes Konrad Łukaszewski nie ukrywa, że jego ogłoszenie było wynikiem kilkumiesięcznych starań TCZ. Kwota, jaką fundusz przeznaczył na ten cel to 99.120 zł do końca tego roku kalendarzowego, czyli około 25 tys. zł miesięcznie. Przeliczając sumę na liczbę badań, można będzie przebadać do końca grudnia od stu do dwustu pacjentów.
- Kolonoskop mieliśmy w naszym szpitalu od dawna. Nie mogliśmy jednak przeprowadzać badań z warunkach ambulatoryjnych ze względu na brak umowy z NFZ. Stwarzało to dużą uciążliwość dla mieszkańców Tomaszowa i ościennych powiatów, którzy byli zmuszeni do korzystania z usług placówek oddalonych od miejsca zamieszkania często o ponad 100 kilometrów - mówi prezes Łukaszewski.
Tomaszowski szpital posiada obecnie całkowicie nowe urządzenie do wykonywania badań. Tym samym jest możliwe wykonywanie badań bez ograniczeń i obawy o możliwość awarii sprzętu.
- Kontrakt z NFZ podpisaliśmy na niespełna rok. Obowiązuje od 1 września do 30 czerwca 2016 roku. W naszej pracowni endoskopowej już można zapisać się na badanie. Mogą z niego skorzystać pacjenci ze skierowaniami od lekarzy POZ oraz z poradni specjalistycznych. Zaplanowaliśmy, że badania będą wykonywane trzy razy w tygodniu - wyjaśnia Konrad Łukszewski, podkreślając wysoki poziom zespołu lekarskiego na oddziale wewnętrznym.
Prezes dodaje również, że poza diagnostyką w Tomaszowskim Centrum Zdrowia będzie można też wykonać kolonoskopię z polipektomią, a więc z usuwaniem polipów w trakcie badania.
Kolonoskopia – metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów. Rozróżnia się kolonoskopię diagnostyczną i kolonoskopię terapeutyczną:
Napisz komentarz
Komentarze