Zmiany w Tomaszowskim Centrum Zdrowia prowadzone są w sposób wielopłaszczyznowy. Dotyczą one organizacji pracy ale również wymiany personelu medycznego. Lekarze na wielu oddziałach szpitalnych, będący na kontraktach, otrzymali wypowiedzenia umów kontraktowych.
Zmiany związane są z dotychczasowym, mało efektywnym systemem wynagradzania, w którym spółka płaciła lekarzom nie za wyniki pracy, ale za "gotowość" do niej (informowaliśmy o tym w naszej relacji ze specjalnego posiedzenia Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Rodziny Rady Powiatu Tomaszowskiego czyt.: Szpital generuje straty - 2 miesiące, prawie 900 tysięcy złotych oraz Ze szpitalnego podwórka).
Już w lutym, nowy prezes spółki, Konrad Łukaszewski, zapowiada ł, że nowy system wynagradzania uzależniony będzie od liczby zrealizowanych punktów za świadczenia medyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. To główny powód budowania systemu świadczeń o usługi konsorcjów.
Pierwszy konkurs rozstrzygnięto na usługi medyczne w oddziale wewnętrznym (czyt. Nowi lekarze będą leczyć na oddziale wewnętrznym). Konsorcjum tworzy dziesięciu lekarzy. Jego lider to doktor nauk medycznych Sebastian Słomka z Łodzi, który został równocześnie ordynatorem oddziału (specjalista chorób wewnętrznych, hipertesjologii i kardiolog). W skłąd zespołu wchodzą też: nefrolog Iwona Walczak, internista gastrolog Wojciech Deroń, a także Kamila Rosłaniec, Miłosz Kuświk, Katarzyna Muras, Marta Słomka, Joanna Milkowska, Witold Górski i Michał Poznański.
Konkurs na świadczenie usług w oddziale chirurgicznym ogłoszono w połowie czerwca. Zespołom lekarskim, tak jak w poprzednim, postawiono wysokie wymagania. Wydawało się, że nie będzie wielu oferentów a nawet sugerowano, że konkurs ogłoszono pod konkretną grupę lekarzy, sugerując nawet jej potencjalny skład. Tymczasem okazało się, że oferty wpłynęły dwie, a korzystniejsza dla TCZ okazała się oferta inna, niż sugerowana przez lokalnych tropicieli spisków i łowców sensacji.
Prezes Konrad Łukaszewski podkreśla, że obie oferty były bardzo dobre, oraz że brano pod uwagę dwa kryteria oceny, czyli cenę oraz kwalifikacje personelu. - Wygrała oferta lepsza, chociaż co do wymagań odnośnie personelu, obie oferty były równe. O dokonanym wyborze zdecydowała zaproponowana cena. Mamy do dyspozycji wysokiej klasy specjalistów - wyjaśnia prezes.
Według informacji opublikowanej na szpitalnej stronie internetowej zespół dra Koptasa otrzymał łączną ocenę 100 procent (cena 40%, kwalifikacje 60%). Druga oferta, którą firmował lider Michał Torzecki otrzymała 80,88% możliwych punktów (cena 24,88%, kwalifikacje 56%).
W skład konsorcjum poza ordynatorem dr n. med. Włodzimierzem Koptasem (chirurg, endokrynolog), będącym adiunktem w Klinice Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralny Szpital Weteranów, wchodzą: Piotr Ziemniak (chirurgia), Jacek Śmigielski (chirurgia - onkologia), Paweł Kolano Grzegorz Olczyk, Maciej Amsolik, Dariusz Pakuła (chirurgia naczyniowa), Józef Matych (transplantologia), Kamila Bazylińska, Michał Lewandowicz, Mariusz Pawlak (chirurgia - onkologia), Cezary Chudobiński (radiologia) i Tomasz Lesiak
- Z prezesem TCZ pozostajemy w stałym kontakcie - mówi Mariusz Strzępek, przewodniczący komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społeczny Rady Powiatu Tomaszowskiego. - Od początku dosyć jasno zaprezentowaliśmy kryteria oraz nasze priorytety jeśli chodzi o szpital. Przez lata prezentowano nam wyniki finansowe, często będące rozbieżne ze stanem faktycznym. Słupki liczb interesują nas w ograniczonym zakresie. Za nie odpowiada prezes oraz Rada Nadzorcza spółki. To, na co kładziemy nacisk, to poprawa jakości świadczonych usług i na tej kadencji będziemy się skupiać. Na oceny podjętych działań jest jeszcze nieco zbyt wcześnie, chociaż miałem okazję obejrzeć wyniki za pierwszy miesiąc funkcjonowania szpitalnej interny i wyglądają one dobrze. Prawdziwe dane, to jednak te pochodzące bezpośrednio od pacjentów. Dlatego też czekamy na wszelkie uwagi i sugestie. Wszystkie są dla nas ważne i żadnych nie pomijamy. Pytania i odpowiedzi są publikowane na łamach tego portalu na bieżąco (czyt. Szpital pełen pytań przyp. red.)
Warto też przypomnieć, że w ostatnim czasie zmieniło się kierownictwo SOR (czyt. Zmiany w Szpitalnym oddziale Ratunkowym) a w kolejnej perspektywie czeka nas zapewne także zmiana na oddziale ortopedycznym. Prezes Łukaszewski zapowiada także stworzenie przy szpitalu przychodni POZ.
Napisz komentarz
Komentarze