Jednym ze sposobów wsparcia osób długotrwale bezrobotnych oraz nie posiadających prawa do zasiłku są prace interwencyjne. Z jednej strony generują dochód, z drugie aktywizują osoby pozbawione pracy. Czym w ogólnym rozumieniu są takie prace? Różnią się one od typowego zatrudnienia, gdyż w tym przypadku, pracodawca dostaje od Urzędu Pracy częściowe dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika.
Z pomocy takiej może skorzystać każdy bezrobotny zarejestrowany w UP a o organizację takich prac, może ubiegać się każdy pracodawca, który jest w stanie przeprowadzić je zgodnie z ich ideą. Otrzymuje on w związku z tym, częściowy zwrot kosztów, poniesionych na wypłacenie wynagrodzeń, nagród czy opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne. Refundacja taka, może być wypłacana przez okres od 6-24 m-cy, w zależności od np. wieku zatrudnionego.
Teraz, w ramach podpisanej umowy Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki będzie organizować prace społecznie użyteczne dla osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.
- Do prac społecznie użytecznych ogółem zostanie skierowanych 90 osób - mówi prezydent Marcin Witko. - Ogólna liczba godzin wyniesie 24 000, natomiast liczba godzin przypadająca na jedną osobę w miesiącu wyniesie 40 (maksymalnie 10 godzin tygodniowo) .
W ramach umowy będą wykonywane prace porządkowe (np. pielęgnacja trawników, dbanie o tereny zielone), prace porządkowo - gospodarcze oraz prace związane z ograniczeniem negatywnych skutków zimy.
Łączna kwota świadczeń pieniężnych w okresie objętym porozumieniem wynosi 194 400 zł. Wysokość refundacji z Funduszu Pracy wynosi 116 640 zł.
- Prace społecznie użyteczne są formą aktywizacji osób bezrobotnych - dodaje Wanda Rybak p. o. z-cy dyrektora Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia. - Są to prace porządkowe wykonywane na miasta. Osoby za pracę (10h tygodniowo) otrzymują świadczenia pieniężne. Z naszych doświadczeń wynika, że zainteresowanie tego rodzaju formą zatrudniania jest bardzo duże..
Miejmy nadzieję, że dzięki pracom interwencyjnym, które organizuje tomaszowski magistrat będzie w mieście czyściej. Być może też część bezrobotnych znajdzie zatrudnienie w tworzonym u nas nowym zakładzie budżetowym, który ma przejąć na siebie od podmiotów prywatnych m.in. obowiązek utrzymania czystości na tomaszowskich ulicach, w parkach i na skwerach.
Należy też wspomnieć, że osobom bezrobotnym pomaga także tomaszowski MOPS. W 2015r., będzie kontynuował projekt „Wsparcie”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym celem tego projektu jest zminimalizowanie problemu, jakim jest niski poziom kompetencji społecznych i zawodowych oraz szeroko rozumiana bezradność osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, czyli np. osób długotrwale bezrobotnych.
Napisz komentarz
Komentarze