Odpowiedź nie jest tak skomplikowana jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Sama zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta i polega na tym, by wymusić przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze, a że jest to wbrew naturze, należy dostarczyć energii by mogło to mieć miejsce - takie rozwiązania mamy zastosowane np. w lodówkach, gdzie ciepło z wnętrza lodówki jest wyrzucane na zewnątrz. Jak to się ma do oszczędzania i ekologii?, a przecież o to chodzi w pompach ciepła stosowanych w budownictwie jako alternatywne rozwiązanie dla ogrzewania domów.
Sekret w tym, żeby odpowiednio połączyć mechanizm działania pompy ciepła z mechanizmem działania silnika cieplnego, czyli czegoś, co działa w sposób naturalny - wykorzystując ciepło przechodzące do miejsca chłodniejszego w celu wyrównania temperatury.
Natura zawsze dąży do osiągnięcia równowagi, dla przykładu wiatr powstaje wtedy, gdy mamy miejsca z różnicę ciśnienia, a natura dąży do ich wyrównania. Podobny mechanizm jest stosowany w pompach ciepła, które mogą wykorzystywać energię wiatru, wody, czy pochodzącą z gruntu.
Najbardziej efektywne są gruntowe pompy ciepła, a wynika to z tego, że temperatura gruntu jest w przybliżeniu stała przez cały rok już na głębokości 9 metrów pod powierzchnią ziemi. To daje nam taki komfort, że pompy ciepła w takiej instalacji zimą będą nam służyły do ogrzewania, a latem do chłodzenia - oszczędność dotyczy wówczas nie tylko energii potrzebnej na ogrzanie pomieszczenia, ale również na jego klimatyzowanie w okresie upałów. Zimą ciepło wydostające się z gruntu tworzy energię, która ogrzewa nam pomieszczenia w domu, latem to powietrze próbuje ogrzać grunt, wytwarzając energię do chłodzenia naszego domu.
Niewątpliwe zalety i ekonomia w utrzymaniu warunków termicznych w budynku same w sobie nie spowodowałby jednak tak znacznego wzrostu popularności dla stosowania pomp ciepła, które wymagają dość drogiej inwestycji na początku ze względu na wykorzystywane technologie. Tu ważną rolę odgrywa polityka międzynarodowa, która dąży do wprowadzania rozwiązań ekologicznych, stąd bardzo łatwo można uzyskać znaczne dofinansowania, jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie pomp ciepła, a tym samym redukcję zużycia gazu, oleju, węgla i innych tradycyjnych źródeł energii. Bardzo często developerzy decydują się na wykonanie w swoich inwestycjach pomp ciepła, nawet jeśli dotyczy do dużych osiedli, co pokazuje możliwą wydajność takich rozwiązań.
Niewątpliwie jest to słuszny kierunek i warto inwestować w pompy ciepła, dzięki czemu już po kilkunastu latach jesteśmy w stanie odzyskać włożony kapitał w postaci znacznych oszczędności na tradycyjne ogrzewanie, a każdy kolejne rok spowoduje tylko zysk.
Artykuł przygotowany przez serwis projekty domów http://plandomu.pl - Najlepsze gotowe projekty domów w Polsce. |
Napisz komentarz
Komentarze