Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Stefan, czy Stefania... zawsze boli tak samo

Sejm po wielu różnorodnych przepychankach przyjął wreszcie Konwencję o Zapobieganiu i Zwalczaniu Przemocy wobec Kobiet i Przemocy Domowej. Ma ona nie tylko wymiar symboliczny, chociaż przemoc już dzisiaj podlega w Polsce penalizacji.

Wydawać by się mogło, że skoro stosowanie przemocy jest u nas przestępstwem zdefiniowanym w Kodeksie Karnym, to żadne eurokonwencje nie są nam już potrzebne. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawdą. Wystarczy prześledzić policyjne statystyki, by przekonać się, że domowi bandyci pozostają najczęściej całkowicie bezkarni, a przypadki ich skazywania przez Sądy należą do rzadkości.

 

Stajemy się niestety społeczeństwem całkowicie pozbawionym empatii, którą przejawiamy głównie przy okazji mniej lub bardziej medialnych akcji charytatywnych, będącymi dla nas świeckim sposobem na rozgrzeszenie, czy inaczej mówiąc, stanowiące swego rodzaju katharsis bez udziału psychologa, czy spowiednika. Kiedy natomiast słyszymy, że sąsiad po raz kolejny masakruje za ścianą żonę, a jego dzieci zanoszą się płaczem, włączamy głośniej telewizor a wiele osób myśli sobie: pewnie "baba" sobie zasłużyła.

 

Z drugiej strony służby odpowiedzialne za wsparcie ofiar są mało wydolne. Nic dziwnego, skoro wielu agresywnych osobników, wywodzi się np. ze służb mundurowych. Tu też nie ma nic dziwnego, jak pokazują ostatnie wydarzenia chociażby w tomaszowskiej jednostce wsparcie psychologiczne jest tu fikcją a mamy do czynienia z ludźmi na co dzień stykającymi się z agresją w pracy zawodowej i funkcjonującymi w ciągłym stresie.  

 

przemoc wobec kobiet” (wszelkie akty przemocy ze względu na płeć, które prowadzą lub mogą prowadzić do fizycznej, seksualnej, psychologicznej lub ekonomicznej szkody lub cierpienia, w tym również groźby, zarówno w życiu publicznym, jak i prywatnym); „przemoc domowa” (wszelkie akty fizycznej, seksualnej, psychologicznej lub ekonomicznej przemocy występujące w rodzinie lub gospodarstwie domowym lub pomiędzy byłymi lub obecnymi małżonkami lub partnerami);  „płeć społeczno-kulturowa” (społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn); „przemoc wobec kobiet ze względu na płeć” (przemoc skierowaną przeciwko kobiecie ze względu na jej płeć); „ofiara” (każda osoba fizyczna, której dotyczą zachowania agresywne); „kobiety” (również dziewczęta poniżej osiemnastego roku życia).

 

 

Pytanie, jakie nasuwa się samo brzmi: czy służby te staną się bardziej wydolne po przyjęciu konwencji? Dopiero czas zweryfikuje czy konwencja miała praktyczny, czy jedynie medialny charakter.

 

Dyskusja o konwencji ma jak zwykle charakter ideologiczny. Nie tylko politycy ale i inne osoby debatowały (nie pierwszy zresztą raz) o czymś, czego najprawdopodobniej... nie przeczytały. Gdzieś (całkowicie niechcąco) zawieruszyły się ofiary i to nie tylko te w sposób bezpośredni narażone na pobicia, ale także współuczestnicy zdarzeń w osobach dzieci, na których domowa agresja wywiera piętno nieusuwalne przez całe życie.

 

Konwencję warto przeczytać, ponieważ poza zdefiniowaniem podstawowych pojęć, znajdują się w niej konkretne zalecenie dotyczące działań, jakie Państwo Polskie powinno podjąć w celu wyeliminowania wszelkich przejawów dyskryminacji ze względu na płeć, w tym przemocy domowej. Niestety aby można było mówić o realnych zmianach, musimy mówić też o ich kosztach, mimo, że uzasadnienie ustawy ratyfikującej mówi, iż żadnych dodatkowych kosztów nie będzie. Sama konwencja wskazuje jednak na konieczność ich poniesienia. Przyjmując konwencję Polska zobowiązuje się do zapewnienia zarówno zasobów finansowych, jak i ludzkich dla realizacji programów prowadzonych zarówno w ramach funkcjonującej administracji, jak i organizacji pozarządowych.

 

Artykuł 33

Przemoc psychiczna

 

Strony podejmują konieczne działania ustawodawcze lub inne mające na celu zagwarantowanie, że umyślne działania poważnie naruszające integralność psychiczną danej osoby przez użycie nacisków lub gróźb podlegają odpowiedzialności karnej.

 

Przyjęcie konwencji to także zobowiązanie do działań edukacyjnych i podnoszących poziom świadomości społecznej.  Dotyczy to regularnych kampanii realizowanych m.in. we współpracy z krajowymi instytucjami praw człowieka i organizacjami pozarządowymi, szczególnie organizacjami ds. kobiet. Działania te mają mieć na celu również przekazywanie informacji o dostępnych środkach zapobiegających aktom przemocy.

 

Artykuł 34

Nękanie (stalking)

 

Strony podejmują konieczne działania ustawodawcze lub inne mające na celu zagwarantowanie, że umyślne powtarzające się zastraszające działania wymierzone w daną osobę, powodujące, że obawia się ona o swoje bezpieczeństwo, podlegają odpowiedzialności karnej.  

 

Konwencja zakłada wprowadzenia do oficjalnych programów nauczania na wszystkich poziomach edukacji materiałów  mówiących o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn, niestereotypowych rolach przypisanych płciom, wzajemnym szacunku, rozwiązywaniu konfliktów w relacjach międzyludzkich bez użycia przemocy, a także dotyczących przemocy wobec kobiet ze względu na płeć oraz prawa do nienaruszalności osobistej.

 

Artykuł 35

Przemoc fizyczna

 

Strony podejmują konieczne działania ustawodawcze lub inne mające na celu zagwarantowanie, że umyślne dopuszczenie się aktów przemocy fizycznej wobec drugiej osoby podlega odpowiedzialności karnej. 

 

Ponadto osoby zajmujące się zawodowo pomocą ofiarom przemocy, będą mogły liczyć na systematyczne szkolenia.

 

Strony gwarantują, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja czy tzw. „honor" nie będą uznawane za usprawiedliwienie dla wszelkich aktów przemocy objętych zakresem niniejszej Konwencji.

 

W konwencji jeden z artykułów wspomina o możliwości poddania terapii domowych oprawców. A co z ofiarami?

 

Mają mieć one dostęp do usług umożliwiających powrót do życia bez przemocy, doradztwa prawnego i psychologicznego, wsparcia finansowego,  edukacji, szkoleń oraz pomocy w znalezieniu zatrudnienia, czy składania skarg.  

 

Artykuł 36

Przemoc seksualna, w tym gwałt

 

1. Strony podejmują konieczne działania ustawodawcze lub inne mające na celu zagwarantowanie, że następujące umyślne działania podlegają odpowiedzialności karnej:

a. dokonywanie penetracji waginalnej, analnej lub oralnej o charakterze seksualnym drugiej osoby jakąkolwiek częścią ciała lub jakimkolwiek przedmiotem bez zgody tej osoby;

b. dokonywanie innych czynności o charakterze seksualnym wobec drugiej osoby bez zgody tej osoby;

c. doprowadzenie drugiej osoby bez jej zgody do podjęcia czynności o charakterze seksualnym wobec osoby trzeciej. 

 

Państwo zobowiązuje się do zapewnienia  w odpowiedniej lokalizacji natychmiastowego, krótko- i długotrwałego specjalistycznego wsparcia dla ofiary przemocy oraz dla jej dzieci. 

 

Zgodnie z konwencją powstać ma odpowiednia liczba łatwo dostępnych i oferujących bezpieczne zakwaterowanie schronisk dla ofiar, w szczególności dla kobiet i ich dzieci.

 

Artykuł 37

Wymuszone małżeństwa

 

1. Strony podejmują konieczne działania ustawodawcze lub inne mające na celu zagwarantowanie, że celowe działania polegające na zmuszaniu osoby dorosłej lub dziecka do zawarcia małżeństwa podlegają odpowiedzialności karnej.

2. Strony podejmują konieczne działania ustawodawcze lub inne mające na celu zagwarantowanie, że celowe działania polegające na zwabieniu osoby dorosłej lub dziecka na terytorium którejkolwiek ze Stron lub do kraju innego niż kraj zamieszkania tej osoby w celu zmuszenia takiej osoby dorosłej lub dziecka do zawarcia małżeństwa podlegają odpowiedzialności karnej.

 

Konwencja przewiduje utworzenie ogólnokrajowych, całodobowych, bezpłatnych telefonów zaufania świadczących porady w sprawie wszelkich form przemocy z poszanowaniem poufności lub anonimowości osób dzwoniących.

 

Niezwykle istotne jest  utworzenie ośrodków świadczących pomoc dla ofiar gwałtów lub przemocy seksualnej w zakresie badań lekarskich i sądowych, wsparcia pourazowego oraz poradnictwa. Warto przy tym wspomnieć, że dopiero w ubiegłym roku weszło w życie prawo, pozwalające ścigać gwałcicieli bez wniosku skrzywdzonej kobiety (albo mężczyzny) ale z urzędu.

 

Artykuł 40

Molestowanie seksualne

 

Strony podejmą konieczne działania ustawodawcze lub inne mające na celu zagwarantowanie, że wszelkie formy niepożądanych działań werbalnych, niewerbalnych lub fizycznych o charakterze seksualnym, skutkujące naruszeniem godności danej osoby, w szczególności w atmosferze zastraszania, wrogości, upodlenia, poniżenia lub obrazy, podlegają odpowiedzialności karnej lub innej odpowiedzialności prawnej.

 

Celem konwencji jest także zagwarantowanie, w ramach świadczenia ochrony i wsparcia dla ofiar przemocy, należytych praw i zaspokojenie potrzeb nieletnich świadków. Działania  uwzględniają doradztwo psychologiczne i społeczne dostosowane do wieku dzieci.

 

Konwencja zobowiązuje to też do zapewnienie odpowiednich środków prawnych, zarówno cywilnych, jak i karnych ofiarom przemocy ( w tym zaspokojenia roszczeń odszkodowawczych).

 

To oczywiście tylko część zapisów Konwencji, do których musimy się dostosować i to, czy kogoś będziemy nazywać Stefanem, czy może Stefanią, z punktu widzenia osoby bitej i prześladowanej fizycznie i psychicznie nie ma najmniejszego znaczenia.

 

Znaczenie ma za to dla posłów, którzy skupili się na domniemanych treściach ukrytych. W naszym okręgu wyborczym przeciwko ratyfikowaniu dokumentu byli posłowie PiS w tym Robert Telus oraz posłanka PSL, Krystyna Ozga. Zapewne ze znanym wzorcem kulturowym, jaki wyraża się słowami: Kinder, Küche, Kirche 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jolanda 05.03.2015 16:21
Dlatego tylko , ze kobiety tego nie zglaszaja . Nie maja zludzeń , co do "pomocy" .

asto 18.02.2015 12:58
a wiecie że w Polsce przemoc wobec kobiet jest na jednym z najniższych poziomów w UE?

AK-47 16.02.2015 17:12
Cyt.: ".... zeby tylko sie jej naprawde stosowac a nie, zeby kobiety z dziecmi musialy z domu uciekac !". A teraz z polską czcionką: żeby tylko się jej naprawdę stosować a nie, żeby kobiety z dziećmi musiały z domu uciekać. Tu nie chodzi tylko o czcionkę......

Maniek 16.02.2015 08:47
Jest to oczywiście kolejny bzdet jakim zajmują się politycy za nasze pieniądze nie mający nic wspólnego z rzeczywistością i nic nie wnoszący do życia społeczeństwa z resztą tak samo jak instytucja Niebieskiej Karty. Jeśli znacie jakiegoś dzielnicowego prywatnie to proszę zapytajcie go co to jest niebieska karta to Wam wyjaśni. Zapytajcie też rzecznika policji czy prawdą jest, że aby kogoś zatrzymać w związku z awanturą domową trzeba mu z automatu założyć niebieską kartę i uruchomić całą związaną z nią machinę ? Oczywiście za Nasze pieniądze. Śmiem twierdzić, że wystarczy dać ludziom pracę i podnieść ich poziom życia a patologia zacznie sama znikać ze społeczeństwa i tym powinni zająć się politycy a nie marnowaniem czasu i debatowaniem nad totalnymi bzdetami które niczego nie zmienią. Równie dobrze mogli by zająć się przyjęciem konwencji o zaprzestaniu przemocy względem siebie zawodników MMA walczących ze sobą w oktagonie - skutek podobny.

jadzi 16.02.2015 22:56
To jeszcze dodaj jakieś śmiałe twierdzenie, co takiego wystarczy do wyeliminowania przemocy z tzw. porządnych domów i rodzin, gdzie wysoki jest i poziom życia, i wyrafinowania w znęcaniu się. Czy z Niebieskimi Kartami, czy bez, ta "cała machina" (cokolwiek masz na myśli)i tak jest za nasze pieniądze - bo niby za czyje ma być policja, opieka społeczna itd.?

maniek 16.02.2015 23:48
W 90 - 95 procentach przypadków sprawcą przemocy w rodzinie jest mężczyzna będący pod wpływem alkoholu, przeważnie bez stałej pracy i bez wykształcenia o tzw. niskim statusie społecznym często z licznymi wyrokami - jednym zdaniem jednostka nie dająca sobie rady w życiu. Podnoszenie kar i represji w stosunku do takiej osoby niczego nie zmieni co idealnie przedstawia przykład nietrzeźwych kierujących. Zaostrzenie przepisów w tym zakresie nie spowodowała, że po drogach jeździ mniej pijanych kierujących. Kobieta z dziećmi często bezrobotna żyjąca w patologicznym związku z mężczyzną który pije i bije często jest postawiona w sytuacji bez wyjścia, często oprawca jest jednym żywicielem rodziny, często nie ma dokąd uciec, gdzie pójść. W zgoła innej sytuacji jest osoba żyjąca w rodzinie o wysokim statusie społecznym gdzie zazwyczaj nie musi się martwić o finanse, przyszłość swoich dzieci itd. - sytuacja diametralnie inna choć pewnie nie zawsze ale tak jak napisałem wcześniej patologia zacznie sama znikać co nie znaczy, że zniknie całkowicie bo to jest niemożliwe w 40 milionowym społeczeństwie. Na tą chwilę należy się zając likwidacją przyczyn takich zachowań a nie skutkami bo w ten sposób będziemy walczyć z wiatrakami, jednych zamkniemy do więzienia a z następnymi będziemy walczyć w tym czasie Ci pierwsi wyjdą z więzień ( w których resocjalizacja nie istnieje) i dalej będą robić to samo i tak się kółko będzie zamykało.

jolanda 16.02.2015 00:58
Myslacy widza , ze nie mam po prostu polskiej czcionki .

speed 15.02.2015 21:50
I mieli rację, że zagłosowali przeciw skoro już na samym początku tej 'konwekcyjki", w definicjach podana jest płeć społeczno-kulturowa.Płeć to płeć. Człowiek rodzi się kobietą albo mężczyzną.I nie ma nic pośredniego.

15.02.2015 22:29
No cóż, nie każdy rozumie to, co czyta.

asto 19.02.2015 11:57
Panu polecam raport http://fra.europa.eu/sites/def...t14_pl.pdf o przemocy wobec kobiet z którego jasno wynika że w państwach gdzie tradycyjne społeczeństwa opierają się liberalnym nowinkom przemoc ta jest najmniejsza co ciekawe w krajach takich również mamy największy poziom równości w traktowaniu kobiet i mężczyzn na rynku pracy http://finanse.wp.pl/kat,10138...id=1145ec. Czyli paradoksalnie kraje gdzie konwencja "antyprzemocowa" ma najwięcej przeciwników dają kobietą najlepsze warunki tak się składa że są to głównie kraje gdzie rola Kościoła Katolickiego nadal jest duża np. Malta, Chorwacja czy Polska ( która w kwestii sytuacji kobiet jest absolutnie w ścisłej czołówce). Nie podoba mi się ta konwencja dlatego że pod płaszczykiem słusznej idei (ograniczenia przemocy) wprowadza całkowicie idiotyczne i tylko i wyłącznie ideologiczne pomysły typu: płeć kulturowa i tutaj mogę polecić: https://www.youtube.com/watch?...2kR_B3TIZc p/w film był jedną z przyczyn zaprzestania finansowania "badań" nad gender na Umiw. w Oslo. To jest tak jak z referendum po II WŚ, trudno było odpowiedzieć NIE "przyłączeniu ziem zachodnich" choć w praktyce znaczyło to utratę Wilna i Lwowa czyli metody lewicy się nie zmieniają. Lub inaczej to tak jakby podpisał Pan petycję do UM w sprawie założenia monitoringu w ciemnej uliczce którą Pan codziennie przechodzi ale jednocześnie dawał komuś prawo do wychowywania Pańskiego dziecka w dowolnym systemie wartości. Reasumując jestem przeciwnikiem tej konwencji ponieważ 1) ograniczenie przemocy wobec kobiet jest w niej tylko pustym hasłem - konwencja zamiast skupiać się na faktycznym problemie wymusza zmiany kulturowe w całkowicie niezwiązanych obszarach, 2) tradycyjny system wartości nie zwiększa przemocy wobec kobiet a zmniejsza jej ryzyko co jasno pokazują coroczne raporty FRA - droga liberalizmu z lansowaniem gender jest więc ślepa uliczką a prawdopodobnie wręcz mechanizmem napędzającym przemoc, 3) twórcom konwencji tak jak większości polskich "feministek" nie chodzi o rozwiązywanie faktycznych problemów a jedynie o lansowanie swojej ideologi, 4) idiotyczne są próby narzucania jednego modelu w całej UE bez nawiązania do lokalnych uwarunkowań w każdej nie tylko tej dziedzinie. 5) Przemoc wobec kobiet w Polsce na tle innych krajów UE jest wręcz śladowa nie oznacza to że problemu nie ma ale można go rozwiązać nie pustymi deklaracjami na papierze a realnym działaniem które jak dotąd było i jest skuteczne. 6) feministka K. Szczuka mimo lansowania się na wykształconą i wyzwoloną, bezdzietną singielkę nie potrafiła przygotować rozprawy doktorskiej przez kilkanaście lat aż została zwolniona z PAN (więc teraz jest specjalistką z gender a jakże) a moje koleżanki z 2-3 dzieci już myślą o habilitacji choć są młodsze od niej i ładniej wyglądają i to są wzory dla młodych kobiet

jolanda 15.02.2015 22:36
Oczywiscie , ze nie zawsze jest to takie oczywiste ! Pisz na temat . Konwencja jest wazna ochrona , zeby tylko sie jej naprawde stosowac a nie, zeby kobiety z dziecmi musialy z domu uciekac !

AK=47 15.02.2015 22:44
Jeśli rozumujesz tak jak piszesz to........żadna konwencja ci nie pomoże.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama