Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Decyzja, która nie mogła poczekać?

Ostatnia nowelizacja ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy wprowadziła zmiany także w odniesieniu do Powiatowych Rad Zatrudnienia. Zmieniło się nie tylko ich nazewnictwo (teraz to Rada Rynku Pracy) ale także część kompetencji. Są one przede wszystkim organami opiniodawczo-doradczymi starosty w sprawach polityki rynku pracy ale biorą też czynny udział powoływaniu dyrektorów PUP.

Poprzedni Zarząd Powiatu zarządzeniem numer 32 /2014 powołał Powiatową Radę Rynku Pracy. Zgodnie art. 23 pkt. 3 Ustawy o promocji zatrudnienia w jej skład  wchodzić powinny osoby powoływane przez starostę spośród działających na terenie powiatu terenowych struktur każdej organizacji związkowej i organizacji pracodawców, reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Trójstronnej Komisji, społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy. 


Dalej w punkcie 4. Tego samego artykułu mamy określony tryb powoływania członków Rady. Zgodnie z nim starosta powinien zwrócić się w formie pisemnej do organów i organizacji uprawnionych o zgłoszenie kandydata  a organizacje te  do zgłoszenia powinny dołączyć opisy kariery zawodowej potencjalnego członka oraz informacje potwierdzające osiągnięcia i doświadczenia w zakresie rynku pracy.

 

Wątpliwości budzi już sam fakt powołania Rady tuż przed wyborami samorządowymi, ale i forma wybrania jej składu pozostawia wiele do życzenia i wymaga chyba zweryfikowania jego legalności. Trudno powiedzieć, jakimi kryteriami kierował się były starosta Piotr Kagankiewicz dobierając członków. Pewnym jest, że pominął kilka organizacji funkcjonujących od lat na tomaszowskim rynku, zrzeszających przedsiębiorców,  a zaprosił do uczestnictwa organizacje, o których nikt u nas nie słyszał.

 

Wśród 9 nazwisk widniejących w treści zarządzenia na próżno szukać przedstawicieli Stowarzyszenie Kupców Targowiska Miejskiego, Stowarzyszenie Kupców i Pracodawców Powiatu Tomaszowskiego, czy Stowarzyszenia PRO-TM, następcy Stowarszyszenia Pracodawców BCTM . Jest za to Związek Pracodawców Ziemi Łódzkiej Lewiatan, o którego działalności na terenie naszego Powiatu nikt nie słyszał a żeby było zabawniej związek ten jest reprezentowany przez osobę pełniącą obowiązki dyrektora miejskiego zakładu budżetowego, pana Bogdana Smolarka.

 

Już wyznaczenie tego rodzaju reprezentanta kompromituje tę organizację, ponieważ jest to osoba, która nigdy nie miała nic wspólnego z prowadzeniem działalności gospodarczej na własny rachunek ani też nie zarządzała nigdy taką działalnością. Pan Smolarek całe swoje życie przepracował bowiem jako urzędnik. Najpierw w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, później w ZHP. Teraaz, jako emerytowany przedstawiciel służb mundurowych jest pełniącym obowiązki dyrektora OSIR. Może Lewiatan uznał, że człowiek zna się na rynku pracy, ponieważ zorganizował kilka finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Tomaszowie.


W ustawie znajduje się też delegacja do umieszczania w Radzie Rynku Pracy przedstawicieli samorządu. Były starosta powołał trzy takie osoby, które reprezentują nie samorząd powiatowy ale były Zarząd Powiatu. Skąd taki pomysł i pośpiech w ich powołaniu przed samymi wyborami? Zapewne na to pytanie nigdy nie uda się uzyskać odpowiedzi.

 

Bezrobocie jest jednym z najpoważniejszych problemów z jakimi przyjdzie się zmierzyć w tej kadencji władzom Powiatu Tomaszowskiego. Wciąż, mimo dużej emigracji zarobkowej zajmujemy niechlubne miejsce pod względem liczby bezrobotnych w całym województwie.

 

Tym bardziej dziwi, że poprzednie władze powiatu w sposób dziecinnie nieodpowiedzialny, zrobiły swoim następcom psikusa powołując na kolejne 4 lata gremium, które swoją wiedzą i doświadczeniem powinno wspierać walkę z bezrobociem, a które jeśli przyjrzymy się składowi osobowemu ma niewielkie osiągnięcia w tym względzie w okresie minionych kilku lat (większość osób była już wcześniej członkami Powiatowej Rady Zatrudnienia).

 

Do zakresu działania powiatowych rad rynku pracy należy w szczególności: inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia; ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy; składanie wniosków i wydawanie opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia; ocenianie okresowych sprawozdań z działalności powiatowego urzędu; delegowanie przedstawicieli do komisji konkursowej dokonującej wyboru kandydata na stanowisko dyrektora urzędu pracy; opiniowanie wniosków o odwołanie dyrektora urzędu pracy.


 

Kilka tygodni temu na łamach portalu opisywaliśmy kosztowne wyjazdowe szkolenia, jakie PUP organizował dla członków Powiatowej Rady Zatrudnienia, a ówczesna radna Małgorzata Nowak wystąpiła do dyrekcji Urzędu o przekazanie informacji na temat inicjatyw podejmowanych przez członków PRZ. W odpowiedzi otrzymała jedynie zbiór pozbawionych jakichkolwiek konkretów zapisów o charakterze ogólnym.  

 

Czytaj także 

Ekskluzywne szkolenia.... by "pomagać" bezrobotnym

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama