Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:49
Reklama
Reklama

PrzeWOZY kultury na finał

Wczoraj (25.10) w siedzibie Dzielnicowego Ośrodka Kultury odbyło się wydarzenie finałowe podsumowujące projekt "przeWOZYkultury.pl" organizowany przez tę placówkę we współpracy z Łódzkim Domem Kultury.

 

Był to trzeci i zarazem ostatni przystanek na mapie kulturalnej podróży, do odbycia której zachęcali pomysłodawcy przedsięwzięcia.

 

Przystanek I – taniec- miał miejsce 3 października w świetlicy wiejskiej w Ciebłowicach Dużych, w jego ramach przeprowadzono warsztaty z tańca narodowego, poprowadził je Zespół Pieśni i Tańca  POLTEX z Łodzi.

 

Przystanek II- plastyka- 10 października- w Szkole Podstawowej nr 7 na osiedlu Ludwików odbyły się warsztaty plastyczne z zakresu animacji filmowej prowadzone przez animatorów z Muzeum Animacji SE-MA-FOR z Łodzi.

 

Przystanek III- tzw. kocioł artystyczny- 25 października w siedzibie DOKu, wydarzenie finałowe.

 

Główny punkt finału stanowił koncert łódzkiego alternatywnego zespołu folkowego o niestandardowej nazwie "Dzikie Jabłka." 

 

Zaprezentowano melodie ludowe pochodzące z różnych regionów Polski m.in. Wielkopolski, Kurpiów, Zamojszczyzny, Śląska, czy Kujaw, których aranżacje stanowiły rytmy pochodzące głównie z Afryki Zachodniej- Mali, Gwinei, Senegalu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso.

 

By odnaleźć klarowny myślowy trop na "szlaku" łączącym dzikie jabłka z najodleglejszymi rejonami Afryki, najlepiej wsłuchać się w słowa samych założycieli grupy:

 

Muzyka, którą wykonujemy, łączy w sobie rdzenne brzmienia polskiej muzyki etnicznej z dzikim rytmem afrykańskich bębnów. Ta muzyka ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki. Połączyła nas miłość do muzyki źródeł oraz idea promowania tolerancji i wielokulturowości. Naszą muzyką pokazujemy, że każda kultura, która wyrasta z ziemi, niezależnie od tego, na którym kontynencie, dotyka tych samych miejsc w naszych duszach. Odkryliśmy bowiem, że to, co żywe, posiada puls i o ile kultury różnią się od siebie ogromnie, to puls jest często ten sam.

 

I dokładnie tak wyglądał wczorajszy wieczór... Jeden puls, który porwał do tańca zdecydowaną większość zgromadzonych, bez względu na wiek i kondycję. Niektórzy nie potrzebowali  nawet zaproszenia do tańca, przyszło im to całkiem naturalnie, wystarczyło zanurzyć się, w momentami iście rytualny, rytm afrykańskich bębnów i zapomnieć o całej reszcie...

 

Płynne połączenie koncertu z warsztatami okazało się równie ciekawym pomysłem. Można więc było nie tylko posłuchać oryginalnych muzycznych brzmień, ale i w międzyczasie nauczyć się, nieco uproszczonych, elementów afrykańskiego tańca, wziąć udział w zabawach zaczerpniętych z tradycji polskiej wsi, wspólnie wyśpiewać  refreny piosenek w nowopoznanym języku, czy też spróbować swoich sił w grze na przywiezionych z Afryki drewnianych obciągniętych skórą bębnach djembe.

 

Instrumentarium zespołu jest jednak o wiele szersze. Skład "Dzikich Jabłek" tworzy sześć osób:

Małgorzata Ciesielska-Gułaj – śpiew, harmonia
Maria Stępień – skrzypce, śpiew
Sylwia Walczak - bębny, perkusjonalia
Bartosz Gułaj – bębny, śpiew, balafon, flet
Dawid Koniecki – bębny, przeszkadzajki
Damian Siuta – gitara, bas, bębny

 

Warto też wspomnieć, że choć zespół istnieje od wiosny 2011 roku, w żadnym razie nie są to amatorzy. Na swoim koncie mają już udział w znanym programie  "Must Be The Music" (2013r.) oraz szereg nagród. Do jednych z ostatnich zdobyczy należy m.in. III miejsce oraz  Nagroda Publiczności "Burza Braw" w konkursie Nowa Tradycja 2014, czy Złota Fujara, nagroda główna Dragon Folk Fest 2014 w Pozaniu.

 

Część zespołu zafascynowana jest kulturą i przede wszystkim muzyką Czarnego Lądu od wielu lat studiuje jej rytmy i podróżuje do Afryki Zachodniej. Są uczniami szkoły i członkami zespołu City Bum Bum, który od blisko dziesięciu lat swoją rdzennie afrykańską grą zaskakuje nawet rodowitych Gwinejczyków i Senegalczyków. Uczą się od światowych mistrzów afrykańskich bębnów djembe. Reszta grupy podróżuje z kolei po różnych zakątkach naszego kraju, poszukując muzyki naszych źródeł. Uczą się od podeszłych już wiekiem mistrzów, zgłębiają tajniki mazurków, kujawiaków, polek, odkrywają na nowo to, co zapomniane, a tak piękne w polskiej muzyce ludowej.

(źródło: profil zespołu na Facebooku)

 

Jednak, cokolwiek by w tym miejscu napisać, trzeba przyznać, że najtrafniejszą ocenę jest w stanie wydać jedynie publiczność, a ta bawiła się minionego wieczoru po prostu znakomicie.

 

Zaś połączenie rodzimego folku z afrykańskimi rytmami okazało się bardzo interesującym muzycznym doświadczeniem...

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Kongres Sportu Powszechnego na PGE Narodowym - Inwestycja w Zdrowe Społeczeństwo W minionym tygodniu, 12 grudnia 2024 r.  w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy odbył się Kongres Sportu Powszechnego, organizowany przez Fundację Orły Sportu w ramach programu Aktywna Szkoła, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Partnera Strategicznego - ORLEN S.A.Data dodania artykułu: 18.12.2024 12:53 e-Doręczenia obowiązkowe już w 2025 r. Już od 1 kwietnia wszystkie firmy wpisane do KRS będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń. Urzędy oraz zawody zaufania publicznego (m.in. adwokaci, radcy prawni, notariusze) mają jeszcze mniej czasu, bo niecały miesiąc, ponieważ ten obowiązek obejmie je już od 1 stycznia 2025 r.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:04 Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu Ponad 53% średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że dba o to, by ich kultura organizacyjna znacząco sprzyjała zdrowiu pracowników. Wynika to z deklaracji kadry zarządzającej zdrowiem i dobrostanem w tych firmach, zebranych w ogólnopolskim badaniu Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, zakończonym w listopadzie br. Reprezentatywna próba badawcza liczyła 1032 organizacje i odzwierciedlała ich strukturę branżową, kategorię wielkości zatrudnienia oraz lokalizację w podziale wojewódzkim.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:01
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama