Rozdział 5 - Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach
Oddział 2 - Zatrzymanie i postój
Art. 47.
1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
a) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
b) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
c) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
Pierwsze miejsce, gdzie kierowcy notorycznie łamią powyższy przepis, to ulica Armii Krajowej. Stoi tam zakaz zatrzymywania i postoju obowiązujący tylko w określone dni i określone godziny (również poddaję pod wątpliwość stosowanie się do tego znaku), ale przestrzeni dla pieszych kierowcy nie pozostawiają tam żadnej.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że wspomniana ulica jest po prostu bardzo wąska, a po jej drugiej stronie również stoi sznur zaparkowanych pojazdów. Przejazd tą ulicą często graniczy z cudem.
Drugie miejsce to ulica Bohaterów 14-tej Brygady (tył kościoła ewangelickiego, bezpośrednie sąsiedztwo Starostwa). Nikt tam nie pozostawia chodnika dla pieszych, o którym mowa w przepisie.
Dodatkowo nikt nie zwraca uwagi na stosowanie się do znaku B-37, B-38 (Zakaz postoju w dni nieparzyste / dni parzyste). Przejazd tą ulicą ze względu na notoryczne łamanie przepisów pozostawia wiele do życzenia.
Łączę wyrazy szacunku z nadzieją na rozwiązanie przez Państwa problemu,
Ewelina Szymańska
Napisz komentarz
Komentarze