Fasady szklane - podstawa nowoczesnych konstrukcji
W ostatnich latach stal i aluminium przeżywają prawdziwy rozkwit pod względem zastosowań w budownictwie. Łatwość ich obróbki i stosunkowo niskie koszty łączą się z krótkim czasem montażu i parametrami wytrzymałościowymi, dając surowiec wręcz idealny do realizacji nietypowych rozwiązań. Konstrukcja ściany osłonowej z tych materiałów w połączeniu z szybami z zaawansowanego technicznie szkła pozwala otrzymać właśnie fasady szklane.
Są one obecne w większości budynków użyteczności publicznej oraz biurowców, wybudowanych lub remontowanych w ciągu ostatnich kilku lat. Wykorzystuje się je w siedzibach firm i instytucji, halach widowiskowych i sportowych, czy nawet magazynach. Szkło nadaje tym budowlom bardzo estetyczny, perfekcyjny wygląd, zaś aluminium lub stal pozwalają na uzyskanie niemal dowolnego kształtu konstrukcji. Ponadto stosuje się w nich także listwy dekoracyjne, wykonane na przykład z tworzywa sztucznego, dzięki którym wygląd końcowy fasady może być dopasowany do preferencji inwestora w stosunkowo tani i efektowny sposób.
Fasady mają wiele zalet. Począwszy od wspominanych już kilkukrotnie walorów estetycznych i nowoczesnego wyglądu, poprzez bezpieczeństwo na przykład dzięki zastosowaniu szyb antywłamaniowych, do poprawienia parametrów termicznych budynku i przez to obniżenia kosztów jego eksploatacji. Nie sposób pominąć także największej z zalet jej zastosowania, czyli dużej ilości życiodajnego światła dziennego, docierającego do wnętrza budynku. Jest to ważne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też ma duży wpływ na samopoczucie osób przebywających w budynku.
Metoda wytwarzania fasad
Fasada szklana to ściana osłonowa, czyli rodzaj elewacji budynku niebędący elementem konstrukcyjnym, a jedynie stanowiącym przegrodę, która między innymi pełni funkcję izolacji termicznej i estetycznego wykończenia. Jest to przeszklenie powierzchni bocznej budynku, więc w wielu względach musi być zbliżone do okien. Z tego powodu elementy konstrukcyjne, czyli profile stalowe lub aluminiowe, są podobne kształtem do profili wykorzystywanych w oknach, a także wytwarzane w taki sam sposób. Wykorzystuje się w nich także tę samą gamę szyb, które stosuje się w typowych oknach, dostosowując rozwiązanie do konkretnej potrzeby inwestora. Naturalnym jest więc, że produkcją fasad szklanych zajmują się często wytwórcy stolarki budowlanej.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę Drebud specjalizującej się w indywidualnych projektach okien i drzwi, przydomowych ogrodów zimowych oraz fasad. |
Napisz komentarz
Komentarze