Po podpisaniu umowy (najbliższy czwartek) grupa przystąpi do realizacji projektu, w tym do rekrutacji chętnych Pań do wzięcia udziału w projekcie. Informacji o projekcie można szukać w prasie lokalnej, w tym w lokalnej prasie internetowej, na plakatach i ulotkach, fanpage a także wysyłając wiadomość za pomocą poczty elektronicznej z prośbą o przesłanie ulotki informacyjnej dot. projektu na adres mailowy: [email protected]
Grupę SANAE FEMINAE tworzą młode kobiety, mieszkanki Tomaszowa, Lubochni i Cekanowa, które chcą działać społecznie na rzecz kobiet. Pierwszą z przygotowanych przez grupę akcji jest ZdrowoTeka - projekt, który będzie polegał na przeprowadzeniu trzech bloków tematycznych o charakterze wykładowo-warsztatowym.
Prymarnym celem projektu jest szeroko rozumiana promocja zdrowia. Projekt w swoim zamierzeniu ma służyć upowszechnianiu wiedzy o właściwych wzorcach zachowań zdrowotnych, promowaniu i kształtowaniu zdrowego trybu życia. Ma się przyczynić do działań profilaktycznych kobiet, współtworzenia zdrowego środowiska oraz umiejętności dbania o zdrowie, kondycję i urodę. Dobrem wspólnym jest zdrowie, które dla organizatorek jest największą wartością w życiu.
Przedmiotem projektu jest generalnie zwiększenie wśród kobiet wiedzy w zakresie dbałości o zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną i urodę. Poprzez edukację zdrowotną, która jest kluczowym komponentem promocji zdrowia uczestniczki projektu zyskają umiejętność działań profilaktycznych oraz świadomość zagrażających im chorób. Projekt ma służyć wypracowaniu wzorców zdrowego stylu życia, kształtowaniu potrzeby dbałości o zdrowie własne oraz najbliższych, a także ma się przyczynić do świadomego i aktywnego tworzenia zdrowego środowiska. W ramach projektu odbędą się trzy bloki warsztatowe: Zdrowie, Kondycja, Uroda zatytułowane: prowadzone przez uznanych, tomaszowskich specjalistów i ekspertów w danej dziedzinie.
Owocem projektu ma być wzrost kompetencji kobiet w obszarze promocji zdrowotnej, wzrost ich świadomości w zakresie podejmowania zachowań zdrowotnych oraz umiejętność aktywnego i zdrowego kształtowania środowiska, w którym żyją.
I blok ZDROWIE – spotkanie z uznanymi, tomaszowskimi lekarzami (ginekolog, diabetolog, internista). Prowadzący warsztaty przekażą uczestniczkom wiedzę niezbędną do właściwego dbania o zdrowie, także w zakresie profilaktyki. Spotkania umożliwią kształtowanie zdrowych postaw i zmotywują uczestniczki do realizacji zachowań prozdrowotnych.
II blok KONDYCJA – spotkanie z psychologiem, dietetykiem i trenerem fitness. Tematem przewodnim spotkań będzie prozdrowotny styl życia. Prowadzący przyczynią się do pogłębienia świadomości uczestniczek o relacji pomiędzy zdrowiem, a stylem życia oraz środowiskiem społecznym, a fizycznym. Podjęte zostaną rozmowy wokół stresu i radzenia sobie z nim, aktywności fizycznej. Uczestniczki zostaną wyposażone w narzędzia umożliwiające im prawidłowe dbanie o kondycję psychiczną i fizyczną. Na spotkanie uczestniczki zostaną poproszone o przyniesienie stroju do ćwiczeń, ponieważ przewiduje się część praktyczną.
III blok URODA – na zakończenie projektu warsztaty z cenionym na rynku tomaszowskim stylistą fryzur oraz z wizażystką; eksperci doradzą jak tanio, a efektywnie zadbać o wygląd zewnętrzny, aby być piękną, zdrową i w pełni dowartościowaną kobietą. Uczestniczki zdobędą wiedzą jak, w sposób możliwie tani i prosty, dbać o swój wygląd zewnętrzny, zdrowe włosy, jak pielęgnować skórę, która jest największym organem ludzkiego ciała.
Poza udziałem w warsztatach (trzy soboty; ok. 4 godzin każdy blok) Panie otrzymają darmowe bony na przeprowadzenie, podstawowych badań krwi w jednej z tomaszowskich przychodni.
Projekt skierowany do kobiet z gmin: miasto Tomaszów Maz., Lubochnia, g. wiejska Tomaszów Maz., Czerniewice, Inowłódz, Ujazd.
Projekt wychodzi na przeciw problemom współczesnych kobiet, których rozległe obowiązki (praca, nauka, zajmowanie się domem, opieka nad dziećmi) niejednokrotnie nie pozwalają na regularną aktywność w obszarze profilaktyki zdrowia. Skutkiem tego jest pogłębiająca się, szczególnie w małych miastach i wsiach, nieświadomość zagrożeń płynących z zaniedbań zdrowotnych i wreszcie słabnąca kondycja fizyczna i psychiczna kobiet obciążonych wzrastającymi wymogami społeczeństwa. Adresatkami projektu są kobiety w wieku „produkcyjnym”, czyli te najbardziej narażone na choroby ginekologiczne i jednocześnie niezwykle aktywne zawodowo, ale i rodzinnie, co niesie ryzyko zaniedbań profilaktycznych. Poprzez spotkania z kobietami, będzie także możliwość pośredniej edukacji ich rodzin, a więc parterów, mężów i dzieci. Mimo, iż współczesna kultura rozwija się prężnie i dynamicznie, dostęp do niej często jest ograniczony z przyczyn finansowych (opłaty za zajęcia w klubach sportowych), społecznych (wadliwa struktura opieki zdrowotnej zmuszająca do długiego okresu oczekiwania na wizytę i specjalisty czy zabieg), a także psychicznych (strach przed diagnozą, nie radzenie sobie ze stresem, niska samoocena). Projekt ma na celu pozwolić uczestniczkom na bezpłatne warsztaty (konsultacje) ze specjalistami, przyjrzenie się swojej kondycji zdrowotnej, fizycznej i psychicznej oraz podnieść samoocenę poprzez zadbanie o własny wygląd.
Warsztaty mają charakter zamknięty tylko dla zakwalifikowanych na podstawie kolejności zgłoszeń Pań. Warsztaty będą prowadzone w dniach 25.10.2014, 08.11.2014 i 22.11.2014 w sali udostępnionej przez Bibliotekę Miejską na Placu Kościuszki 18. Rekrutacja rozpocznie się po 15 października.
Napisz komentarz
Komentarze