Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 23:02
Reklama
Reklama

Memorandum inwestycyjne – dokumentacja sprzedawanego gruntu

Aby odnieść sukces w transakcji sprzedaży gruntu, należy uprzednio przygotować memorandum inwestycyjne. Jest ono wyczerpującym źródłem danych dotyczących możliwości danej działki, w kontekście jej przyszłego wykorzystania przez inwestora. Poniżej informacje, jakie powinny się znaleźć w takim memorandum.

Stan prawny gruntu

Memorandum inwestycyjne powinna rozpoczynać informacja o stanie faktycznym działki. Do potrzebnych dokumentów należą: wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków oraz wypis z księgi wieczystej. We wypisie z ewidencji gruntów i budynków znajdują się informacje o powierzchni działki oraz wchodzących w jej skład użytkach. Wyrys jest natomiast kopią mapy ewidencyjnej i informuje o granicach i numerach działek. Zawiera także oznaczenia i kontury budynków. Wypisy wydaje właściwy starosta lub prezydent miasta.

 

Księga wieczysta jest to najważniejszy dokument określający stan prawny nieruchomości. Wniosek o jej wydanie składamy do sądu rejonowego, w którym jest ona prowadzona dla danej nieruchomości. Jeżeli księga wieczysta jest już prowadzona w systemie informatycznym, po wypis możemy się udać do dowolnego sądu.


 

Działka przygotowana pod względem infrastruktury technicznej jest bardziej atrakcyjna

 

Oznacza to, że jeżeli działka posiada już przyłącza mediów (energii elektrycznej, wodociągu, gazociągu, kanalizacji i sieci telekomunikacyjnej), automatycznie staje się w oczach potencjalnego nabywcy bardziej pożądana. Ponadto, czas potrzebny do podjęcia przez kontrahenta decyzji o jej kupnie jest krótszy. Warto zaznaczyć, że wykorzystanie mediów takich jak woda i prąd jest niezbędne już na etapie prowadzenia prac budowlanych.

 

Warunki techniczne przyłączenia do sieci określają, które inwestycje leżą po stronie inwestora, które zaś po stronie dostawcy sieci, a także który odcinek należy zmodernizować. Dla sieci wodociągowych i kanalizacyjnych takie warunki wydawane są zazwyczaj na okres jednego roku. Ustalenia z gestorami dostarczają także informacji dotyczących stanu infrastruktury już istniejącej oraz danych, w jakiej odległości od nieruchomości przebiegają sieci i gdzie znajdują się punkty przyłączeniowe. Takie informacje są bardzo cenne: im mniejsza odległość od przyłącza bowiem, tym niższe koszty uzbrojenia gruntu, co automatycznie zwiększa atrakcyjność działki. Możliwość modernizacji lub budowy nowych sieci, łączących się z główną magistralą, jest również wysoce pożądana.

 

W przypadku wodociągów i kanalizacji, o warunki techniczne udajemy się do gminnego przedsiębiorstwa komunalnego, które przygotowuje dla nas informacje na temat możliwości poboru wody oraz odbioru ścieków. O warunki przyłączenia sieci gazowej natomiast występujemy do dostawców, czyli zazwyczaj prywatnych operatorów. Czas oczekiwania po złożeniu wniosku może tu dochodzić nawet do 4 miesięcy. Warunki techniczne dla energii elektrycznej uzyskujemy w ciągu 3-4 miesięcy.


 

Lokalizacja i infrastruktura drogowa

 

Na wartość gruntów inwestycyjnych spory wpływ mają również: odległość danej działki od głównych szlaków komunikacyjnych oraz dostęp do dróg publicznych, łącznie z drogami ekspresowymi i autostradami. Nie bez znaczenia jest również bliskość głównych ośrodków miejskich, transportu publicznego. Po formalny dokument potwierdzający możliwość połączenia nieruchomości z układem drogowym, czyli decyzję zezwalającą na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, udajemy się do zarządcy danej drogi.

 

Decyzja środowiskowa

 

Jest to zgoda na realizację przedsięwzięcia. Wydaje ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta, dla konkretnych przedsięwzięć oddziałujących na środowisko oraz dla przewidywanych typów inwestycji. Po uzyskaniu tej decyzji można się starać o pozwolenie na budowę, które jest często kluczowym elementem do podjęcia decyzji o zakupie danej działki przez inwestora. Decyzja środowiskowa np. dla inwestycji magazynowych wydawana jest w maksymalnie 3 miesiące, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych projektów może nam przyjść czekać nawet do 10 miesięcy.

 

Lokalizacja budynku na danym gruncie

 

Badania geotechniczne określają nośność gruntu, głębokość wód gruntowych, skład techniczny gleby oraz przydatność do zabudowy. Pozytywne wyniki tych badań znacznie podnoszą więc atrakcyjność działki, podczas gdy położenie gruntu na terenach podmokłych i zanieczyszczonych, może wręcz wykluczyć działkę w oczach inwestora.

Zapisy planów miejscowych

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to akt prawa miejscowego, wydawany przez samorząd (radę gminy lub miasta). Nie jest nieodzowny, jednak jego brak obniża wartość nieruchomości. MPZP określa maksymalną wysokość zabudowy, dopuszczalną powierzchnię zabudowy, a także liczbę miejsc parkingowych czy inne warunki zagospodarowania terenu.

 

W przypadku, gdy MPZP nie został jeszcze sporządzony, możemy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Ustala ona czy dany rodzaj inwestycji jest możliwy na danym terenie. Aby wydanie takiej decyzji mogło nastąpić, teren musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej, być uzbrojony w media lub posiadać taką możliwość oraz sąsiadować z co najmniej jedną działką dostępną z tej samej drogi publicznej, zabudowaną w sposób pozwalający na określenie wymagań dla nowej zabudowy (tzw. zasada dobrego sąsiedztwa). Ponadto warunkiem koniecznym jest tutaj także niewymaganie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na nierolnicze i nieleśne. Czas oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy związany jest z wielkością gminy: im jest ona mniejsza, tym krócej będziemy czekać (ok 3 miesięcy). W gminach miejskich proces oczekiwania może wynosić nawet rok.

 

Autor publikacji
Artykuł został przygotowany przez ekspertów portalu magazyny.pl specjalizującym się w rynku powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Igor MatuszewskiIgor Matuszewski Chce skutecznie kontrolować, czy jedynie więcej zarabiać? Radny Piotr Kucharski może to robić i nie trzeba do tego pełnić żadnej funkcji. Można być zwyczajnym radnym, ale może to też robić każdy obywatel. Takie prawo daje ustawa o dostępie do informacji publicznej. Więc pisanie o jakiejś próbie blokowania czegoś jest dość śmieszne i przypomina próbę udowodnienia, że ziemia jednak jest płaska. Jak widać za 350 złotych miesięcznie można wywołać burzę w szklance wody. Jednymi z najbardziej istotnych uprawnień, jakie posiadają radni samorządowi są możliwości sprawowania kontroli nad działalnością miasta lub powiatu. Można je realizować za pomocą organu ustawowego, jakim jest komisja rewizyjna w danym samorządzie, ale także indywidualnie. Co ciekawe zmiany w ustawodawstwie wprowadzone przez PiS dają większe uprawnienia kontrolne radnym indywidualnie, niże wtedy, kiedy działają oni w formie komisji. Każdy radny ma prawo wstępu niemalże wszędzie oraz żądania wszelkich dokumentów związanych z realizacją zadań nałożonych ustawami. Co ważne (bo część urzędników próbuje to robić) jedyne ograniczenia muszą wynikać bezpośrednio z ustawy. W tomaszowskiej Radzie Miejskiej funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pełni Piotr Kucharski. Okazuje się jednak, że inni członkowie tego gremium mają go dosyć i zamierzają odwołać. Czy chodzi o to, że jak sam twierdzi, jest niewygodny dla Prezydenta? Czy tylko o 350 złotych diety więcej. Radny już w poprzedniej kadencji dał się poznać, jako główny samorządowy śledczy. Badał nawet kaloryczność węgla w spółce ZGC. Usilnie poszukiwał nieprawidłowości w TTBS, a następnie próbował załatwiać mieszkania dla własnych kłopotliwych lokatorów. Analiza aktywności radnego z ubiegłej kadencji pokazuje dużą liczbę interpelacji i małą liczbę konkretnych i merytorycznych wniosków.
Reklama
Reklama
Walentynkowe Ale Kino Walentynkowe Ale Kino Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
pochmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kolejna osoba odchodzi ze szpitala. Już czwarta. Tym razem jest to Konrad Borowski, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Złożył już wypowiedzenie i obecnie przebywa na urlopie. Jak sam twierdzi na chwilę obecną nie widzi możliwości współpracy zarówno z Prezesem szpitala, jak i Starostą Mariuszem Węgrzynowskim. Pojawia się więc wakat na kolejne stanowisko. Kto je zajmie. Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Starosta na tę funkcję chce powołać bliską mu politycznie Ewę Kaczmarek zastępca Pielęgniarki Koordynującej Oddz. Chorób Wewnętrznych. Na liście nazwisk pojawia się też córka radnego Szczepana Goski, która zdaniem pracowników TCZ ma zostać umieszczona w roli odchodzącego Borowskiego lub osoby koordynującej tomaszowskie ratownictwo medyczne. Zapewne wkrótce dowiemy się czy pogłoski ze szpitalnych korytarzy się potwierdzą. W ten sposób pełnię odpowiedzialności nad szpitalem przejmuje "ośrodek decyzyjny" w postaci Mariusza Węgrzynowskiego oraz Adrian Witczak, którego w spółce reprezentuje prokurent Glimasiński. Otwarte zostaje pytanie: kto następny: dyrektor - główna księgowa Alina Jodłowska? Z całą pewnością zostaną dyrektorzy, którzy sami nie wiedzą co w spółce robią.Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Wczorajsza sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zawierała co prawda tylko jeden punkt merytoryczny, ale dyskusja (jeśli można ją tak nazwać) trwa ponad 3 godziny. Jak opisać, to co się działo, by oddzielić własne opinie od prezentacji zdarzeń? Jest to w moim przypadku niezwykle trudne ponieważ sam byłem aktywnym ich uczestnikiem. Dlatego czytelnicy będą mieli możliwość przeczytania dwóch tekstów. Jeden z subiektywną oceną, w formie felietonu, mojego autorstwa. Drugi współpracującej z portalem dziennikarki. Gotowi?
Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Od kilku lat głośno krytykowana jest polityka kadrowa Starosty Mariusza Węgrzynowskiego. Mówi się nawet, że przerost zatrudnienia sięga ok 100 osób przy równoczesnym niedoborze profesjonalnej kadry urzędniczej wyspecjalizowanej w zakresie budownictwa, geodezji, gospodarowania nieruchomościami itd. Piotr Kagankiewicz szacuje, że nadmierne wydatki sięgają nawet czterech milionów złotych. Kolejne umowy miały być podpisywane z początkiem tego roku, a więc kolejne setki tysięcy złotych. Zatrudnienie znajdują członkowie rodzin polityków PiS. Dla przykładu do Wydziału Promocji trafiła córka wójta gminy Będków, Dariusza Misztala, podobnie jak Mariusz Węgrzynowski działacza PiS oraz bliskiej osoby Antoniego Macierewicza. Wójt w ubiegłej kadencji zatrudniał z kolei radnych przyjaznych Staroście. Informacja o tym, co robi konkretnie dany pracownik, okazała się być najbardziej strzeżoną przez wójta tajemnicą. Promocja pęka w szwach. Pracuje w niej kilka osób więcej niż 10 lat temu. Czy jakieś efekty działania można uznać za spektakularne? Chyba tak. Należą do nich niespotykane nigdzie indziej zakupy dewocjonaliówUmorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Umorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie w 2016 roku wszczęła śledztwo w sprawie Bartłomieja Misiewicza, byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej i szefa gabinetu politycznego szefa MON Antoniego Macierewicza. Sprawa dotyczyła tego, że 30 sierpnia tamtego roku w bełchatowskim starostwie podopieczny Antoniego Macierewicza miał obiecywać dobrze płatną pracę powiatowym radnym Platformy Obywatelskiej, w zamian za ich poparcie w głosowaniu nad powołaniem wicestarosty bełchatowskiego.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama