Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Memorandum inwestycyjne – dokumentacja sprzedawanego gruntu

Aby odnieść sukces w transakcji sprzedaży gruntu, należy uprzednio przygotować memorandum inwestycyjne. Jest ono wyczerpującym źródłem danych dotyczących możliwości danej działki, w kontekście jej przyszłego wykorzystania przez inwestora. Poniżej informacje, jakie powinny się znaleźć w takim memorandum.

Stan prawny gruntu

Memorandum inwestycyjne powinna rozpoczynać informacja o stanie faktycznym działki. Do potrzebnych dokumentów należą: wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków oraz wypis z księgi wieczystej. We wypisie z ewidencji gruntów i budynków znajdują się informacje o powierzchni działki oraz wchodzących w jej skład użytkach. Wyrys jest natomiast kopią mapy ewidencyjnej i informuje o granicach i numerach działek. Zawiera także oznaczenia i kontury budynków. Wypisy wydaje właściwy starosta lub prezydent miasta.

 

Księga wieczysta jest to najważniejszy dokument określający stan prawny nieruchomości. Wniosek o jej wydanie składamy do sądu rejonowego, w którym jest ona prowadzona dla danej nieruchomości. Jeżeli księga wieczysta jest już prowadzona w systemie informatycznym, po wypis możemy się udać do dowolnego sądu.


 

Działka przygotowana pod względem infrastruktury technicznej jest bardziej atrakcyjna

 

Oznacza to, że jeżeli działka posiada już przyłącza mediów (energii elektrycznej, wodociągu, gazociągu, kanalizacji i sieci telekomunikacyjnej), automatycznie staje się w oczach potencjalnego nabywcy bardziej pożądana. Ponadto, czas potrzebny do podjęcia przez kontrahenta decyzji o jej kupnie jest krótszy. Warto zaznaczyć, że wykorzystanie mediów takich jak woda i prąd jest niezbędne już na etapie prowadzenia prac budowlanych.

 

Warunki techniczne przyłączenia do sieci określają, które inwestycje leżą po stronie inwestora, które zaś po stronie dostawcy sieci, a także który odcinek należy zmodernizować. Dla sieci wodociągowych i kanalizacyjnych takie warunki wydawane są zazwyczaj na okres jednego roku. Ustalenia z gestorami dostarczają także informacji dotyczących stanu infrastruktury już istniejącej oraz danych, w jakiej odległości od nieruchomości przebiegają sieci i gdzie znajdują się punkty przyłączeniowe. Takie informacje są bardzo cenne: im mniejsza odległość od przyłącza bowiem, tym niższe koszty uzbrojenia gruntu, co automatycznie zwiększa atrakcyjność działki. Możliwość modernizacji lub budowy nowych sieci, łączących się z główną magistralą, jest również wysoce pożądana.

 

W przypadku wodociągów i kanalizacji, o warunki techniczne udajemy się do gminnego przedsiębiorstwa komunalnego, które przygotowuje dla nas informacje na temat możliwości poboru wody oraz odbioru ścieków. O warunki przyłączenia sieci gazowej natomiast występujemy do dostawców, czyli zazwyczaj prywatnych operatorów. Czas oczekiwania po złożeniu wniosku może tu dochodzić nawet do 4 miesięcy. Warunki techniczne dla energii elektrycznej uzyskujemy w ciągu 3-4 miesięcy.


 

Lokalizacja i infrastruktura drogowa

 

Na wartość gruntów inwestycyjnych spory wpływ mają również: odległość danej działki od głównych szlaków komunikacyjnych oraz dostęp do dróg publicznych, łącznie z drogami ekspresowymi i autostradami. Nie bez znaczenia jest również bliskość głównych ośrodków miejskich, transportu publicznego. Po formalny dokument potwierdzający możliwość połączenia nieruchomości z układem drogowym, czyli decyzję zezwalającą na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, udajemy się do zarządcy danej drogi.

 

Decyzja środowiskowa

 

Jest to zgoda na realizację przedsięwzięcia. Wydaje ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta, dla konkretnych przedsięwzięć oddziałujących na środowisko oraz dla przewidywanych typów inwestycji. Po uzyskaniu tej decyzji można się starać o pozwolenie na budowę, które jest często kluczowym elementem do podjęcia decyzji o zakupie danej działki przez inwestora. Decyzja środowiskowa np. dla inwestycji magazynowych wydawana jest w maksymalnie 3 miesiące, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych projektów może nam przyjść czekać nawet do 10 miesięcy.

 

Lokalizacja budynku na danym gruncie

 

Badania geotechniczne określają nośność gruntu, głębokość wód gruntowych, skład techniczny gleby oraz przydatność do zabudowy. Pozytywne wyniki tych badań znacznie podnoszą więc atrakcyjność działki, podczas gdy położenie gruntu na terenach podmokłych i zanieczyszczonych, może wręcz wykluczyć działkę w oczach inwestora.

Zapisy planów miejscowych

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to akt prawa miejscowego, wydawany przez samorząd (radę gminy lub miasta). Nie jest nieodzowny, jednak jego brak obniża wartość nieruchomości. MPZP określa maksymalną wysokość zabudowy, dopuszczalną powierzchnię zabudowy, a także liczbę miejsc parkingowych czy inne warunki zagospodarowania terenu.

 

W przypadku, gdy MPZP nie został jeszcze sporządzony, możemy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Ustala ona czy dany rodzaj inwestycji jest możliwy na danym terenie. Aby wydanie takiej decyzji mogło nastąpić, teren musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej, być uzbrojony w media lub posiadać taką możliwość oraz sąsiadować z co najmniej jedną działką dostępną z tej samej drogi publicznej, zabudowaną w sposób pozwalający na określenie wymagań dla nowej zabudowy (tzw. zasada dobrego sąsiedztwa). Ponadto warunkiem koniecznym jest tutaj także niewymaganie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na nierolnicze i nieleśne. Czas oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy związany jest z wielkością gminy: im jest ona mniejsza, tym krócej będziemy czekać (ok 3 miesięcy). W gminach miejskich proces oczekiwania może wynosić nawet rok.

 

Autor publikacji
Artykuł został przygotowany przez ekspertów portalu magazyny.pl specjalizującym się w rynku powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama