Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:35
Reklama
Reklama

Memorandum inwestycyjne – dokumentacja sprzedawanego gruntu

Aby odnieść sukces w transakcji sprzedaży gruntu, należy uprzednio przygotować memorandum inwestycyjne. Jest ono wyczerpującym źródłem danych dotyczących możliwości danej działki, w kontekście jej przyszłego wykorzystania przez inwestora. Poniżej informacje, jakie powinny się znaleźć w takim memorandum.

Stan prawny gruntu

Memorandum inwestycyjne powinna rozpoczynać informacja o stanie faktycznym działki. Do potrzebnych dokumentów należą: wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków oraz wypis z księgi wieczystej. We wypisie z ewidencji gruntów i budynków znajdują się informacje o powierzchni działki oraz wchodzących w jej skład użytkach. Wyrys jest natomiast kopią mapy ewidencyjnej i informuje o granicach i numerach działek. Zawiera także oznaczenia i kontury budynków. Wypisy wydaje właściwy starosta lub prezydent miasta.

 

Księga wieczysta jest to najważniejszy dokument określający stan prawny nieruchomości. Wniosek o jej wydanie składamy do sądu rejonowego, w którym jest ona prowadzona dla danej nieruchomości. Jeżeli księga wieczysta jest już prowadzona w systemie informatycznym, po wypis możemy się udać do dowolnego sądu.


 

Działka przygotowana pod względem infrastruktury technicznej jest bardziej atrakcyjna

 

Oznacza to, że jeżeli działka posiada już przyłącza mediów (energii elektrycznej, wodociągu, gazociągu, kanalizacji i sieci telekomunikacyjnej), automatycznie staje się w oczach potencjalnego nabywcy bardziej pożądana. Ponadto, czas potrzebny do podjęcia przez kontrahenta decyzji o jej kupnie jest krótszy. Warto zaznaczyć, że wykorzystanie mediów takich jak woda i prąd jest niezbędne już na etapie prowadzenia prac budowlanych.

 

Warunki techniczne przyłączenia do sieci określają, które inwestycje leżą po stronie inwestora, które zaś po stronie dostawcy sieci, a także który odcinek należy zmodernizować. Dla sieci wodociągowych i kanalizacyjnych takie warunki wydawane są zazwyczaj na okres jednego roku. Ustalenia z gestorami dostarczają także informacji dotyczących stanu infrastruktury już istniejącej oraz danych, w jakiej odległości od nieruchomości przebiegają sieci i gdzie znajdują się punkty przyłączeniowe. Takie informacje są bardzo cenne: im mniejsza odległość od przyłącza bowiem, tym niższe koszty uzbrojenia gruntu, co automatycznie zwiększa atrakcyjność działki. Możliwość modernizacji lub budowy nowych sieci, łączących się z główną magistralą, jest również wysoce pożądana.

 

W przypadku wodociągów i kanalizacji, o warunki techniczne udajemy się do gminnego przedsiębiorstwa komunalnego, które przygotowuje dla nas informacje na temat możliwości poboru wody oraz odbioru ścieków. O warunki przyłączenia sieci gazowej natomiast występujemy do dostawców, czyli zazwyczaj prywatnych operatorów. Czas oczekiwania po złożeniu wniosku może tu dochodzić nawet do 4 miesięcy. Warunki techniczne dla energii elektrycznej uzyskujemy w ciągu 3-4 miesięcy.


 

Lokalizacja i infrastruktura drogowa

 

Na wartość gruntów inwestycyjnych spory wpływ mają również: odległość danej działki od głównych szlaków komunikacyjnych oraz dostęp do dróg publicznych, łącznie z drogami ekspresowymi i autostradami. Nie bez znaczenia jest również bliskość głównych ośrodków miejskich, transportu publicznego. Po formalny dokument potwierdzający możliwość połączenia nieruchomości z układem drogowym, czyli decyzję zezwalającą na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, udajemy się do zarządcy danej drogi.

 

Decyzja środowiskowa

 

Jest to zgoda na realizację przedsięwzięcia. Wydaje ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta, dla konkretnych przedsięwzięć oddziałujących na środowisko oraz dla przewidywanych typów inwestycji. Po uzyskaniu tej decyzji można się starać o pozwolenie na budowę, które jest często kluczowym elementem do podjęcia decyzji o zakupie danej działki przez inwestora. Decyzja środowiskowa np. dla inwestycji magazynowych wydawana jest w maksymalnie 3 miesiące, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych projektów może nam przyjść czekać nawet do 10 miesięcy.

 

Lokalizacja budynku na danym gruncie

 

Badania geotechniczne określają nośność gruntu, głębokość wód gruntowych, skład techniczny gleby oraz przydatność do zabudowy. Pozytywne wyniki tych badań znacznie podnoszą więc atrakcyjność działki, podczas gdy położenie gruntu na terenach podmokłych i zanieczyszczonych, może wręcz wykluczyć działkę w oczach inwestora.

Zapisy planów miejscowych

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to akt prawa miejscowego, wydawany przez samorząd (radę gminy lub miasta). Nie jest nieodzowny, jednak jego brak obniża wartość nieruchomości. MPZP określa maksymalną wysokość zabudowy, dopuszczalną powierzchnię zabudowy, a także liczbę miejsc parkingowych czy inne warunki zagospodarowania terenu.

 

W przypadku, gdy MPZP nie został jeszcze sporządzony, możemy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Ustala ona czy dany rodzaj inwestycji jest możliwy na danym terenie. Aby wydanie takiej decyzji mogło nastąpić, teren musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej, być uzbrojony w media lub posiadać taką możliwość oraz sąsiadować z co najmniej jedną działką dostępną z tej samej drogi publicznej, zabudowaną w sposób pozwalający na określenie wymagań dla nowej zabudowy (tzw. zasada dobrego sąsiedztwa). Ponadto warunkiem koniecznym jest tutaj także niewymaganie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na nierolnicze i nieleśne. Czas oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy związany jest z wielkością gminy: im jest ona mniejsza, tym krócej będziemy czekać (ok 3 miesięcy). W gminach miejskich proces oczekiwania może wynosić nawet rok.

 

Autor publikacji
Artykuł został przygotowany przez ekspertów portalu magazyny.pl specjalizującym się w rynku powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Kongres Sportu Powszechnego na PGE Narodowym - Inwestycja w Zdrowe Społeczeństwo W minionym tygodniu, 12 grudnia 2024 r.  w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy odbył się Kongres Sportu Powszechnego, organizowany przez Fundację Orły Sportu w ramach programu Aktywna Szkoła, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Partnera Strategicznego - ORLEN S.A.Data dodania artykułu: 18.12.2024 12:53 e-Doręczenia obowiązkowe już w 2025 r. Już od 1 kwietnia wszystkie firmy wpisane do KRS będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń. Urzędy oraz zawody zaufania publicznego (m.in. adwokaci, radcy prawni, notariusze) mają jeszcze mniej czasu, bo niecały miesiąc, ponieważ ten obowiązek obejmie je już od 1 stycznia 2025 r.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:04 Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu Ponad 53% średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że dba o to, by ich kultura organizacyjna znacząco sprzyjała zdrowiu pracowników. Wynika to z deklaracji kadry zarządzającej zdrowiem i dobrostanem w tych firmach, zebranych w ogólnopolskim badaniu Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, zakończonym w listopadzie br. Reprezentatywna próba badawcza liczyła 1032 organizacje i odzwierciedlała ich strukturę branżową, kategorię wielkości zatrudnienia oraz lokalizację w podziale wojewódzkim.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:01
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama