Oświadczenie
My niżej podpisani niniejszym pragniemy wyrazić swoje obawy i kategoryczny sprzeciw wobec projektu uchwały w sprawie podziału Miasta Tomaszowa na okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych.
Projekt przygotowany przez Prezydenta Miasta Marcina Witko z PIS zakłada utworzenie 3 okręgów wyborczych do Rady Miasta, które w swoich granicach połączą niezwiązane ze sobą, odległe dzielnice. W myśl projektu o wspólną reprezentację w Radzie Miejskiej w ramach jednego okręgu będą się ubiegać np. mieszkańcy osiedla potocznie zwanego Niebrowem oraz dzielnica Białobrzegi, natomiast mieszkańcy osiedli wielorodzinnych usytuowanych w centrum będą wybierać wspólnych przedstawicieli do rady z mieszkańcami dzielnicy Ludwików. Podział zaproponowany przez Prezydenta nie uwzględnia odrębnego charakteru dzielnic, ich partykularnych potrzeb, co w konsekwencji utrudni rzetelną reprezentację danego regionu przez radnego w okresie jego mandatu. Istnieje także uzasadniona obawa, że z uwagi na zaproponowany podział dana dzielnica ujęta w ramach okręgu może nie uzyskać reprezentacji w Radzie Miejskiej.
Podstawę materialno-prawną do podjęcia omawianego projektu uchwały stanowi zapis art. 418 §2 ustawy z dn 5.01.2011r Kodeks Wyborczy (t.j.: Dz. U z 2017 r. poz. 15 z późn. zm), który stanowi, że dla wyboru rady w gminie liczącej powyżej 20.000 mieszkańców tworzy się okręgi wyborcze, w których wybiera się od 5 do 8 radnych. W związku z tym pytanie, dlaczego przy tworzeniu okręgów na potrzeby projektu uchwały, podzielono łącznie 23 mandaty tak, by do rozdania w dwóch okręgach było po 8 mandatów i w jednym 7?
Zgodnie z prawem, można było dokonać podziału, który umożliwiłby podział miasta na więcej niż trzy okręgi. Na przykład na 4 jak to czyniono w Tomaszowie przez około 20 lat. To umożliwiłoby dokonanie rozsądnego podziału z uwzględnieniem uwarunkowań historyczno-geograficznych dzielnic miasta, przy jednoczesnym wskazaniu na ich odrębny charakter i dawałoby skuteczną i realną reprezentację interesów mieszkańców w Radzie Miejskiej.
Należy zwrócić uwagę na zapis z uzasadnienia do omawianej uchwały, zgodnie z którym jedną z przyczyn do dokonania zmian w granicach okręgów wyborczych był zmiana nazw dwóch ulic miejskich. Prosimy zatem o wyjaśnienie, jak zmiana nazw dwóch ulic ma mieć wpływ na granice i ilość okręgów wyborczych na terenie miasta i dlaczego fakt ten uwzględniono w uzasadnieniu do projektu uchwały?
Podział na okręgi w projekcie uchwały został dokonany jedynie w oparciu o cyt.: „granice dotychczasowego podziału miasta na stałe obwody głosowania”. Zachowano procedury formalne, w tym arytmetykę, do obliczenia jednolitej formy przedstawicielstwa. Pominięto całkowicie natomiast wysoce istotny aspekt - aspekt społeczny i interesy mieszkańców. Tak więc, z uwagi na zasięg zmian, które obejmą wszystkich mieszkańców podkreślamy, że w przedmiotowej sprawie powinny odbyć się konsultacje społeczne, które rzuciłyby światło na zaproponowany przez Prezydenta projekt, ukazując naszym zdaniem jego wadliwość i bezzasadność.
Mając powyższe na względzie uznajemy, że projekt uchwały w formie przedstawionej przez Prezydenta Miasta jest nie do zaakceptowania z uwagi brak konsultacji społecznych oraz formę, która nie uwzględnia uwarunkowań geograficzno-historycznych miasta i jego dzielnic. Przyjęcie tego projektu w sposób negatywny wpłynie na udział obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania samorządu Tomaszowa, a tym samym niekorzystnie wpłynie na działanie i oceny lokalnego samorządu.
Podpisano w imieniu miejskich i powiatowych kół partii i stowarzyszeń:
Platforma Obywatelska - Nowoczesna - Sojusz Lewicy Demokratycznej - Stowarzyszenie „ProTM”
Napisz komentarz
Komentarze