W uroczystości udział wzięli przedstawiciel Ambasady Federacji Rosyjskiej - Walery Powczuk; Wojewoda Łódzki - Jolanta Chełmińska; przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej - ppłk. Ryszard Nalejczuk; przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Adam Siwek oraz Anna Wicka; przedstawiciele Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi - Andrzej Cewiński, Ewa Bonusiak, Marcin Binasik.
W uroczystości uczestniczyli również: przedstawiciele miejskiego i powiatowego samorządu tomaszowskiego na czele z: Prezydentem Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Rafałem Zagozdonem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego - Stanisławem Stańdo, oraz Członkiem Zarządu Powiatu Tomaszowskiego – Andrzejem Wodzińskim oraz urzędnicy administracji rządowej i samorządowej przedstawicieli kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego oraz kombatanci i mieszkańcy Tomaszowa.
Uroczystość poprowadził Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Maz. – Bogdan Smolarek, który w imieniu władz miasta Tomaszowa Mazowieckiego powitał wszystkich zebranych na uroczystości pochówku żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas walk toczonych w 1945 roku w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Prowadzący przypomniał, że ekshumacja żołnierzy rozpoczęta została na podstawie decyzji Wojewody Łódzkiego. W sumie podczas prac wydobyto szczątki 53 osób a następnie ekspertyzy archeologiczne i historyczne potwierdziły, że są to szczątki oficerów i żołnierzy radzieckich.
W naszym kraju wszystkim żołnierzom, którzy polegli tu - na polskich ziemiach - niezależnie od narodowości należy się godny pochówek i grób. Naszym obowiązkiem jest okazanie należytej powagi wobec sacrum każdej śmierci, w tym przypadku śmierci gwałtownej, za którą kryje się często bezimienna żołnierska ofiara. Musimy jednak pamiętać, że nawet w przypadku ofiary dziś bezimiennej zawsze mamy do czynienia z indywidualnym losem człowieka, który posiadał konkretne nazwisko, swoją własną historię oraz twarz. Obok wiecznego spokoju wszystkim ofiarom okrutnego terroru wojennego należy się nasza wspólna modlitwa oraz ciche miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu wojennym.
- mówił w swoim wystapieniu prezydent Rafał Zagozdon.
Głos zabrał także Walery Powczuk - Przedstawiciel Federacji Rosyjskiej, który w swoim wystąpieniu podkreślił: że ci młodzi żołnierze, którzy walczyli i zginęli pod Tomaszowem przynosili wyzwolenie, a nie system polityczny. Wyraził również radość z godnej oprawy uroczystości i podziękował wszystkim, którzy znaleźli szczątki żołnierzy, ekshumowali, a następnie zapewnili uroczysty pochówek.
Złożenie trumien do grobu i składanie wieńców oraz zniczy przez delegacje i mieszkańców poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne odprawione przez księży Kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego.
Napisz komentarz
Komentarze