Sól drogowa, brud, a także czynniki atmosferyczne np. promieniowanie UV, powoli niszczą ogumienie. Są powodem, dla którego guma staje się matowa, powstają pęknięcia i przebarwienia. Tego typu ubytki w zaniedbywanych oponach ciągle się powiększają, co sprawia, że bezpieczeństwo jazdy autem jest mniejsze.
Pielęgnacja ogumienia ma duże znaczenie dla konserwacji gumy, ale również dla samej estetyki.
Odpowiedniego wygląd gumie można nadać w łatwy sposób, poza tym to z pewnością podkreśli atrakcyjność naszego pojazdu. Środki do tego przeznaczone są dostępne w sklepach i na stacjach benzynowych, pokrywają boczną powierzchnię ogumienia, dzięki czemu materiał z którego jest ono wykonane wygląda na nowy. Opony odzyskują swój naturalny połysk i czarny kolor. Koszt tego typu preparatów wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Preparaty te nie tylko wpływają na wygląd ogumienia, tworzą na oponie warstwę ochronną, która ma na celu zapobieganie przed pękaniem, a co za tym idzie także wydłużenie żywotności gumy. Wszystko to razem sprawia, że zwiększone zostaje bezpieczeństwo jazdy.
Pamiętamy o tym, by po wymianie zimowego ogumienia na letnie, dokładnie umyć opony. Odczekać aż koła wyschną i dopiero wtedy użyć środka pielęgnacyjnego. Produkt należy nanieść na suchą powierzchnię i przetrzeć gąbką albo miękką szmatką. Po takim zabiegu zakonserwowana guma będzie lśniła jak nowa. Niestety, zazwyczaj kierowcy o ogumieniu przypominają sobie w czasie ich sezonowej wymiany, a przecież prawidłowa konserwacja opon powinna być regularniejsza.
Bardzo ważne są warunki w jakich zamierzamy przechowywać ogumienie.
Należy przechowywać: w temperaturze stałej, umiarkowanej, najlepiej od -5 do +25 stopni C, wilgotność powietrza powinna wynosić maksymalnie 70 procent, nie powinny być wystawione na działanie rozmaitych źródeł ciepła, np. promieni słonecznych, które przyspieszają starzenie się gumy, grzejników lub pieców, ogumienia nie przechowujmy w pobliżu produktów ropopochodnych, rozpuszczalników oraz urządzeń, które generują ozon (na przykład – transformatorów).
Poza tym, trzeba pamiętać o wietrzeniu tego pomieszczenia, nie musimy tego robić oczywiście codziennie, raz na jakiś czas wystarczy. Specjaliści w większości radzą włożyć opony do worków foliowych, które to maja zapewnić ochronę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, zabrudzeniem, promieniowaniem UV. Zanim włożymy koła do worków upewnijmy się, że są zupełnie suche. Istnieje alternatywa dla worków – na rynku dostępne są praktyczne pokrowce tekstylne, które zazwyczaj wyposażone są w rączkę, która z kolei daje możliwość wygodnego przenoszenia opon.
Jeżeli jednak dojdziemy do wniosku, że tak naprawdę nie mamy już czego przechowywać, ponieważ komplet opon nie nadaje się do użytkowania, skorzystajmy z długiego doświadczenia w branży jakie ma Oponeo.pl. Ich szeroka oferta sprawi, że znajdziemy ogumienie odpowiednie dla naszego auta. Poza tym warto zapytać specjalistów tam pracujących (jeśli mamy jeszcze jakieś wątpliwości) o wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania opon.
Napisz komentarz
Komentarze