ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z największych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS. Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu.
Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych, w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból.
Dzieci z autyzmem mają problem z nawiązywaniem kontaktu z innymi dziećmi, a nawet z rodzicami. Nie chcą mówić, nie przytulają się, nie nawiązują bliskich relacji. Od świata innych wybierają własny świat. Postrzeganie świata przez osoby autystyczne nie jest ani gorsze, ani lepsz e - jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie. Edukacja społeczeństwa na temat autyzmu jest bardzo ważna, ponieważ liczba rozpoznanych przypadków autyzmu wciąż wzrasta.
Autyzm diagnozuje się już u 1 na 100 dzieci. W Polsce jest ok. 30 tys. osób z autyzmem, w tym 20 tys. dzieci.
Władze powiatowe, mając na względzie troskę o jak najlepsze wsparcie dzieci autystycznych w procesie edukacji, wychowania i terapii, w 2011 r. powierzyły to zadanie Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Tomaszowie Maz.
Dzieci uczą się w mało licznych klasach, których stan wynosi od 2 – 4 uczniów, ponadto do ich możliwości dostosowane są treści, metody i organizacja nauczania oraz opracowane indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne. Na co dzień korzystają z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wykwalifikowanej kadry pedagogicznej przygotowanej do pracy z dziećmi autystycznymi oraz dostosowanych do ich potrzeb i oczekiwań pracowni.
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy aktywnie włącza się w obchody Dnia Autyzmu poprzez zorganizowanie w Parku im. J. Rodego w godz. 11 – 14 happeningu pod hasłem: „Nie bądź zielony w temacie autyzmu! 2 kwietnia bądź niebieski”. Chcemy, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o problemach z jakimi spotyka się osoba autystyczna i jej rodzina. Chcemy też dodać otuchy i wsparcia rodzicom dzieci autystycznych.
W czasie happeningu będą wręczane ulotki dot. autyzmu, niebieskie chorągiewki i inne niebieskie gadżety, a o godz. 12 pofruną w powietrze niebieskie balony. Będzie można też usłyszeć co chciałaby nam powiedzieć osoba autystyczna.
Swoją solidarność z osobami z autyzmem możemy okazać poprzez dodanie niebieskich akcentów do ubrania, dowiązanie niebieskiej kokardki do anteny samochodu, zmianę koloru monitora komputera lub telefonu na niebieski oraz propagowanie logo akcji w internecie (np. na Facebooku).
Gorąco zapraszamy do udziału w happeningu.
Dyrekcja, grono pedagogiczne i wychowankowie
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
w Tomaszowie Mazowieckim
Napisz komentarz
Komentarze