Centrum zaprasza na kolejną akcję w ramach profilaktyki i zachowań prozdrowotnych.
Spotkanie odbędzie się 27 marca 2014 r. (czwartek godzina 11 00 w siedzibie placówki ul. Św. Antoniego 47) i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Choroby nowotworowe stanowią coraz większy problem zdrowotny ludności
w Polsce i na świecie, alarmują tytuły publikacji prasowych. Po chorobach układu krążenia, są one drugą, co do częstości przyczyną zgonów w populacji polskiej.
Jak wynika z danych epidemiologicznych nowotwory odpowiedzialne są za 25% zgonów zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Nowotwory jelita grubego zajmują drugą (u kobiet) i trzecią (u mężczyzn) pozycję pod względem zachorowalności na nowotwory złośliwe w Polsce.
Rak jelita grubego (okrężnicy i odbytnicy) należy więc do najczęstszych nowotworów przewodu pokarmowego u obu płci. Każdego roku liczba nowych zachorowań wynosi 8 000 u mężczyzn i ponad 6 600 u kobiet. Co więcej, jak podają specjaliści, choroba ta od ponad 40 lat stanowi coraz poważniejszy problem epidemiologiczny w naszym państwie, a także w innych krajach rozwiniętych.
Co ważne, większości przypadków zachorowań można uniknąć poprzez zmianę trybu życia.
Jak potwierdzają liczne badania epidemiologiczne jakościowy oraz ilościowy skład indywidualnej diety ma ogromny wpływ na występowanie chorób nowotworowych.
Od wielu lat prowadzone są liczne badania na temat wpływu żywności oraz nieprawidłowej diety na ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Jak wykazano znaczna część nowotworów przewodu pokarmowego jest spowodowana złymi nawykami żywieniowymi i stosowaniem nieprawidłowej diety.
Żywność, która jest codziennie spożywana, składa się z różnorodnych substancji chemicznych, które z jednej strony mogą działać ochronnie na organizm człowieka, zapobiegając rozwojowi nowotworów jelita grubego, z drugiej strony jednak mogą sprzyjać powstawaniu tej choroby i uszkadzać zdrowe komórki organizmu.
Światowa Organizacja ds. Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund – WCRF) przez szereg lat przeanalizowała tysiące wyników badań epidemiologicznych i doświadczalnych dotyczących wpływu różnych składników diety na ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
W raporcie opublikowanym w listopadzie 2007 roku eksperci orzekli, że do najważniejszych czynników żywieniowych o wysoce prawdopodobnym działaniu kancerogennym należą:
• związki zawarte w czerwonym mięsie oraz przetworzonym czerwonym mięsie,
• alkohol,
• nasycone kwasy tłuszczowe.
Oprócz zwiększenia konsumpcji produktów spożywczych bogatych w składniki antykancerogenne (warzywa, owoce, ryby, kurkuma, czosnek, imbir, zielona herbata), a zmniejszenia tych szkodliwych, należy także zmodyfikować swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz sposób odżywiania.
Jak to zrobić, skąd zaczerpnąć porady i wsparcie, o tym wszystkim będzie mowa na spotkaniu, na które serdecznie zapraszamy.
Napisz komentarz
Komentarze