Serię pytań na styczniowej sesji, która odbyła się w minioną środę rozpoczął tradycyjnie już Jacek Kowalewski. Powrócił do tematu oświetlenia ścieżki rowerowej pomiędzy Zakładem Wodociągów a Grotami Nagórzyckimi. Radny od kilku miesięcy wnioskuje aby w planach inwestycyjnych miasta umieścić rozmieszczenie latarni wzdłuż tego niezwykle popularnego ciągu pieszo – rowerowego. Kowalewski przypomniał swój wniosek z grudnia ubiegłego roku i odpowiedź, że powinien tę sprawę załatwiać, kiedy był członkiem zarządu powiatu tomaszowskiego. – Informuję pan prezydenta, że ustawa o samorządzie gminnym wśród zadań własnych wymienia zaopatrzenie w energię elektryczną. Natomiast zgodnie z ustawą „Prawo energetyczne” wskazuje, że do zadań tych należy planowanie i finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych . – Radny Platformy Obywatelskiej przywołał też fakt, że ścieżka rowerowa do Grot leży na terenie wydzierżawionym przez miasto od Lasów Państwowych a nie w ciągu drogi powiatowej.
Kolejnym tematem poruszonym przez Jacka Kowalewskiego był dom dziennego pobytu, zorganizowany w dawnej siebie Ośrodka Kultury „Tkacz” przy ulicy Piłsudskiego. – Odwiedziłem zarówno dom dziennego pobytu jak i dwa domy pomocy społecznej w Tomaszowie – mówił radny. – Okazuje się, że dom dziennego pobytu był już wcześniej prowadzony, do czasu powstania powiatów. – Zdaniem Kowalewskiego korzystniejszym rozwiązaniem byłoby prowadzenie domów dziennego pobytu przez DPS-y. Ich funkcjonowanie w strukturze istniejących jednostek powiatowych byłoby mniej kosztowne niż to jest obecnie. – Pan prezydent wybrał jeden z najdroższych i najgorszych wariantów. Powiem tylko, że koszt obiadu w domu dziennego pobytu to 11 złotych. Dostarcza je Spółdzielnia Socjalna „Impuls” a w położonej w pobliżu „samochodówce” obiady są po 8 złotych.
Kolejne pytania Kowalewskiego dotyczyły Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Radny domagał się udzielania odpowiedzi na jego wcześniejsze zapytania na temat działań podejmowanych przez władze Tomaszowa Mazowieckiego na rzecz włączenia miasta do tej sieci komunikacyjnej. Kowalewski powołując się na własną korespondencję z dyrekcją ŁKA stwierdził, że nasz samorząd nie wykazywał żadnej aktywności, kiedy władze województwa planowały przebieg linii kolejowych łączących ze stolicą województwa innego wchodzące w jego skład miasta.
Ostatnim tematem, który poruszył Jacek Kowalewski było pismo, jakie przygotował i wspólnie z przewodniczącym Rady, Stanisławem Stańdo, skierował do pani minister Elżbiety Bieńkowskiej dotyczące drogi S-74, której przebieg zaplanowano przez Tomaszów i która ma odciążyć miasto od ruchu samochodów ciężarowych. Samorządowcy chcą aby tę drogę ekspresową wpisać do rządowego programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020. – Światełko w tunelu robi się coraz jaśniejsze. Wczoraj dostałem wiadomość i projekt stanowiska sejmiku wojewódzkiego w tej sprawie. 10 lutego ma być podjęta stosowna uchwała.
Krzysztof Kuchta dopytywał o koszty jakie do tej pory poniosło miasto w związku z trwaniem zimowej pory roku. Interesowały go działania monitorujące służb miejskich w zakresie odśnieżania chodników. – Szczególnie ważne jest to ze względu na to, że w naszym mieście zamieszkuje duża liczba niepełnosprawnych. Te osoby na pewno nie mogły się wydostać rano z domów, chociażby po zakupy. Pracowałem dzisiaj w nocy i widziałem kiedy te służby zaczęły jeździć.
Radny Kuchta pytał też o dochodowość strefy płatnego parkowania, która według informacji przekazanej przez skarbnik miasta na poprzedniej sesji przyniosła do budżetu w skali miesiąca 50 tysięcy złotych.
Kuchta poprosił też o interwencję w sprawie uszkodzonej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Konstytucji 3 Maja i Barlickiego.
Izabela Batorska przywołała temat Targowiska Miejskiego – Docierają do mnie informacje, że w toaletach jest brudno, zimno i że nie ma cieplej wody do umycia rąk i najczęściej brakuje mydła. Wypadałoby, żeby inaczej to wyglądało. – Radna pytała też o bezpłatne parkingi dla kupców w okolicach targowiska.
Tomasz Trzonek zainteresował się nowym systemem odbierania śmieci od mieszkańców miasta. Dokładniej mówiąc chodziło o stawki, jakie zobowiązani są opłacać tomaszowianie. Radny pytał o rozliczenie z pierwszego półrocza obowiązywania nowych rozwiązań prawno organizacyjnych. Trzonek przywołał ceny odpadów zbieranych selektywnie w Łodzi, które są o 2 złote niższe niż ma to miejsce w Tomaszowie.
Wacława Bąk znalazła natomiast sposób na odciążenie służb miejskich od obowiązku odśnieżania części tomaszowskich chodników. Jej zdaniem wystarczy ciągi komunikacyjne projektować w taki sposób aby ich częścią nie były pasy zieleni oddzielające prywatne nieruchomości od dróg publicznych. Tym samym obowiązek ten przerzucony zostałby na właścicieli nieruchomości a nie chodników. Postulat być może i słuszny pod warunkiem, że równocześnie ci sami właściciele zostaliby zwolnieni z opłat za zajęcie pasa drogowego, za każdym razem, kiedy będą chcieli odnowić elewację własnego domu.
Radna pytała także o termin nowelizacji uchwały o strefie płatnego parkowania, która uwzględniałaby uwagi mieszkańców oraz większą liczbę miejsce parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Radna pytała także o termin nowelizacji uchwały o strefie płatnego parkowania, która uwzględniałaby uwagi mieszkańców oraz większą liczbę miejsce parkingowych dla osób niepełnosprawnych
Do tematu strefy nawiązał też Tomasz Trzonek, który zwrócił uwagę na nadgorliwość pracowników obsługi parkingów, którzy wręczają mandaty osobom, którym nieobecność o 2-3 minuty przekroczyła wykupiony czas parkingowy.
Napisz komentarz
Komentarze