Konferencję poprowadził chirurg z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - doktor Rafał Kieszek. W profesjonalny i przystępny sposób opowiedział uczestnikom o tajnikach swojej pracy oraz omówił zagadnienia dotyczące transplantacji tkanek i narządów.
Spotkanie miało na celu przede wszystkim rozpropagowanie świadomego dawstwa narządów. Podczas konferencji uczestnicy otrzymali wiedzę na temat trudnych wyborów, przed jakimi przychodzi nam stawać w związku z transplantologią. Młodzież z dużym zainteresowaniem podeszła do tego tematu.
Prowadzący konferencję dr Kieszek wśród wielu ciekawych zagadnień, zwrócił uwagę na zagadnienie dotyczące prawnego uwarunkowania transplantologii, aspekty etyczne a w szczególności na świadome określanie postawy zamierzonego wyboru – akceptacji lub sprzeciwu wobec deklaracji oświadczenia woli.
Uczestnicy usłyszeli również, że zgoda na pobranie narządów po śmierci od potencjalnego dawcy, to dopiero początek długiego procesu transplantacji.
Miejmy jednak świadomość, że wszystkie podarowane organy przez dawcę niosą ze sobą nadzieję na zdrowie i nowe życie dla wielu ludzi.
Organizatorzy akcji jeszcze raz podkreślają, że każdy z nas nosi w sobie dar uzdrawiania, który jest najpiękniejszym podarunkiem, jaki możemy pozostawić po śmierci.
Puenta konferencji była dla niektórych zaskakująca bowiem okazało się, że wystarczy jeden podpis aby uratować komuś życie. Tak wiele za tak niewiele.
To była pierwsza akcja tego typu przeprowadzona przez CKU SWŁ, ale jak zapewniają organizatorzy, z pewnością nie ostatnia.
Napisz komentarz
Komentarze